Унгарскиот премиер Виктор Орбан во официјална посета на Македонија

Скопје - Унгарскиот премиер Виктор Орбан ќе престојува во официјална посета на Македонија, информираат од Владата. Орбан ќе биде пречекан од својот домаќин, претседателот на Владата Никола Груевски, по што ќе следува тет-а-тет помеѓу двајцата премиери. За покасно е предвидена средба меѓу делегациите на дете земји, како и потпишување на Спогодба за економска соработка помеѓу Владата на Република Македонија и Владата на Република Унгарија. Од македонска страна Спогодбата ќе биде потпишана од министерот за економија во Владата на Република Македонија Фатмир Бесими, а од унгарска страна Спогодбата ќе биде потпишана од министерот за национален развој во Владата на Република Унгарија Томас Фелеги. Груевски и Орбан ќе се обратат и на бизнис форум во Стопанската комора на Македонија. Share this:
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Македонија припаѓа во Европа и во интерес на ЕУ е да започне разговори за пристапување со земјата што е можно поскоро, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан во четвртокот (12-ти мај), по состанокот со колегата, Никола Груевски, во Скопје. Орбан, чија земја претседава со ЕУ, истакна дека Македонија има кандидатски статус веќе шест години, додавајќи дека на патот стои „неприродна“ причина, мислејќи на долготрајниот спор за името меѓу Скопје и Атина. „Не е моја работа да зазамам став во врска со односите на Македонија со друга земја, туку моја работа е да ги претставувам интересите на Европа“, рече Орбан. (MИА, Канал 5, Сител, Телма, А1 - 12/05/11)
| | веќе видена | слични

Ниту еден литар вино и ниту еден килограм тутун не биле извезени од Македонија во Унгарија во текот на минатата година, а биле извезени зеленчук и овошје во вредност од само два милиони долари Овие податоци што вчера на македонско-унгарскиот бизнис-форум ги презентира Антони Пешев, претседавачот на Собранието на Стопанската комора на Македонија, доволно ја отсликуваат катастрофалната состојба во трговијата меѓу двете земји. Пешев рече дека очекува економската соработка меѓу Македонија и Унгарија да има нагорен тренд во наредниот период. - Особено сме загрижени што наназад 10 години, Република Македонија со Република Унгарија постојано бележи милионски трговски дефицит и не ја надминува вредноста од 8,5 милиони долари извоз на стоки. Извозот е застапен со 23 производи во 2010 година и само еден производ надминува вредност од 1 милион долари, а тоа се „други производи за игра што се пушта со пари или жетон“. Македонија има увезено од Унгарија стоки во вредност од 47 милиони долари во текот на минатата година ...
| | веќе видена | слични

Унгарија како претседавач со Европската Унија и понатаму ќе го држи високо на дневниот ред прашањето за почнување на преговорите за членство во ЕУ што поскоро, изјави вчера унгарскиот премиер Виктор Орбан Тој ја посети земјава на месец и пол пред истекот на перидот со кој Унгарија претседава со Унијата. Во втората половина од годинава тој статус ќе и припадне на Полска. Првиот човек на унгарската влада, кој неодамна се соочи со силни критики од своите европски колеги поради законот за медиуми, кој се сметаше за недемократски, по средбата со својот колега Никола Груевски оцени дека земјава има направено напредок кон ЕУ. Македонија заслужува да стане членка, додаде Орбан, за што ЕУ била и искрено заинтересирана, но била попречена од една неприродна ситуација, која никому не му одговарала. - Не е моја работа да заземам став за билатералните односи на Македонија со друга држава, но моја работа е да ги застапувам интересите на Европа, а интересите на ЕУ се Македонија час поскоро да стане членка на Унијата. ...
| | веќе видена | слични

„ Денешната посета е силен политички сигнал дека унгарското претседателство активно се залага за продолжување на процесот на проширување на ЕУ, што за нас претставува силен поттик за понатамошно исполнување на неопходните реформи за остварување на нашата врвна стратегиска цел - полноправното членство во ЕУ“, рече Груевски. Со силна европска поддршка Груевски оди на избори.Недвосмислени и силни пораки од неговиот унгарски колега. Виктор Орбан во Скопје ја пренесе пораката дека европските десничарски партии се гордеат со успесите што ги постигнала македонската влада. Орбан од позиција на претседавач со Европската унија рече дека од голем интерес на Унијата е Македонија час поскоро да стане нејзина членка, затоа вели гостинот нема никаква логика и причина некој да ја спречува таа да ги започне преговорите. ,, Јас, како актуелен претседавач на Европската унија и како премиер на Унгарија ќе се залагам и понатаму овие разговори да започнат што поскоро. Добивањето на статусот за членство дава ...
| | веќе видена | слични

Ако се погледне трговскиот биланс меѓу Македонија и Унгарија во изминатите десет години ќе се види дека Македонија бележи милионски трговски дефицит, кој од година во година сe повеќе се зголемува. Иако има голем број македонски производи кои се извезуваат на унгарскиот пазар, сепак, досега не е извезен ниту еден литар вино, ниту еден килограм тутун, кои се едни од стратешките производи во македонското земјоделство. Зеленчук и овошје, пак, се извезени во вредност од два милиони долари, што е навистина малку имајќи ја предвид близината на двете земји и потенцијалите. Во делот на инвестициите на Унгарија во Македонија, како најзначајна е инвестицијата на Маџар телеком, кој го купи Македонскиот Телеком. Но, освен во телекомуникацискиот сектор, меѓу двете земји постои огромен потенцијал за соработка во повеќе сектори како што се прехранбената, машинската индустрија, индустријата за метали, земјоделството, туризмот, енергетиката, како и во делот на обновливите извори на енергија. За таа цел двете Влади, во рамки ...
| | веќе видена | слични

Без критики и без забелешки. Вака помина средбата меѓу премиерот Никола Груевски и неговиот унгарски колега, Виктор Орбан. Освен пофалби и самопокана за претстојната кампања на владејачката партија, унгарскиот премиер Орбан, инаку член на сестринската партија на ВМРО-ДПМНЕ, не даде никаков коментар за забавените реформи на земјава, како и за можноста од суспензија на визната либерализација на Македонија. Додека останатите претставници на официјален Брисел постојано упатуваа критики и забелешки за забавените реформи на Владата во однос на ЕУ агендата, што донекаде се потврдува и со можноста за суспензија на визната либерализација, Орбан даде само пофални зборови за Владата и побара од Европа веднаш да ги почне преговорите со Македонија. “Македонија треба да биде членка на ЕУ, а час поскоро треба да ги почне и претпристапните преговори. Сметам дека ако Македонија биде во можност да ги почне преговорите, многу побрзо ќе се развива отколку што има можност сега. Добивањето статус за членство дава многу повеќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако ме поканат на кампања, ќе ја прифатам поканата на владејачката партија и ќе учествувам, ние сме политичко семејство, сестринска партија сме, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој вчера престојуваше во официјална посета на Македонија. Тој беше особено расположен за пофалби за работата на Владата и за неговиот македонски колега Никола Груевски. Орбан, кој во европските кругови е постојано критикуван поради неговото автократско владеење, а особено по контроверзниот закон за медиуми, беше одушевен од тоа како Груевски успеал да одржи рамнотежа во стопанството во услови на економска криза. Во однос на европската перспектива на Македонија, Орбан нагласи дека и Македонија и ЕУ имаат интерес земјата што поскоро да ги почне преговорите со Унијата, но дека главна пречка за тоа е спорот за името. - Не е моја работа да заземам став за билатералните односи на Македонија со друга држава, но моја работа е да ги застапувам интересите на Европа, а интересите на ЕУ се Македонија што поскоро да стане членка на Унијата. ...
| | веќе видена | слични

ПРЕМИЕРОТ НА УНГАРИЈА ВО СКОПЈЕ Македонија и' припаѓа на Европа и европски интерес е таа што поскоро да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, истакна вчера премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, кој престојуваше во еднодневна посета на земјава. По средбата со премиерот Никола Груевски, Орбан рече дека Унгарија како претседавач и понатаму ќе го држи високо на дневниот ред почнувањето преговори за членство што поскоро. Тој истакна дека Македонија веќе шест години е земја со кандидатски статус, што значи дека нема сомнеж оти со оглед на нејзините достигања заслужува да стане членка, а за што ЕУ е искрено заинтересирана, но е попречена од една неприродна ситуација, која никому не му одговара. - Не е моја работа да заземам став за билатералните односи на Македонија со друга држава, но моја работа е да ги застапувам интересите на Европа, а интересите на ЕУ се Македонија час поскоро да стане членка на Унијата. Сметам дека овие разговори треба час поскоро да започнат. Ниту еден интерес на ЕУ нема да ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски доби вчера соговорник каков што посакува и кој фалеше толку многу што ги надмина границите на политичка коректност пред парламентарни избори во земјата. Иако веќе петти месец Унгарија е претседавач со ЕУ, иако ова е веќе четврта средба на високо ниво меѓу двете земји, а напорите на Будимпешта да ја откочи нашата евроинтеграција не даваат резултат, премиерот Виктор Орбан излезе со став дека Македонија е многу поподготвена да започне преговори со Унијата отколку што изгледа. „Македонија и' припаѓа на Европа. Европски интерес е таа што поскоро да ги започне преговорите за членство во ЕУ. Унгарија како претседавач и натаму ќе го држи високо на дневниот ред почнувањето на преговорите што поскоро“, најави Орбан по средбата со премиерот. Тоа, пак, што Македонија веќе шест години е земја-кандидат за членство, според Орбан, значи дека нема сомнеж оти заслужува да стане членка. „ЕУ е искрено заинтересирана, но е попречена од една неприродна ситуација, која никому не му одговара. Не е моја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 177 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 39 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Тајм“ изјави дека би размислил за употреба на воена сила против Иран, за да го спречи да се снабди со ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во официјална посета на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: