Ова е бојата за 2018 година која ја избра институтот за бои

Американскиот институт кој се занимава со проучување бои Пантон (Pantone) ја прогласи интензивната нијанса на виолетова за боја која ќе не следи во 2018 година. „Ултра Виолетова“ или „Pantone 18-3838“ е нијанса која оди кон постудениот спектар од виолетовата боја. Тоа е раскошна и провокативна боја, која асоцира на аристократија, богатство, но и на непрегледната вселена и спиритуалност. Секоја година во декември, врз основа на проучувањата на дотогашните трендови, Институтот Пантон ја објавува бојата за следната година. Група експерти истражувала различни сфери на животот, од поп култура, мода, дизајн на производи, техника…и ја воочи појавата на нов тренд. Ултравиолетивата почнаа да ја користат бројни иновативни технолошки компании, се појави на саемот на автомобили во женева, па дури и на филтрираните фотографии на Инстаграм. Претходно, во текот на 2017 година, Пантон креираше нова нијанса на виолетова боја, во чест на поп иконата Принс, која е многу слична на нијансата која е прогласена за боја на 2018 ...
| | веќе видена | слични

Како изгледа уличната мода обоена ултра виолетово? Драматично, возбудливо, привлечно... Бојата на годината според институтот „Пантон" има значајна моќ на трансформација. Само имплементирајте ја во вашиот изглед и истиот добива една поинаква естетска нота. Во уличната мода веќе е значително присутна и преку изборот на суптилни модни додатоци и доминантно преку монохроматски комбинации во ултра виолетово. Од ексцентричен изглед до софистициран деловен аутфит, само прашање е како вие ќе ја примените и комбинирате...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова е бојата за 2018 година која ја избра институтот за бои

Од:
До кого (е-маил):
Порака: