Обновливите извори во Британија првпат обезбедија над 50 отсто од енергијата


Обновливите извори на енергија во Велика Британија првпат имаат повеќе генерирана електрична енергија од произведеното од јаглен и гас, пишува Би-би-си. Од националната електрична мрежа соопштија дека во средата околу пладне енергијата генерирана од ветер, сонце, вода и дрвени пелети обезбедила 50,7 отсто од британската електрична енергија. Ако се додаде и нуклеарната енергија, тогаш овој резултат ќе достигне 72,1 отсто. Главна причина биле одличните временски услови во средата - сончево и ветровито. Во цела Северна Европа се забележани рекорди на енергија од ветер. Во вторникот една десетина од британската електрична енергија доаѓало од крајбрежни фарми со ветерници, кои се релативно нови на енергетската сцена, но чии трошоци се намалуваат побрзо од очекувањата. Всушност, толку многу електрична енергија била генерирана од ветерни турбини што цените се намалиле до една десетина од нормалното ниво. Еколозите сигурно ќе го прослават овој нов рекорд како пресвртница во преминот кон нискојаглеродна економија. ...
| | веќе видена | слични

Доктор Стивен Грир тврди дека постоењето на вонземјаните се прикрива бидејќи тие ќе донесата нови технологии на Земјата кои ќе ги уништата фосилните горива. Корумпираните светски лидери седат на “вонземни технологии“ који би можела да обезбеди бесплатно обновена енергија на светот, вели д-р Стивен Грир. Меѓутоа, тој тврди дека потисната е постојната технологија која би можела да го спаси светот, но тоа е спречено од моќниците на кои им е овозможена заработка од индустријата на нафта и фосилни горива додека тие не пресушат. Д-р Грир, бивш ургентен лекар во САД, кој од тоа отстапил како би пробал да ја разоткрие вистината за вонземјаните, изнесувајќи ги тврдењата во интервју за uninterview.com. Тој е најгласниот во таканаречено движење за обелоденување во САД – теоретичари на заговори кои веруваат дека вонземјаните се тука на Земја. Меѓутоа тој вели дека тоа се прикрива и се борат да го укинат наводното ембарго за вистината. Тој вели: “Ако заедно сте за обелоденување за интелегентен живот има и технологија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Планирано е првите градежни изведби на ветропаркот „Кошава", во кој ќе бидат изградени 20 ветерници со вкупна моќност од 69 мегавати и кои ќе снабдуваат со електрична енергија 40.000 домаќинства, да бидат завршени до крајот на 2018 година. Компанијата „МК Финтел Винд" во местото Избиште кај Вршац почна со изградба на трет ветропарк во Србија, во кој во првата фаза ќе инвестира 124 милиони евра. Планирано е првите градежни изведби на ветропаркот „Кошава", во кој ќе бидат изградени 20 ветерници со вкупна моќност од 69 мегавати и кои ќе снабдуваат со електрична енергија 40.000 домаќинства, да бидат завршени до крајот на 2018 година. Извршниот директор на компанијата Тицијано Џованети, на одбележувањето на почетокот на изградбата рече дека тоа е најголема инвестиција до сега во обновливите извори на енергија во Србија и дека фримата планира да продолжи со инвестирање.
| | веќе видена | слични

Над 50 отсто пониски сметки за струја по вградувањето на сончевите колектори. Намалувањето на цената на електрична енергија според корисниците е главниот мотив за зголемениот интерес. Поради континуираниот раст цената на струјата, граѓаните се сè повеќе заинтересирани за користење на системи за соларна енергија. Сонцето претставува извор на енергија достапен насекаде. Сончевата енергија може да се користи за загревање и осветлување на домот, затоплување на водата за потрошувачка, како и за директно производство на електрична енергија. Соларните системи кои се користат за греење и потрошувачка на топла вода како основен извор на енергија ja употребуваат сончевата енергија. Овие системи во најголем број на случаи се користат како дополнителни извори на топлина, а како основни се користат електрични или плински котли. Имено, нивната употреба во вид на примарни енергетски извори е ретка поради потребата од доволно количество на сончево зрачење преку целата година.
| | веќе видена | слични
4 копии

Примерот на Шведска за примена на чистите технологии во индустрија и за обновливи извори на енергија е применлив за Македонија и може значително да придонесе за нејзиниот развој особено за проекти што се однесуваат на т.н. „чиста енергија“. Тоа го истакна вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев по вчерашната средбата со шведската министерка за европски прашања и трговија, Ан Линде, во рамки на дводневната посета на Кралството Шведска, соопшти денеска Кабинетот на вицепремиерот.На средбата на која главна тема биле чистите технологии и обновливите извори на енергија е договорена соработка за искористување на шведските искуства и знаења во овие области со цел нивна примена и во Македонија.Министерката Линде, во име на шведската Влада, изразила подготвеност за соработка со македонската Влада и во сите други области од важност за државава.Како што е најавено, вицепремиерот Анѓушев денеска ќе има излагање за потенцијалите на обновливи извори на енергија на Бизнис форумот за чисти технологии во Стокхолм, ...
| | веќе видена | слични

Тоа го  истакна вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев по вчерашната средбата со шведската министерка за европски прашања и трговија, Ан Линде, во рамки на дводневната посета на Кралството Шведска, соопшти денеска Кабинетот на вицепремиерот. На средбата на која главна тема биле чистите технологии и обновливите извори на енергија е договорена соработка за искористување на шведските искуства и знаења во овие области со цел нивна примена и во Македонија. Министерката Линде, во име на шведската Влада, изразила подготвеност за соработка со македонската Влада и во сите други области од важност за државава. Како што е најавено, вицепремиерот Анѓушев денеска ќе има излагање за потенцијалите на обновливи извори на енергија на Бизнис форумот за чисти технологии во Стокхолм, организиран од Македонската амбасада во Шведска и „Македонија 2025“.  Вчера Анѓушев имал средба и со претставници на компанијата Ericsson, на којашто беа презентирани последните дигитални технологии за таканаречените „паметни мрежи“ (smart ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Одборот на директори на Електропривреда на Црна Гора (ЕПЦГ), Црногорскиот оператор на пазарот на електрична енергија (ЦОПЕЕ) и Црногорскиот електропреносен систем (ЦГЕС) донесоа одлука со којашто го одобруваат договор за основање и статутот на Берзата за електрична енергија, пишува РТЦГ Од тамошното Министерство за економија соопштуваат дека следен чекор е потпишување на договор за основање меѓу трите договорни страни, по што ќе започне процедура на регистрација на компанијата во Централниот регистар. “Според одредбите од договорот за основање и статутот, компанијата Берза на електрична енергија се основа со цел обезбедување на неопходната правна, организациска, оперативна и техничка рамка за формирање и работа на берзата за електрична енергија, трговија со електрична енергија и посредување во трговијата со струја“, пренесува РТЦГ. Создавањето на берзата за електрична енергија, како што се наведува, е чекор кон формирање на слободен пазар на големо на електрична енергија, што ќе обезбеди ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 194 | | | веќе видена

Германската тениска легенда Борис Бекер ја искритикува публиката на Вимблдон поради нефер навивањето против Новак Ѓоковиќ. Бекер, во улога на коментатор на ...
сите 240 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обновливите извори во Британија првпат обезбедија над 50 отсто од енергијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: