Ултимејт Баскет и Лирија добија прволигашка виза

Екипите на Ултимејт Баскет од Прилеп и скопска Лирија и официјално беа промовирани во нови прволигаши во машкиот кошаркарски шампионат на Македонија. На состанокот на здружението на прволигашите, беше одлучено овие две екипи да добијат зелено светло за настап во елитата. Ултимејт Баскет и Лирија се здобија со прволигашки статус откако екипите на Вардар Осигурување и Плејмејкер се откажаа од Првата лига. - Повеќе нема одлагање на првенството, ждрепката е извршена, клубовите се познати, стартот е на 9 октомври, вели Видоја Секулоски, претседател на здружението на прволигаши. На овој состанок прволигашите за секретар на лигата го избраа Бобан Радуловиќ. Прилепчани веќе неколку години сакаат да се најдат на елитната кошаркарска мапа, но досега не им беше дозволено да влезат со плаќање за вајлд-карта. Во минатата сезона тие беа трети во втора лига со ист скор како првите две и за малку не влегоа во елитата. Сепак, по заминувањето на компанијата Вардар Осигурување како спонзор на кошаркарскиот клуб со истото ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 186 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 103 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ултимејт Баскет и Лирија добија прволигашка виза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: