Украина: Власта попушти


Јанукович го напушти Киев. Претседателот на парламентот Рибак поднесе оставка поради здравствени причини, соопшти неговиот заменик Руслан Кошулински. Опозицијата наводно го има под контрола владиниот кварт во Киев, пренесува “DW”.Првиот човек на украинската Рада (парламентот) Владимир Рибак, според медиумски извештаи, од вчеравечер се наоѓа во Харков, во источниот дел на Украина, заедно со претседателот на државата Виктор Јанукович. Харков важи за упориште на приврзаниците на Јанукович. Во меѓувреме, повеќемина пратеници од Партијата на регионите на Јанукович најавија дека ќе ја напуштат од протест поради употребата на насилство против демонстрантите.Опозицијата, според сопствени наводи, го има под контрола владиниот кварт во Киев. Таа и натаму врши притисок за оставка на Јанукович. Портпарол на Виталиј Кличко, еден од опозиционите лидери, денеска (22.02) соопшти дека парламентот треба да донесе резолуција во која ќе се бара повлекување на Јанукович.Кличко прво ги извести демонстрантите на плоштадот на ...
| | веќе видена | слични

Над целата актуелна и натаму крајно вжештена ситуација во Украина се надвиснува уште една опасност, а тоа е зачувањето на нејзината територијална комплетност. Сѐ почесто можат да се чујат изјави за потребата од неминовна украинска федерализација Се заговара осамостојување или присоединување на некои региони и делови од југоистокот на земјата, како на пример Крим и други, кон Русија РЕГУЛИРАЊЕ НА УКРАИНСКАТА ПОЛИТИЧКА КРИЗА Трагичните настани во Киев во последниве неколку дена, со неколку десетици човечки жртви и стотици ранети и огромни материјални штети, како никогаш досега ја кренаа на нозе европската јавност, но и целокупната европска политичка елита во обидите за наоѓање мирни дипломатски средства за да се реши овој украински Гордиев јазол, кој веќе неколку месеци ги блокира сите редовни политички активности во државата и го попречува нормалниот живот на населението во главниот град, но и во другите поголеми градови на оваа земја. Конечно, на 21 февруари под силен притисок на Брисел, од највисокото ...
| | веќе видена | слични

Виктор Јанукович пробал да ги подмити цариниците при бегството од Украина. Личните телохранители почнале да пукаат на граничната полиција, тука се и деталите... Се стеснува кругот околу претседателот Виктор Јанукович и неговите најблиски соработници кои се спречени во бегството од земјата и обвинети од сопствената партија за "одговорни" за крвополевањата во Киев. Јанукович во саботата залудно се обидувал да ја подмити граничната полиција во Донецк, во источниот дел на земјата, каде што и е роден, за да го одобрат полетувањето на неговиот авион, пренесуваат AFP . Пратениците удирале со тупаници по масите на состанокот во парламентот во неделата, сакале да знаат каде е Јанукович, но не добиле одговор. Сега за сега против него не е покрената официјална потрага. "Приватните авиони кои требале да полетаат од аеродромот во Донецк немале соодветна документација. Кога полицајците пристигнале да ги проверат документите, ги дочекале наоружени личности кои им понудиле пари за да ги пуштат да полетаат без дозвола", ...
| | веќе видена | слични

По три бурни месеци, полесно се дише на Евромајданот во Киев. Тектонски промени се случуваат во Собранието, каде што се реорганизира власта. Во отсуство на претседател, на преодна функција е назначен спикерот на парламентот Александер Турчинов. Тој им даде рок до задутре на пратениците да формираат влада на национално единство. Поранешниот министер за надворешни работи Кожара е тргнат од местото на привремен премиер. Додека народот бара Јанукович да биде изнесен пред суд, се уште не се знае од каде тој порачува дека не ја признава новата власт. „Веќе втор ден никој не знае каде е претседателот на Украина. Вчера го баравме цел ден, дури и по телефон, но никој не ја знае неговата локација. Исчезна“, изјави Виталиј Кличко, опозициски лидер од „Удар“. Се појавија првите снимки од бегството на Јанукович – од Киев побегнал со хеликоптер. Вчера во Донецк сакал да замине од земјата со авион, но не му дозволиле граничарите, иако се обидел да ги поткупи. Последно се знае е дека од аеродромот заминал во армирано ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одговорноста за случувањата во Украина и за човечките жртви во судирите ја сносат Виктор Јанукович и неговите блиски соработници, се наведува во изјавата на парламентарната група на Партијата на регионите, објавена денеска на седница на Врховната рада. - Украина во моментов поминува низ еден од најсложените и најтрагичите периоди од својата историја. Земјата се покажа дека е измамема и ограбена, но тоа не е ништо во споредба со маката, со која се соочуваат десетици украински семејства, кои загубија свои блиски луѓе. Украина беше предадена. Целата одговорност за тоа паѓа врз Виктор Јанукович и неговите блиски соработици, се наведува во декларацијата. Претходно денеска беше соопштено дека до Парламентот е доставена нацрт-одлука за забрана на Партијата на регионите и на Комунистичката партија на Украина. Предлогот беше доставен од независниот пратеник Олег Лјашко. Во меѓувреме неколку илјади противници на евроинтеграцијата на Украина се собраа денеска на Соборниот плоштад во јужниот град Одеса за да го изразат ...
| | веќе видена | слични

Владеачката Партија на регионот на која што на чело е отповиканиот претседател на Украина, Виктор Јанукович денеска го обвини сопствениот лидер дека давал криминални наредби, поради кои загинаа повеќе десетици луѓе, во текот протести во државата. -Украина е измамена. Сета одговорност е на Јанукович и неговите блиски соработници-стои во соопштението на Партијата на регионот, пренесе „Франс прес“.-Украина поминува низ најтешкиот и најтрагичен момент во својата историја. Земјата е измамена и ограбена, но дури и тоа не е ништо во споредба со болката на десетиците украински семејства кои што ги изгубија своите блиски. За тоа е виновен Јанукович и неговиот тим-стои во соопштението на партијата на Јанукович.Советничката на украинскиот претседател Виктор Јанукович, Хана Херман денеска изјави дека тој не планира да ја напушти државата и дека ќе продолжи да ја извршува својата претседателска должност.Таа во изјавата за „Асошиејтед прес“ рече дека Јанукович се наоѓа во градот Харков на исток на државата.Украинскиот ...
| | веќе видена | слични

Непосредно по нејзиното ослободување од затвор поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, во емотивен говор на плоштадот Мајдан во Киев, побара од демонстрантите да ја продолжат борбата за слобода. Јулија Тимошенко на плоштадот Мајдан беше дочекана како хеорина. По двеипол години минати во затвор, каде што постојано страдаше од болки во грбот, таа во инвалидска количка се појави пред демонстрантите на плоштадот на независноста. „Да им оддадеме почит на хероите“, беа нејзините први зборови, мислејќи притоа на 82-та загинати демонстранти за време на безредијата во Киев во изминатите неколку денови. Во емотивниот говор пред 100 илјади граѓани таа од нив побара : „Не смеете да се откажувате. Борете се до крај, борете се за слобода се‘ додека во земјата не бидат избрани на власт политичари кои ја заслужуваат довербата на народот“. Тимошенко уште порача дека таа ќе биде гарант дека никој нема да ги измами луѓето кои повеќе месеци протестираа во Украина. „Вие сте силата , која е гаранција за тоа дека нема ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на украинската Врховна рада Олександер Турчинов денеска привремено ја презеде должноста претседател на држават, откако вчера беше изгласано отповикување на претседателот Виктор Јанукович и распишаа парламентарни избори на 25 мај. Турчинов, заменик на шефот на пратеничката група на партијата Баткившчина (Татковина), вчера е избран за претседател на украинскиот Парламент. - До вторник, 25 февруари, мора да биде постигнат договор за формирање на нова влада на национално единство. Преговорите за новата влада треба веднаш да почнат, истакна Турчинов. Тој е близок соработник на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, која вчера беше ослободена од затвор, најави дека ќе се кандидра на престојните претседателските избори. Пратениците изгласаа луксузниот имот на Јанукович во предградие на Киев да биде државна сопственост. Исто така, пратениците изгласаа и смена на министерот за надворешни работи Леонид Кожара, кој е едн од клучните луѓе во донесувањето на одлуката Јанукович да се откаже од ...
| | веќе видена | слични

“Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател”, изјави вчера украинскиот претседател Виктор Јанукович во интервју за локална телевизиска станица во Харков. “Немам намера да поднесам оставка. Јас сум легитимно избран претседател”, изјави вчера украинскиот претседател Виктор Јанукович во интервју за локална телевизиска станица во Харков.Во интервјуто тој нагласи дека мора да го „заштити народот“ и дека „нема да ги штеди напорите за да стави крај на крвопролевањето“.Јанукович истакна дека и покрај „безбедносни гаранции“ од меѓународните посредници и опозицијата било пукано врз неговиот автомобил, но тоа не го уплашило."Тоа што се случува во Украина првенствено може да се опише како вандализам, бандитизам и државен удар", посочи Јанукович, додавајќи оти ситуацијата потсетува на воздигнување на нацизмот во 30-тите години од минатиот век.
| | веќе видена | слични

Во интервјуто тој нагласи дека мора да го „заштити народот“ и дека „нема да ги штеди напорите за да стави крај на крвопролевањето“. Јанукович истакна дека и покрај „безбедносни гаранции“ од меѓународните посредници и опозицијата било пукано врз неговиот автомобил, но тоа не го уплашило. "Тоа што се случува во Украина првенствено може да се опише како вандализам, бандитизам и државен удар", посочи Јанукович, додавајќи оти ситуацијата потсетува на воздигнување на нацизмот во 30-тите години од минатиот век.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го одбележа Норт Дам кој што настрада во катастрофалниот пожар.Пчели ,кои ги имало околу 180.000 и кои што живееле на покривот на катедралата ...
сите 728 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 253 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 116 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 71 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина: Власта попушти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: