Уметници од Белград и Приштина работат заедно и ја поттикнуваат соработката

Иницијативата покажува подобрување на односите и комуникациите меѓу двете земји, велат уметниците. Мики Манојловиќ од Радионица интеграције ќе ја режира претставата „Ромео и Јулија“. [Никола Барбутов/SETimes] Во обид за подобрување на односите меѓу Србија и Косово, актерите од Белград и Приштина се здружија во културна иницијатива. Шекспировата „Ромео и Јулија“ е основата на заедничките напори на уметниците од Белград и Приштина, кои работат заедно неколку месеци. Претставата ќе биде изведена низ целиот регион, почнувајќи од март. Целта на иницијативата е да се подобрат односите меѓу Белград и Приштина, како и да се покаже и промовира соживотот, соработката и взаемното разбирање. Проектот го води Радионица интеграције (Работилница на интеграцијата), организација со седиште во Белград посветена на создавање и реализација на културни програми за луѓето со инвалидитет, и Ќендра мултимедија, продукциска компанија од областа на културата од Приштина. Идејата за иницијативата дојде од Љубиша Георгиевски, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 352 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 352 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 187 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 174 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уметници од Белград и Приштина работат заедно и ја поттикнуваат соработката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: