Македонија чествува 71 година од депортацијата на македонските Евреи

Македонија чествува 71 година од депортацијата на македонските Евреи Македонија и нејзиниот главен град денеска со пригодни манифестации ја одбележаат 71-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во логорот на смртта Треблинка. Во Салата на Советот на Град Скопје, беше одржана комеморативна седница, а градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, организира прием за претставници од Еврејската заедница и други странски дипломати во Македонија. Трајановски во пригодното обраќање изјави дека Скопје секој 11-ти март „со болка во душата, се сеќава на мрачниот ден, кога над 7 144 Евреи, наши сограѓани, беа депортирани во Треблинка и никогаш не се вратија во нивниот град, во нивното Скопје“. „И денес, кога се навршуваат 71 години од депортацијата на еврејското население,скопјани не можат да ги заборават своите вредни соседи – еснафи, сеќавајќи се со носталгија на Еврејското маало, на добрите и пријателски соседски односи и на долгогодишниот заеднички живот кој заемно го граделе и го негувале. ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот парламент донесе историска одлука - постепено се воведува воена обврска и за ултраортодоксните Евреи. За оние кои ќе се спротивстават на обврската, под одредени околности, може да следува и затвор. Долгогодишниот спор околу воената обврска во Израел доби разврска. Парламентот донесе одлука со која на воена обврска се обврзани и ултрартодоксните Евреи. Кнесетот, кој брои 120 пратеници, во третото читање со само еден глас против го донесе законот кој предвидува постепено воведување на воената обврска. Опозицијата, составена од ултраортодоксните и либералните сили, ја бојкотираше дебатата и гласањето. Законот предвидува во текот на преодната фаза до 2017 година секоја година да се исполнат квоти од неколку илјади строго религиозни регрути. Ако тоа се покаже како успешно, системот на квоти ќе продолжи и по 2017 година. Доколку квотите не се исполнат, од јули 2017 година ќе стапи во сила задолжителна воена обврска за сите ултраортодоксни Евреи кои наполниле 18 години. Со реформите се предвидува и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Израелскиот Парламент денеска го донесе спорниот закон што предвидува задолжителен воен рок за ултраортодоксните Евреи, пренесоа американските медиуми. Прашањето е во центарот на културната војна во земјата околу местото на ултраортодоксните евреи во израелското општество. Темата беше централно застапена и на минатогодишните избори кои доведоа до составување на десноцентристичката Влада на Бенјамин Нетанјаху, што ја поддржува воената обврска за ултраортодоксните евреи. Законот беше донесен од Кнесетот со 67 гласа „за“ и еден „против“. Опозицијата го бојкотираше гласањето во знак на протест против, како што соопшти, насилничките методи на владеачката коалиција. Ултраортодоксните евреи со години наназад се ослободени од служење во армијата. Тие инсистираат на ставот дека нивните млади и служат на земјата преку молитви и учење, и изјавуваат дека задолжителната воена служба и се заканува на нивната заедница. Исклучувањето на ултраортодоксните евреи од воената обврска предизвикува незадоволство меѓу световните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еврејската заедница во Република Македонија денеска во Скопје одбележува 71 година од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. Цвеќе пред споменикот на македонските Евреи во Тутунскиот комбинат денеска положија делегации на Еврејската заедница, Собранието на Република Македонија, Владата, Кабинетот на претседателот на државата, Советот на Град Скопје, претставници од еврејските заедници од Солун, Ниш, Србија, Хрватска, Црна Гора, од ВМРО-ДПМНЕ, од дипломатскиот кор... Берта Романо Николиќ, претседател на Еврејската заедница во Република Македонија потенцира дека македонските Евреи биле меѓу првите жртви на т.н. конечно решавање на еврејското прашање во неговата најгруба форма. Потсети на мачењата и на ужасниот крај на животите на 98 отсто од Евреите во Македонија. - Мал дел се спасија, околу 600 земајќи активно учество како борци во партизанските одреди против фашистичките бугарски и германски окупатори, рече Романо Николиќ. Трагичните настани од Втората светска војна, како ...
| | веќе видена | слични

Одбележани 71 година од депортацијата на Евреите во Треблинка Еврејската заедница во земјава вчера во Скопје одбележа 71 година од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. Цвеќе пред споменикот на македонските Евреи во Тутунскиот комбинат положија делегации на Еврејската заедница, Собранието на Република Македонија, Владата, Кабинетот на претседателот на државата, Советот на Град Скопје, претставници од еврејските заедници од Солун, Ниш, Србија, Хрватска, Црна Гора, од ВМРО-ДПМНЕ, од дипломатскиот кор... Берта Романо-Николиќ, претседател на Еврејската заедница во Македонија, потенцира дека македонските Евреи биле меѓу првите жртви на т.н. конечно решавање на еврејското прашање во неговата најгруба форма. Потсети на мачењата и на ужасниот крај на животите на 98 отсто од Евреите во Македонија. „Мал дел се спасија, околу 600 земајќи активно учество како борци во партизанските одреди против бугарските и германските окупатори“, рече Романо-Николиќ. Трагичните настани од Втората ...
| | веќе видена | слични

На 71 година од црниот историски настан ОМД потсетува: Обединетата македонска дијаспора ја повикува бугарската Влада официјално да и се извини на македонската еврејска заедница за депортацијата на 7.144 македонски Евреи во нацистичките концентрациони логори во Треблинка. ОМД од официјална Софија бара јавно признание дека злосторството го сторила како воен сојузник на нацистичка Германија кога ја окупираше Македонија. На денот на одбележувањето на 71-годишнината од бугарската масовна депортација на смрт на речиси сета македонска еврејска заедница за време на Втората светска војна, ОМД потсети дека бугарските вооружени сили уапсија Евреи од Битола и од Штип и ги транспортираа во Монопол" фабриката за тутун во Скопје, каде што заедно со Евреите од Скопје беа затворени за депортација во нацистичките логори на смртта во Треблинка во окупирана Полска, постетуваат на историските факти од ОМД. "Без соодветна храна, вода и санитарни услови. Насилствата од страна на бугарските стражари беа неконтролирани, жените често ...
| | веќе видена | слични

Одбележана годишнината од депортацијата на македонските Евреи во нацистичките логори на смртта. „И денес, кога се навршуваат 71 година од депортацијата на еврејското население, скопјани не можат да ги заборават своите вредни соседи - еснафи, сеќавајќи се со носталгија на Еврејското маало, на добрите и пријателски соседски односи и на долгогодишниот заеднички живот што заемно го граделе и го негувале. Припадниците на Еврејската заедница како во минатото, така и денес, оставиле и оставаат траен белег во градењето на идентитетот на Скопје како развиен културен, стопански и образовен центар на нашава држава“, рече скопскиот градоначалник Коце Трајановски на денешното одбележување на 11-ти март, комеморативниот ден на холокаустот на македонските Евреи. На овој ден пред 71 година, 7.144 Евреи од Скопје, Битола и Штип, или 98 % од Евреите во Македонија, биле депортирани од страна на окупаторската власт на тогашна фашистичка Бугарија во концентрациониот логор Треблинка во Полска. По тој повод, Еврејската ...
| | веќе видена | слични

Свежи цвеќиња на гробиштата и во некогашните Еврејски маала,спомен за депортираните македонски Евреи,и порака нивниот придонес кон македонската историја да не биде заборавен. Македонија денеска ја одбележува 71-та годишнина од депортацијата на 7144 Евреи од Скопје,Битола и Штип во нацистичкиот логор Треблинка. Ниту еден од нив никогаш повеќе не стапнал на македонско тло. Над 7 децении по нивната маченичка смрт,на своите лојални граѓани се сеќава и градот Скопје. Евреите како мирољубив народ,добри соседи и вешти занаетчии заслужуваат споменот на нив да не биде згаснат,порача градоначалникот Коце Трајановски. На традиционалната комеморација посветена на страдањата на македонските Евреи,тој истакна дека Македонија и градот Скопје се гордеат што токму тука се наоѓа еден од четирите светски музеи-сведоци кои се сведочат за погромот врз еврејскиот народ, испраќајќи порака никогаш да не се заборави и повтори. Еврејската заедница во земјава задоволна како државата и градот го чуваат споменот на нивните претци. На ...
| | веќе видена | слични

Ноќта меѓу 10 и 11 март 1943 година биле уапсени 7.144 Евреи во Македонија и сместени скопскиот Монопол, денес Тутунски комбинат, кој тогаш бил привремен концентрациски логор. Најмногу имало од Битола, Скопје и од Штип и по неколку семејства од помалите градови , кои биле транспортирани во сточни вагони. Во скопскиот Монопол останале до крајот на март во екстремно тешки хигиенски и психолошки услови , а с иот имот им бил земен, накитот и парите конфискувани. За нивната понатамошна судбина, денеска, 71 година подоцна, се потсетија нивните малубројни наследници. -На 24-ти март се однесени во логорот Треблинка, од каде никогаш не се вратиле. Дваесетина години подоцна, земјотресот ја избриша и последната трага од нив, го срамни со земја Еврејското маало, рече претседателот на Еврејската заедница во Македонија,Берта Роману Николиќ. Таа рече дека Меморијалниот центар на Евреите, изграден пред три години на местото на некогашното Еврејско маало, е сведок на минатото и потсетник кој опоменува за опасностите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 189 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 111 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија чествува 71 година од депортацијата на македонските Евреи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: