Ford со карбонски мотор

Актуелно Материјалот кој го среќаваме како егзотичен додаток кај супер спортските автомобили и кој вообичаено го менува металот во деловите на каросеријата, суспензијата или некој механички делови за прв пат на саемот за автомобили беше пoкажан со примена во моторот на автомобилот. Иновацијата ни доаѓа од Ford и е прв пат да имаме витални делови на моторот како блокот, главата, цилиндрите изработени од карбонфибер. Моторот на кој иновацијата беше изработена е можеби најпопуларното за брендот во моментот а тоа е трицилиндричниот екобуст со турбо полнач, токму тој со кој се опремени речиси 50% од Ford возилата продадени во Англија. Примената на материјалот придонесува за намалување на масата на моторот, а со тоа и на целото возило со околу 13 кг што можеби како бројка е малку, но секако е позитивно и според најавите ќе придонесе потрошувачката да биде намалена за околу 5%. Засега според најавите е прикажано дека Ford го има моторот во готова варијанта, а не само како концепт. Следно што се очекува е истиот да ...
| | веќе видена | слични

Промоции Производителот на автомобили, кој веќе децении наназад е асоцијација за ултра лесни спортски автомобили, кои се хомологирани за употреба во јавен сообраќај, Caterham ни претставува уште една од своите креации која ја носи ознаката 620S. Автомобилите на Caterham кои се есенција во автомобилскиот спорт и ги имаат сите состојки на вистински автомобил за писта како што се ниска тежина, едноставна конструкција, одличен мотор и менувач и секако заден погон. Сето тоа го има и новиот 620S кој е опремен со фордов мотор од 314кс. како и шет степена механичка менувачка кутија за вистинско уживање во возењето. Забрзувањето од 0 до 100км/ч изнесува 3.4 секунди, а масата на самото возило е одлични 610кг. За разлика од претходните модели кои можеби беа „побрутални“, во 620S имаме малку повеќе простор за оние кои го управуваат, како и за нијанса поголем багажен простор од претходниот, ако воопшто на некој во овој автомобил му е важен багажниот простор. Тркалата се 15 инчни на кои се наоѓаат пневматици кои се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во врска со соопштението на Основниот суд Скопје 1, во кое се обвинува претседателот на Република Македонија за мешање во судската власт, реагираат од ...
сите 339 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 353 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 163 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 218 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ford со карбонски мотор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: