Nissan ќе ја сподели платформата на LEAF со други електрични модели


Во Малезискиот патентен завод неодамна е регистрирано името TERRA од страна на Nissan... Најверојатно, тоа име ќе се користи за веќе најавениот електричен SUV модел. Да се потсетиме дека Nissan пред некаде околу 5 години го користеше името TERRA за својот електричен SUV концепт. Медиумите шпекулираат дека погонот на Leaf за 2018 година ќе има автономија до 340 километри. Иначе, предниот погон кој користи LEAF може да се комбинира и на задната осовина, така што електричниот SUV ќе биде придвижуван преку двете осовини. Се уште е непознато каде официјално ќе биде претставен овој електричен SUV модел. Според автомобилските експерти, најверојатно се работи за подобрена верзија на концептот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Mercedes уште еднаш токму на вистинскиот начин го искористи името Maybach, овојпат за суперлуксузниот кабриолет којшто во себе ги спојува ретрото и футуристичкиот стил. После минатогодишното Mercedes-Maybach 6 Coupe, германскиот производител повторно заблеска на традиционалниот Pebble Beach Concours d'Elegance којшто се одржува секој август на крајбрежјето на Калифорнија. На манифестацијата на којашто сите коишто имаат некакво значење во светот на луксузните автомобили се обидуваат токму со своите возила апсолутно да го воодушеват светот, Mercedes-Maybach 6 Cabriolet тоа го прави со стил. Овој автомобил, којшто, нажалост, засега е само уште еден концепт во низата, покажува како би требало да изгледа вистинскиот Maybach којшто некогаш бил помеѓу најлуксузните автомобилски брендови на светот. Дизајнот на надворешноста делумно е инспириран од наутиката и луксузните јахти и го донесува духот на минатото, испреплетен со современите технолошки решенија. Mercedes-Maybach 6 Cabriolet е поставен на специјални фелни ...
| | веќе видена | слични

Легендата се враќа! Но овој пат со погон на струја Објавено на 21 август 2017 година „Електричниот Volkswagen Microbus направен на основа на концептот I.D. Buzz е закажан за производство во 2022 година“ - гордо изјавија Херберт Дис и Екхард Шолц. Водечките личности на компанијата од Волфсбург и нејзиното одделение за комерцијални возила во своето соопштение истакнаа дека сериската верзија на концептот што го видовме зимава на салонот во Детроит ќе биде вториот модел од идното електрично семејство на VW, после компактниот хечбек кој ќе се појави непосредно пред него. Тоа истовремено значи потполно нова страница во 70 години долгата традиција на комерцијалните возила на VW и воедно силен продор во нов сегмент возила. За нив, овие возила се важен носител на иницијативата на марката и ќе ги одведат во иднината. Според порано познатите податоци, концептот е задвижуван од два електромотора со вкупно 374 KS. Согласно тоа, перформансите му се вонсериски - I.D. Buzz со помош на погонот на сите четири тркала до 100 ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Германскиот производител го искористи Pebble Beach Concours d’Elegance за да потврди дека I.D. Buzz електричниот миниван ќе оди во сериско производство и ќе пристигне кај дилерите во 2022! Дополнително, од Volkswagen потврдуваат дека модулот со батерии ќе биде вграден во подот, но сега за сега – не објавуваат повеќе детали. I.D. Buzz ќе биде вториот електричен автомобил во I.D. гамата на електрични возила на Volkswagen – првиот ќе биде хечбек, и веќе се шпекулира дека можеби ќе ја видиме сериската изведба (или нешто навистина блиску до неа) на саемот во Франкфурт. Според претседателот на Volkswagen – Dr. Herbert Diess – “по претставувањето на глобалните шоуа во Детроит и Женева, добивме голем број на пораки од нашите купувачи кои побараа да го направиме овој автомобил. Microbus веќе долго време е дел од Калифорнискиот лајф-стајл, па сега ќе го вратиме назад но како електрично возило.“ Со оглед на тоа дека Volkswagen најави сериозна офанзива на електрични возила, оваа одлука воопшто не е ...
| | веќе видена | слични

По минатогодишниот Мерцедес-Maybach 6 Coupe, германскиот производител повторно заблеска на традиционалниот “ Конкурс на елеганција” што се одржува секој август на брегот на Калифорнија. На манифестацијата на која сите кои нешто значат во светот на луксузните автомобили се обидуваат да го импресионираат светот со своите автомобили, Mercedes-Maybach 6 Cabriolet тоа го прави со стил. Овој автомобил, кој, за жал, сега за сега е само уште еден концепт кој покажува како би требало да изгледа вистинскиот Maybach кој некогаш беше еден од најлуксузните авто брендови во светот. Надворешниот дизајн е делумно инспириран од наутиката и луксузните јахти и го носи духот на минатото, измешан со модерни технолошки решенија. Mercedes-Maybach 6 Cabriolet е поставен на специјални тркала со дијаметар од 24 инчи, кои се прикачени на една централна точка. Како контраст на темно сината метална каросерија, тука е белиот покрив и ентериер со светли тонови. Внатрешноста е футуристичка, со луксузна Nappa кожа , проѕирна централна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet е создаден како отворена провокација за високото општество да го прифати електричниот погон како нова луксузна „ставка“, a секако петминутното освежување на батериите за следните сто километри е пристојна понуда. Да нема двоумење уште од почеток. Овој вчудоневидувачки автомобил вози на батерии. Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet не постигнува некое ново скалило на луксузот коешто треба да се покаже пред публиката на престижниот собир на вредни олдтајмери и најспектакуларни концептни автомобили во Пебл Бич, Калифорнија. Ова е своевидна изјава од изумителот на ултимативниот луксуз на четири тркала, дека крстосувањето на висока нога во блиска иднина лесно може да се префрли на електричен погон. Јасна провокација за стандардните на мобилност на високото општество. Арт-деко дизајн во спој со 750 електрични коњски сили погонскиот систем постигнува 550 киловати или 750 коњски сили. Тенка батерија вградена во подот му овозможува на кабриолетот долг 5,7 метри да вози преку 500 ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Mercedes-Benz денеска го претстави својот најнов концепт – електричен кабриолет кој никого не остава рамнодушен. Автомобилот е долг скоро 6 метри и е поставен на големи, 24 инчни тркала. Поклопецот на предниот дел како да нема крај, а задниот дел се заострува до еден единствен раб. На предниот дел доминира големата хромирана маска, а на левата и десната страна од неа се острите, тенки предни светлосни групи, додека на задниот дел се истакнуваат споените светлосни групи кои не можат да не нè потсетат на легендарниот 300 SL. Кога станува збор за внатрешноста, Vision 6 Cabriolet има само две седишта. Автомобилот изобилува со вешта комбинација од ретро и модерни елементи. Концептот го придвижуваат четири електромотори – по еден на секое тркало – и испорачуваат вкупно 750 коњски сили. Масивниот модул со батерии е поставен под подот, и кога е поврзан на брз полнач може да обезбеди автономија од 100 километри за само 5 минути полнење. Вкупната автономија е 322 километри. Забрзувањето до 100 километри на ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Maybach дивизијата на Mercedes-Benz го претстави својот најнов концепт – електричен кабриолет на кој навистина не можете да останете рамнодушни! Vision 6 Cabriolet е базиран на купе-концептот претставен минатата година , но во нашите очи, кабриолетот изгледа неизмерно подобро. Автомобилот е долг скоро 6 метри и е поставен на големи, 24-инчни тркала. Поклопецот на предниот дел како да нема крај, а задниот дел се заострува до еден единствен раб. На предниот дел доминира големата хромирана маска, а на левата и десната страна од неа се острите, тенки предни светлосни групи, додека на задниот дел се истакнуваат споените светлосни групи кои не можат да не нè потсетат на легендарниот 300 SL. Влезете во кабината, и работите се подеднакво спектакуларни! Vision 6 Cabriolet има само две седишта, а флуидноста е принципот кој е следен при дизајнирање на ентериерот. Навистина ни е тешко да одбереме зборови со кои ќе ја опишеме кабината на овој несекојдневен автомобил – комбинацијата од ретро и модерни елементи ...
| | веќе видена | слични

Мала британска работилница дава голем придонес за утрешната мобилност – едноставно поврзувајќи ја со минатото. Тие ги префрлуваат гласните и нечисти стари автомобили на електричен погон. Повеќето од нивните автомобили стануваат многу побрзи по преправката. Почисти, исто така. Дали духот на легендарните автомобили се сведува најмногу на моторот? Боксер моторот со воздушно ладење и препознатлив звук ја претвори „бубата“ во легенда? Во тој случај, Porsche 911 и Fiat 500 исто така ја должат славата на своите карактеристични мотори. Тоа е погрешен заклучок, доколку се суди според портфолиото на Electric Classic Cars. Оваа мала работилница во Велика Британија, во сопственост на двајца автомобилски ентузијасти, ги префрлува олдтајмерите и јангтајмерите на електричен погон. „ Буба“ што вози 240 km/h и сопирачки од Porsche на сите тркала На интернет страницата на Electric Classic Cars нема празни ветувања, само силни аргументи. Гледано според големиот придонес што тие го постигнуваат за јавноста да биде свесна за ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Концептот – кој сега за сега се вика едноставно Next Generation FCEV – го најавува серискиот модел кој ќе биде придвижуван од горивни ќелии и ќе има автономија од 580 километри. Hyundai продолжува да инвестира во FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) технологиите, и во Сеул го прикажа новиот концепт кој го нарекува Next Generation FCEV. Новиот концепт е директен наследник на FE Fuel Cell Concept автомобилот прикажан во Женева и всушност е навистина блиску до сериско производство. Кога ќе биде лансиран, новиот FCEV ќе го замени Tucson (односно ix35) Fuel Cell, и според корејскиот производител ќе може да помине 580 километри со еден резервоар. Дизајнерски – ова е втор автомобил во гамата на Hyundai кој го користи новиот дизајнерски јазик на брендот – првиот е кросоверот кој се вика Kona (и кој наскоро треба да пристигне и кај нас). Дизајнот го карактеризираат уникатно-изведени предни светла со засебни LED дневни светла и светла за магла, како и флуидни линии кои го отсликуваат карактерот на возилото. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Nissan ќе ја сподели платформата на LEAF со други електрични модели

Од:
До кого (е-маил):
Порака: