Унгарија ќе гради ограда и на границата со Романија

3 копии

Унгарската Влада донесе одлука да изработи план за изградба на ограда и на границата на Унгарија кон Романија, доколку бегалците ја променат својата маршрута и започнат да пристигнуваат во земјата од романска територија, соопшти денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. „Решивме да започнеме подготвителни работи за изградба на ограда долж унгарско-романската граница со разумна должина, во случај имигрантскиот притисок да се насочи кон Романија, изјави Сијарто.
| | веќе видена | слични

ОТКАКО ЈА БЛОКИРА ГРАНИЦАТА УНГАРИЈА, 18 септември (АП) - Унгарските власти рекоа дека наводниот лидер на немирите на мигрантите што се случија на затворениот граничен премин со Србија, е приведен под сомнение за тероризам. Портпаролот на владата, Золтан Ковач, вчера изјави дека неидентификуваниот Сириец е еден од организаторите кои ги воделе нападите што се случија завчера попладне кога стотици мигранти на српска територија се обидоа да ја преминат границата и фрлаа камења и други предмети врз унгарската полиција. Мигрантите беа растерани со солзавец и водени топови, а полицијата користеше и пендреци за да ги одврати оние кои се обидуваа да влезат во Унгарија. Полицијата приведе 22 лица кои успеаја да се пробијат, меѓу кои беше и човекот за кој Ковач рече дека е под сомнение за "вршење тероризам". ОН: Унгарската влада е ксенофобична и антимуслиманска Бесчувствителното однесување на Унгарија кон бегалците кои пристигнуваат на нејзините граници во обид да побараат азил во ЕУ е "јасно кршење на меѓународните ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан најави дека Унгарија планира да изгради ограда и на делови од нејзината граница кон Хрватска. - Решивме да изградиме ограда и на границата со Романија, а ќе изградиме ограда и на некои места по должина на границата со Хрватска, изјави Орбан во интервју за виенскиот весник „Пресе“. (Фото: ЕПА) Унгарија веќе ја огради границата кон Србија, а најавата за изградба на ограда и кон Романија уште вчера ја даде шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто. - Решивме да започнеме подготвителни работи за изградба на ограда по должина на унгарско-романската граница, со разумна должина, во случај мигрантскиот притисок да се насочи кон Романија, изјави Сијарто.
| | веќе видена | слични

ИЛЈАДНИЦИ БЕГАЛЦИ ЗАГЛАВЕНИ НА СРПСКО-УНГАРСКАТА ГРАНИЦА УНГАРИЈА, 16 септември (АП) - Некои елементи на новите гранични правила во Унгарија се навистина алармантни, рече вчера УНХЦР и изрази загриженост за времето одредено за документирање на азилантите и нивно враќање во Србија. Унгарија вчера прогласи вонредна состојба во две области вдолж границата со Србија поради приливот на мигранти и го затвори главниот граничен премин на автопатот Белград-Будимпешта. Ерно Симон, портпарол на УНХЦР во Унгарија ја критикуваше одлуката на Унгарија да ја назначи Србија за безбедна трета земја каде треба да се враќаат бегалците и да воведе казни за азилантите кои нелегално ќе ја преминат границата. Тој исто така се сомнева во тврдењата на Унгарија дека службите ќе ги средуваат барањата за азил за неколку часа, што според него е "многу краток период" а толку комплексни случаи, а потоа им одбива официјален влез во земјата. "Има толку многу детали во новиот закон што се многу алармантни", рече тој. Унгарија вчера за неколку ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска остро ги осуди изјавите на романскиот премиер Виктор Понта, според кои властите во Унгарија не се „ништо подобри од тие во Сирија, Либија и други земји од кои бегаат имигрантите" Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска остро ги осуди изјавите на романскиот премиер Виктор Понта, според кои властите во Унгарија не се „ништо подобри од тие во Сирија, Либија и други земји од кои бегаат имигрантите", пренесе БТА. - Вчера Виктор Понта ја загуби самоконтролата и преку неразумните тврдења ја навреди цела Унгарија, изјави преку соопштение шефот на унгарската дипломатија. - Цивилизираните европски политичари никогаш не кажуваат такви клевети. Неговите забелешки имаат само едно објаснување: целосно ја загубил поддршката во внатрешната политика во Романија, вели првиот дипломат на Унгарија. Понта вчера ги критикуваше и унгарските планови за подигнување ограда од бодликава жица по границата со неговата земја, за да се спречи протокот на имигранти.
| | веќе видена | слични
9 копии

Амбасадата на Романија во Будимпешта бара состанок во Министерството за надворешни работи на Унгарија за да го соопшти своето противење на унгарските планови за поставување ограда на границата со Романија. Романската амбасада, исто така, бара и дополнителни објаснувања за таквите планови, соопшти Министерството за надворешни работи на Романија. Министер за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, остро ги осуди изјавите на романскиот премиер Виктор Понта дека унгарските политичари не се ништо подобри од сириските и либанските, а чии државјани бегаат од земјата. „Виктор Понта вчера изгуби самоконтрола и неговите неразумни изјави се навреда за цела Унгарија. Цивилизирани европски политичари не користат така остри клевети. Неговите изјави имаат само едно објаснување, а тоа е дека тој целосно ја загубил поддршката во романската домашна политика“, се наведува во соопштението. Понта синоќа на Фејсбук реагираше на плановите на Унгарија оградата што е поставена на границата со Србија да ја продолжи и кон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Романскиот премиер Виктор Понта упати критики кон Унгарија поради одлуката и на границата со оваа земја да подигне ограда за да го спречи влегувањето на бегалците. Бодликавата жица, агресивните закони, затворските казни и бруталноста нема да ги решат проблемите, изјавил Понта, пренесува АР. Романскиот премиер истакнал дека „се ужаснува од помислата што би се случило доколку унгарските трупи започнат да пукаат и да убиваат жени и деца“. Според него, плановите за подигнувањето на ограда покажуваат дека Унгарија, иако во срцето на Европа, има политичари кои не се ништо подобри од оние во Сирија, Либија и другите земји од кои луѓето бегаат.
| | веќе видена | слични
3 копии

Романското Министер за надворешни работи денеска ја осуди најавaта на шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто дека Унгарија би можела да изгради ограда долж границата кон Романија, по примерот на онаа кон Србија, доколку бегалците ја променат својат маршрута и почнат да влегуваат во земјата од романска територија. „Изградбата на ограда меѓу две земји-членки на ЕУ, кои се и стратешки партнери, е некоректен гест од политичка гледна точка и не е во согласност со европскиот дух“, оцени романското Министерство. Во соопштението се наведува и дека Букурешт бил официјално информиран од унгарска страна за ваквите планови, непосредно пред Сијарто денеска да ги обелодени на прес-конференција во Будимпешта. „Решивме да започнеме подготвителни работи за изградба на ограда долж унгарско-романската граница со разумна должина, во случај имигрантскиот притисок да се насочи кон Романија“, изјави Сијарто. За да го спречи приливот на илегални имигранти во земјата, Унгарија веќе изгради ограда на својата граница кон Србија.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 105 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарија ќе гради ограда и на границата со Романија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: