ЕK ќе формира паневропски приватен пензиски фонд

ИСKОРИСТУВАЊЕ НА ЗАШТЕДИТЕ Европската комисија (ЕK) предложи создавање паневропски приватен пензиски фонд. Со него Брисел сака да стимулира акумулација на приватен капитал, кој ќе се користи за инвестиции и создавање на пензиските производи, кои лесно може да се пренесат преку границите во заедницата, пренесе ДПА. Предлогот кој ќе биде официјално претставен следните недели е дел од иницијатива за привлекување повеќе приватен капитал кон корпоративниот финансиски пазар, управуван во моментот од страна на банките. Заменик-претседателот на ЕK, Валдис Домбровскис, посочи дека само 27 проценти од граѓаните на ЕУ на возраст меѓу 25 и 59 години во моментот се вклучени во приватни пензиски фондови. Предложениот паневропски пензиски фонд може да се поврзе со овој капитал и ќе обезбеди дополнителна финансиска сигурност за постарото население на Европа. - На овој начин европските пензиски производи може да придонесат за инвестиции кои ~ се потребни на Европа и истовремено да се обезбеди дополнителен приход за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Универзитетот „Аристотел“ од Солун му додели титула почесен доктор на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, потврди денес главнио портпарол на Еврокомисијата, Маргаритис Схинас. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, еден од најугледните грчки Универзитети на 13-ти јули ќе му ја додели почесната титула на Јункер на церемонија во Солун. - Можам да потврдам дека Универзитетот „Аристотел“ од Солун му додели хонорарна титула на Јункер и планот е ова одчичје тој да го прими на 13 јули, што го потврди и самиот Универзитет. Жан-Клод Јункер ја прифати оваа чест и ќе оди во Солун по повод церемонијата - изјави портпаролот на ЕК, Маргаритис Схинас. Интересно е дека Јункер го поврзуваат силни врски со Грција, ако се знае дека токму грчката партија „Неа Демократиа“ го кандидираше во рмаки ан Еворпскат анародна партија за „шпиценкандидатен“, односно партиски кандидат за претседател на Европската комисија, по што стапи на оваа функција по европските избори во 2014 година. А, интересно е дека ...
| | веќе видена | слични

Сигурно, не постои вработено лице кое барем еднаш во текот на својот работен век нема да помисли на денот на своето пензионирање и да посака конечно да здивне од напорното работно секојдневие. Секој од нас сонува за моментот кога ќе ужива трошејќи ја својата пензиска заштеда стекната низ работниот век. Речиси и да нема вработен во земјава кој не знае дека во Македонија мажите се пензионираат со навршени 64 години старост, а жените со 62 години и минимум 15 години работен стаж, по што секој месец се добивазаслужена пензија. И на многумина оваа информација им е сосема доволна. Но, на интернет-страницата www.penzija.mk пронајдовме пет интересни факти кои веројатно не сте ги знаеле за македонскиот пензиски систем. 1 . Покрај пензијата од ПИОМ, сите вработени по 1.1.2003 година на располагање ќе имаат и дополнителна пензиска заштеда која ќе се користи исклучиво за исплата на нивната пензија . Звучи премногу добро за да е вистинито, но точно е. Сите вработени по 1 јануари 2003 година задолжително стануваат членови ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 136 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 256 | | | веќе видена

Во текот на претседателската кампања, Гордана Силјановска – Давкова на вечерашната дебатна емисија на ТВ21 рече дека новинари го следеле и го ставале на ...
сите 253 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 83 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕK ќе формира паневропски приватен пензиски фонд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: