Иновацијата на Ферари во Кина


Тимот на Ферари направија чекор во вистинската насока на трката во Кина и сега се можеби вториот најбрз тим на патеката поминуваќи ги Ред Бул откако Алонсо го освои третото место на подиумот, остваруваќи го најдобриот резултат за Ферари во оваа сезона. Една од забележливите надградби на болидот на Ферари се новите завртки на тркалата. Ова не е нов концепт откако Ред Бул и Вилијамс користеа сличен систем во изминатата сезона. Но ова година и двата тимови ја исфрлија таа иновација. Не дека не функционира туку затоа што ФИА ги претстави новите правила за потесни завртки на тркалата со цел да бидат побезбедни во случај тркалото да не биде целосно прицврстено. Ова ги направи решенијата на Вилијамс и Ред Бул неупотребливи без големи промени во дизајнот – нешто на кое што најверојатно веќе работат Ферари успеа да претстави решение со вклучена заштита, се верува дека идејата произлегува од тимот на Лотус откако Ферари го вработија нивниот поранешен шеф на аеродинамичниот оддел, Дирк Де Бир уште кон крајот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ни Ферари не може да се спаси од добро обучени крадци.Двајца мажи од Полска тоа го докажаа во градот Мастрихт во Холандија.Тие дојдоа со своето BMW, влегоа во автомобилот марка „Ферари 348“ и по неколку секунди го стартуваа моторот и заминаа.Дури и најсовремените алармни системи и блокади не ги спречија.Им требаше само минута.
| | веќе видена | слични

Ни Ферари не е “имун“ на добро обучените крадци. Двајца “мајстори на својот занает“ од Полска го докажаа тоа во градот Мастрихт во Холандија. На сред бел ден дојдоа со своето БМВ, најверојатно украдено! А, потоа украдоа Ферари 348. Дури ни најсовремените алармни системи не ги спречија во намерата. Им требаше само минута и малку повеќе…
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 643 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иновацијата на Ферари во Кина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: