УНЕСКО препорачува Охрид да се стави на листата со загрозени светски наследства

Организацијата за образование, наука и култура при Обединетите нации (УНЕСКО) во последниот нацрт-извештај пред одржувањето на 43-тата сесија на Комитетот за ...
| | веќе видена | слични

Во Министерството за екологија се оптимисти дека до крајот на јуни ќе успеат заедно со Владата и со ресорот Култура да ги завршат обврските по препораките на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Забелешките што се наведени во извештајот на УНЕСКО, кој треба да биде разгледан на 43. сесија на Комитетот за културно наследство, што ќе се одржи наредниот ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението велат дека состојбата е детектирана уште во мониторинг мисијата на УНЕСКО во април 2017 година. -Општина Охрид, во текот на изминатите две ...
| | веќе видена | слични
5 копии

„Токму ВМРО-ДПМНЕ остави хаос и ги предизвика последиците врз Охридскиот регион. Оттука, ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за Охридскиот регион ...
| | веќе видена | слични
7 копии

СДСМ го уништи Охрид и му го загрози статусот на заштитено подрачје на УНЕСКО. За Зоран Заев и СДСМ поважни се матните бизнис зделки отколку културното и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје, 21. мај 2019 (ИНПРЕС) – По денешната информација дека УНЕСКО предложи Охрид да се стави на Листата на загрозено светско наследство, од Владата излегоа ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 21. мај 2019 (ИНПРЕС) – Поради недоволниот напредок до решавањето на проблемите и земајќи ги предвид постојаните закани и големите инфраструктурни и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена

Ова е тајната на „хроно исхраната” – Јадете колку сакате а топите килограми Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УНЕСКО препорачува Охрид да се стави на листата со загрозени светски наследства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: