Унгарија ја затвора границата, бегалците ќе ги враќа во Србија

Унгарија од утре целосно ќе ги затвори границите за бегалците, а премиерот Виктор Орбан се заканува дека секој кој, сепак, ќе успее да влезе во неговата земја ќе го врати во Србија. Како што пренесуваат српските медиуми, за таа цел во местото Реске, на границата меѓу Унгарија и Србија, распоредени се 4.300 унгарски војници вооружени со автомати, кои дури добиле и дозвола да пукаат доколку мигрантите на некој начин ги загрозат. Од границата со Унгарија, пристигнуваат информации дека бројот на мигранти се зголемува бидејќи тие сакаат да ја минат шенгенската граница пред 15 септември, за кога Унгарија го закажа целосното затворање на границата за бегалците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Војниците дури имаат и наредба да пукаат доколку почувствуваат дека им е загрозена безбедноста од напливот бегалци што ќе се создаде на границата Вооружени со автомати околу 4.300 унгарски војници ќе ја чуваат границата со Србија која утре целосно ќе биде затворена, а премиерот Виктор Орбан најавува дека секој што ќе успее да влезе ќе биде вратен во соседната земја. Војниците дури имаат и наредба да пукаат доколку почувствуваат дека им е загрозена безбедноста од напливот бегалци што ќе се создаде на границата. Од границата со Унгарија, пристигнуваат вести дека бројот на мигранти се зголемува бидејќи тие сакаат да ја минат шенгенската граница пред 15 септември, за кога Унгарија го закажа целосното затворање на границата за бегалците.
| | веќе видена | слични

Балканските земји се на штрек откако Унгарија најави дека целосно ќе ги затвори своите граници за бегалци, а премиерот Виктор Орбан се закани дека секој што ќе успее да влезе во неговата земја, ќе го врати во Србија. Спуштањето на една рампа за реката мигранти, која секојдневно „тече“ по балканската рута, би можело да ги загрози сите попатни земји низ кои минуваат бегалците од Блискиот Исток на долгиот пат кон Европа. Затворањето на една граница, автоматски ќе значи дека и другите земји од трасата ќе бидат принудени да преземат мерки со цел да се заштитат од огромниот наплив на бегалци. Сите земји што се наоѓаат на „патот на мигрантите“, според прогнозите, ќе се соочат со најголемиот притисок - дури 500.000 мигранти ќе се обидат да влезат во земјите на Европската унија, чии капацитети веќе се преполни. Само изминатото деноноќие над 6.000 мигранти влегле во земјава и заминале кон Табановце, обидувајќи се да го фатат последниот воз и да ја минат шенгенската граница пред 15 септември, за кога Унгарија го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарија ја затвора границата, бегалците ќе ги враќа во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: