Доправа ќе се бара проектанска фирма за конгресниот центар Александар Македонски

За веќе бившата Универзална сала во Скопје, која и официјално стана конгресен центар Александар Македонски допрва ќе се бара проектанска фирма која треба да работи на новиот изглед на објектот. За новиот објект кој ќе биде на местото на Универзална сала е избрано само идејното решение. Постапката за избор на проектантска фирма која ќе го изработи проектот е во тек. Во меѓувреме беше преименуван објектот, а веќе се познати и имињата на салите кои треба да бидат изградени во конгресниот центар. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ Универзалната сала ќе се вика конгресен центар Александар Македонски Секоја сала во Конгресниот центар „Александар Македонски“ со различно име
| | веќе видена | слични
3 копии

Иако низ медиумите се рашири веста дека Универзалната сала ќе се вика Александар Македонски, сепак стигнува појаснување дека тоа ќе е името на целата Јавна установа во чиј склоп ќе функционираат повеќе сали. Значи, во склопот на Јавната установа Конгресен центар Александар Македонски ќе бидат следниве сали: – Универзална сала Тоше Проески (со капацитет од 3000 седишта) – Мала универзална сала Мајка Тереза (со капацитет од 300 седишта) – Конгресна сала ВМРО со капацитет од 300 седишта) Во оваа институција ќе функционираат и 4 мултимедијални сали : Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто и Борис Сарафов, како и Сали за билатерални средби: Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Григор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци. Извор: MKD News
| | веќе видена | слични

Советникот Албанец на Градот Скопје, Ќемал Муслиу, вели дека новото име на Универзалната сала е Лека Велики. Според него, тоа била причината поради која се согласил и гласал за предлогот на Управниот одбор на Универзалната сала. Муслиу не прифаќа дека салата ќе се преименува во Александар Македонски. „Оваа сала ќе се преименува со името Лека Велики, за кого историски се знае дека е внук на Илирите. Исто така, двете помошни сали, едната ќе го добие името на Албанката Мајка Тереза, а другата името на пејачот Тоше Проески за кого се знае дека беше од влашка припадност. Доколку некој треба да биде незадоволен, тоа е македонската страна“, рече Ќемал Муслиу, Советник во Град Скопје. Муслиу додаде дека доволно било што една од најголемите сали во Конгресниот центар, како што уште се преименува Универзалната сала Александар Македонски, ќе го носи името на нобеловката Мајка Тереза. По промената на името се најавува и изградбата на сосема нов објект на местото на старата сала кој ќе има повеќе простори. Тие ќе се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во време кога уште не ни се поминати болните тикови од веста дека старата добра Универзална сала ќе го добие името „Конгресен центар Александар Македонски“, ни пристигна уште една, уште побудалеста вест: секоја сала во конгресниот центар ќе имала свое посебно име! Па идеме: најголемата – концертната сала, за 3.000 души, ќе го добиела името на Тоше Проески, веројатно зашто е единствен пејач меѓу почестените. Помалите помошни, конгресни, „билатерални“ (за двајца??) и други какви сè не сали ќе биле наречени Мајка Тереза, ВМРО, Гоце Делчев, Тодор Александров, Борис Сарафов, Ченто, Мисирков, Чуповски… И веднаш ни доаѓа сцената пред очи: Дотеран(а) ко за 8 Март, идеш на концерт на Маринко Роквиќ во новиот свечен мултимедијален конгресен центар. На платото пред „Александар Македонски“, поминуваш на црвениот килим „Дедо Иљо Малешевски“, каде што секако се собрани папараците и новинарите што известуваат за македонскиот џет-сет и напнато го чекаат Даниел. Откако се уверуваат дека ниту си Даниел, ниту имаш летен хит, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Јавната установа Центар за организирање приредби Универзална сала Скопје, согласно одлуката на Управниот одбор го промени својот назив во „Јавна установа конгресен центар Александар Македонски”, соопштија од таму. Со промената на називот се најавува изградбата на новиот објект , кој според проектната задача, ќе биде мултимедијален центар и ќе има повеќе составни делови. Еден од нив е голема концертна сала со капацитет од 2.500 седишта која е именувана во Универзална сала „Тоше Проески“ и две помали мултинаменски сали со капацитет од 200 и 300 седишта кои се именувани во Сала „Мајка Тереза“ и Сала „ВМРО“. Објектот ќе има и четири конгресни сали кои се именувани како „Гоце Делчев“, „Тодор Александров“, „Методија Андонов Ченто“, „Борис Сарафов“ и шест билатерални сали кои се именувани како „Панко Брашнаров“, „Кочо Рацин“, „Глигор Прличев“, „Димитрие Чуповски“, „Крсте Петков Мисирков“ и „Браќа Миладиновци“. The post Универзална сала преименувана во „Александар Македонски“ appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

- Со промената на називот се најавува изградбата на новиот објект, кој според проектната задача, ќе биде мултимедијален центар и ќе има повеќе составни дела. Еден од нив е голема концертна сала со капацитет од 2.500 седишта која е именувана во Универзална сала Тоше Проески и две помали мултинаменски сали со капацитет од 200 и 300 седишта кои се именувани во Сала Мајка Тереза и Сала ВМРО, се наведува во соопштението од Универзалната сала Скопје. Новиот објект ќе има и четири конгресни сали кои се именувани како Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто, Борис Сарафов и шест билатерални сали кои се именувани како Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Глигор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци.
| | веќе видена | слични

Во Конгресниот центар Александар Македонски кој допрва треба да се гради на местото на Универзална сала се предвидува да има освен главна и помали билатерални и помошни сали. Сите тие ќе имаат свое име. Најголемата сала, концертната со капацитет до 3.000 лица ќе го носи името во чест на Тоше Проески, помалата ќе се именува Мајка Тереза, а конгресната ВМРО. Како што пишува Вечер, предвидените четири мултимедијални сали се насловени Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто и Борис Сарафов. Салите за состаноци ќе ги носат имињата на Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Григор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци. Директорката на Универзална сала, Вера Бошкова вели дека само е предвидено да се именуваат салите, но првичните планови во голема мера ќе зависат од проектната документација. Најголемата сала, концертната, онаа со 2500 седишта ќе го носи називот на македонската ѕвезда Тоше Проески. Освен главна сала ќе има и билатерални и поошни сали, сите ќе имаат имиња. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 212 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доправа ќе се бара проектанска фирма за конгресниот центар Александар Македонски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: