Кражба во стан во Скопје на Велигден

Од стан во Скопје на ул.„Ташко Караџа“ сопственост на скопјанецот М.С.(36) вчера, на ден Велигден укадени се накит и други вредни предмети во износ од околу половина милион денари. Како што информира МВР во дневниот билтен, станува збор за тешка кражба која непознат сторител ја извршил така што со употреба на погоден алат ја отворил балконската врата, го пребарал станот и притоа пронашол и одзел златен накит, накит „Сваровски“, мобилни телефони и друго по што го напуштил местото на настанот. Се проценува дека при тоа се стекнал со противправна имотна корист од околу 500.000 денари. Се превземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Стружанецот Н.М. (33) е осомничен дека украл радиокасетофон од автомобил, информира МВР. Против него е поднесена кривична пријава за тешка кражба. Kражбата ја извршил во април лани кога дознал дека сопственикот на автомобилот „бмв“ е во странство, а возилото е паркирано на паркинг во гаражите од комплексот „Фати трејд“ во Струга. Тој со тврд предмет и насилно ги отворил предните врати од автомобилот, па го истргнал радиото „пионир“ од лежиштето и избегал. На тој начин се стекнал со противправна имотна корист од 25.000 денари.
| | веќе видена | слични
9 копии

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба”, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 33-годишен стружанец. Со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во периодот март-април оваа година со бесправно одземање на авто радио касетофон марка „Пионир“ од патничко моторно возило „БМВ“ со струшки регистарски таблици. На тој начин, тој се стекнал со противправна имотна корист од 25.000 денари. - Пријавениот, знаејќи дека сопственикот на патничкиот автомобил е во странство, успеал да добие информација дека истото е оставено на паркинг во гаражите од комплекс во Струга. Во извршувањето на казненото дело, лицето употребило тврд предмет и насилно ги отворило предните врати од автомобилот. За кратко време, пријавениот го истргал авто радио касетофонот од лежиштето во автомобилот и избегал, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Полициските службеници, по добиени оперативни информации, го повикале пријавениот и по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Крадец од Струга, ги искршил вратите од луксузно возило „БМВ“ и украл еден авто радио касетофон „Пионир“. Кражбата ја направил кога газдата на возилото заминал во странство и го оставил „БМВ“-то на паркинг. Полицијата разбрала кој е крадецот и му го одзела касетофонот а во замена му подарила кривична пријава. Според соопштението од Канцеларијата за односи со јавноста во СВР Охрид,. поради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „тешка кражба”, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Н.М. (33) од Струга. Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид, информира дека пријавениот, со намера противправно да присвои туѓи предмети, казненото дело го сторил во периодот март-април оваа година со бесправно одземање на авто радио касетофон марка Пионир“ од патничко моторно возило „БМВ“ со струшки регистарски таблици. На тој начин, тој се стекнал со противправна имотна корист од 25.000,оо денари. -Пријавениот, знаејќи дека сопственикот на патничкиот автомобил е во странство, успеал да добие ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Поради постоење основи на сомнение за сторени седум казнени дела од кои три „тешка кражба”, едно „тешка кражба во обид“ и три дела „кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против С.Ш.(20) од струмичкото село Банско. Со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казнените дела ги извршил во згодна прилика во периодот февруари-март оваа година во Струга, користејќи погоден алат и физичка сила. Две казнени дела, пријавениот ги сторил со употреба на подесен предмет со кој ги скршил стаклата на патничките автомобили „Хундаи“, противправно одземајќи 5.000,оо денари и од службено возило „Фиат пунто“ од каде одзел две картички „Верна“ и една ташна со службени документи. Со употреба на алат и насилно, пријавениот низ балконска врата влегувал во куќи и згради и одзел телевизор, ДВД, воздушна пушка и други предмети. Со помош на клешти и друг алат, С.Ш. пресекол и одзел околу 20 метри кабел за улично осветлување на кеј „Борис Кидриќ“, сопственост на општина Струга како и околу ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Како што соопшти портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во згодна прилика со бесправно одземање на мобилен телефон марка „Ајфон 6“ од ресторантот „Мекиците на Стража“ на превојот „Стража“. -Б.К. искористил момент на невнимание на оштетениот и во погоден момент го одзел мобилниот телефон оставен на една од масите каде бил со неговото семејство, појасни Димовски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопјанец фатен во кражба на Ајфон 6. Делото се случило на Стража „Поради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „кражба”, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Б.К. (33) од Скопје. Со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во добра прилика со бесправно одземање на мобилен телефон марка „Ајфон 6“ од ресторантот „Мекиците на Стража“ на превојот „Стража“. Б.К. искористил момент на невнимание на оштетениот и во погоден момент го одзел мобилниот телефон оставен на една од масите каде бил со неговото семејство„ се вели во соопштение на СВР Охрид.
| | веќе видена | слични
5 копии

Пради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „кражба”, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Б.К. (33) од Скопје. Како што соопшти портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во згодна прилика со бесправно одземање на мобилен телефон марка „Ајфон 6“ од ресторантот „Мекиците на Стража“ на превојот „Стража“. -Б.К. искористил момент на невнимание на оштетениот и во погоден момент го одзел мобилниот телефон оставен на една од масите каде бил со неговото семејство, појасни Димовски.
| | веќе видена | слични

Кичевската полиција поднесе кривична пријава против Б.К. (33) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторенo кривичнo дело кражба.Пријавениот, велат од полицијата, бесправно одзел мобилен телефон од ресторант на превојот „Стража“. Б.К. искористил момент на невнимание на оштетениот и во погоден момент го одзел мобилниот телефон оставен на една од масите каде бил со неговото семејство.
| | веќе видена | слични

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ј.С. (44) од село Жилче поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“. На 25.02.2017 година, додека Д.С. (25) се наоѓал во неговото возило, во еден момент пријавениот ја отворил вратата од возилото и држејќи нож во раката почнал да му упатува закани на Д.С.. Оштетениот, во самоодбрана, со десната рака го фатил Ј.С. за ножот при што се здобил со расекотина во внатрешната страна на дланката. Оштетениот успеал да го турне пријавениот од возилото, кој избегал во правец на својот дом. Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда ...
сите 176 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 125 | | | веќе видена

Полицијата вчера во 10 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица го привела И.С. (37) од Кавадарци осомничен за сторени повеќе кривични дела тешки ...
сите 163 | | | веќе видена

Актуелниот градоначалник на Шуто оризари, Курто Дудуш, сведочеше во судскиот процес за насилството во Собранието. Дудуш во своето кратко 10-минутно сведочење ...
сите 114 | | | веќе видена

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели ја демонстрираше својата поддршка кон Кристијано Роналдо по црвениот картон на Португалецот во дуелот со Валенсија во ...
сите 213 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов направил кривично дело за кое се оди во затвор, со тоа што узурпирал државно земјиште на националниот парк Маврово, кое ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кражба во стан во Скопје на Велигден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: