Спиејќи во ладна и темна соба го забрзувате слабеењето

Во текот на ноќта додека спиеме во нашето тело се излачува мелатонин, а за неговото создавање потребно е да се спие во целосно затемнета просторија. Мелатонинот е хормон кој што му помага на нашето тело да го активира масното ткиво кое произведува топлина, а со самото тоа се согоруваат повеќе калории. До неодамна се сметало дека адипозното масно ткиво кое помага во терморегулацијата на телото го губиме уште во детството, но најновите студии покажале дека и возрасните луѓе сеуште го имаат и тоа е она исто масно ткиво кое се активира со вежбање или изложување на ниски температури. За да слабеете и додека спиете, лекарите препорачуваат да спиете во проветрена соба без греење а при тоа таа да биде целосно затемнета. Темнината ќе го активира мелатонинот, а ниската температура на воздухот ќе го активира адипозното масно ткиво кое пак заедно со мелатонинот ќе овозможи лесно губење на килограмите дури и кога спиете. The post Спиејќи во ладна и темна соба го забрзувате слабеењето appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Проблемите со опстипацијата во бременоста на најефикасен начин може да ја решите со користење на тн. “волуменски” природни лаксативи. Тие делуваат на тој начин што преку нивниот внес се набабрува слузта во цревата која што го притиска ѕидот на цревата и го зголемува волуменот на столицата со што го олеснува празнењето. Природни волуменски лаксативи се пред се лененото семе (Lini semen) и семето од индиската пченица (Plantaginis ovatae). При конзумирањето на овие семенки неопходно е конзумирање на поголема количина на течности. Во бременоста не е препорачливо да се користат тн. ” надразнителни ” лаксативи, како што се кора од крушина – крковина (Frangulae cortex) и лист од сена – мајчин лист (Sennae folium) . Нивната употреба не се препорачува бидејќи при тоа се зголемува ризикот од можна појава на предвремени контракции. The post Употреба на природни лаксативи во бременоста appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Неможноста партнерите на природен начин да добијат потомство подлежи на низа медицински дијагностички процедури со цел да се открие причината што доведува до таа несакана ситуација. Според Американското здружение на гинеколози и акушери, најчеста причина за неможноста еден пар да зачне е запушувањето на јајцеводите кај жената, нивно оперативно одстранување или ендометриоза. Исто така голема улога игра и староста на жената. Причинител може да биде и машкиот стерилитет од сите степени. Најтежок степен на машки стерилитет е азооспемијата кога спрематозоидите можат да се најдат само во седиментите на спермата. Исто така, како причинители на неможноста да се зачне по природен пат се наведува и синдромот на полицистични јајници, отсуството на овулација а понекогаш и постоењето на тумори на матката кои мораат да бидат отстранети пред да се пристапи кон вештачко оплодување. Сепак кај дур 30 % од паровите кои што се соочуваат со овој проблем не може да се утврди причинителот. Во тој случај тие се групираат во ...
| | веќе видена | слични

Нема ништо абнормално во тоа детето да е срамежливо. Многу деца се срамежливи но тоа не е сигурен знак дека кај детето постои социјална фобија. Децата со социјална фобија преживуваат екстремни потешкотии при секојдневните активности и ситуации во кои што се наоѓаат во друштво на други деца. Потешкотиите што детето ги манифестира најчесто се страв од гласно читање на час, избегнување на разговор со возрасни луѓе, неприфаќање на игра во група или останат вид на групни активности. Најчесто првиот знак што родителите го приметуваат кај детето а што укажува на можна појава на социјална фобија е црвстото одбивање на детето да оди на училиште или во градинка. Децата кои што страдаат од социјална фобија често имаат негативни уверувања кои придонесуваат за појава на видлива анксиозност кога станува збор за потенцијален контакт со друштвеното опкружување. Најчесто децата размислуваат во правец- знам дека ќе се пострамотам, знам дека ќе згрешам и сите ќе ми се смеат, знам дека луѓето ќе мислат дека сум глупав/а, нема ...
| | веќе видена | слични

Претераната употреба на таблети за намалување на болката може да доведе до појава на проблеми со слухот, особено кај машката популација. На овој ризик фактор особено внимание треба да обрнат младите мажи под 40 години-предупредуваат американските научници од Харвард. До овој заклучок тие дошле истражувајќи 26,000 испитаници во период од две децении. Лековите кои се поврзуваат со благите или посериозните проблеми со намалување на слухот се пред се парацетамолот и ибупрофенот. The post Истражување: Таблетите против болки можат негативно да влијаат на слухот appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Доколку имате регуларен менструален циклус, доволно е внимателно обележување на датумите во календарот за да добиете претстава кога настапуваат можните денови на овулација. Но, да напоменеме, броевите што подолу во текстот ќе ги сретнете се генерализирани податоци, некои жени можно е да имаат рана или задоцнета овулација. Формулата за добивање на приближното време на овулирање е многу едноставна. Од вкупниот број на денови на циклусот се одземаат 16 дена, а потоа се додаваат 4. Пример-ако циклусот ви трае 28 дена, 28-16=12 , 12+4=16, значи можната овулација ќе се случи во периодот од 12 до 16 ден. За прв ден од циклусот се смета првиот ден од менструалното крварење. The post Формула која го одредува приближното време на овулирање appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спиејќи во ладна и темна соба го забрзувате слабеењето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: