Нимиц: Сега сме поблиску од кога било до решение


Ова дефинитивно е историска шанса за решавање на спорот со името. За тоа дали ќе постигнеме решение се уште има доста работа, но мислам дека сега сме поблиску од кога било и сметам дека волјата кај двете страни на лидерско ниво и според мене, меѓу повеќето граѓани, е позитивна, оценува медијаторот Метју Нимиц во интервју за емисијата 360 степени на ТВ Алсат. Ова дефинитивно е историска шанса за решавање на спорот со името. За тоа дали ќе постигнеме решение се уште има доста работа, но мислам дека сега сме поблиску од кога било и сметам дека волјата кај двете страни на лидерско ниво и според мене, меѓу повеќето граѓани, е позитивна, оценува медијаторот Метју Нимиц во интервју за емисијата 360 степени на ТВ Алсат.- Мислам дека луѓето веруваат оти времето е дојдено за решавање на ова прашање, да го оставиме зад нас, да одиме напред, и мислам дека се движиме во вистинската насока, изјави Нимиц. Во однос на тоа во која насока ќе продолжи процесот, вели дека не сите, и во Атина и во Скопје, се среќни со ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат-М: – Кој е одговорен за прокиснувањето на новите градби од „Скопје 2014“ – Интервју со директорот на владината Служба за општи и заеднички работи, Пеце Мирчески за наследените проблеми; – Кога Македонија ќе добие чиста препорака за почеток на преговори со ЕУ (февруари или март) и дали 2025 година е достижен рок за влез на земјава во ЕУ – разговор со Светлана Јовановска, дописничка од Брисел на новатв.мк; – Што донесе средбата на градоначалниците на Атина и на Скопје; – Нова „Саботажа“
| | веќе видена | слични

Професорот и екс-министер за надворешни работи Денко Малески ги анализира обновените напори за изнаоѓање решение на спорот за името и околностите под кои се одвиваат разговорите. – Оставено на народите на двете земји, како што гледаме со овие манифестации што се случија сега во Грција, мислам дека е потребно бар едно 100 години за да се разрешат проблемите како што е овој нашиот. Заради тоа потребно е водство, силно водство, како во двете земји, но и водство од страна на големите играчи во светската политика. Тие две работи во моментот се поклопуваат, имаме премиер во Грција којшто е растеретен национално, така да кажам, има свој пандан тука во Македонија, и тоа совпаѓање заедно со она што во моментот се случува на светската политика дава надеж, поголема од оние што беа претходно. Имено, на светската политика се одвива еден многу сериозен судир на моќ, судир на интереси помеѓу западниот свет предводен од САД од една, и Русија од друга страна. Тој фактор го прави пристапот на големите сили на Балканот дел од ...
| | веќе видена | слични

Во Грција се сумираат и анализираат впечатоците од неделниот протест против употреба на терминот Македонија во името на нашава земја. На ден по протестот во Атина, се чини, атмосферата е сосема поразлична. Кај Владата на Ципрас, барем според јавните реакции, се чини дека нема промени во определбата да продолжи да бара решение на спорот. На овој план, денот го обележува и објавувањето во грчкиот печат на рамката со идеи предложена од Метју Нимиц во нејзината интегрална верзија. Репортажа на Никола Здравковиќ. Извор: 360 Степени
| | веќе видена | слични

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат-М: – Грчка „То Вима“ ја објави рамката на Нимиц: нема барање за промена на Уставот, јазикот “Makedonski”, остануваат кратенките MK и MKD; решението на сила во фази; – Атина ден по протестите – грчката влада решена да продолжи да бара решение, аналитичари: и пратеници од опозицијата може да гласаат за евентуалниот компромис; – Интервју со проф. д-р Денко Малески: силното водство во двете земји и кај меѓународните играчи се добра околност за прашањето за името; – Анкета на Институтот за демократија: 61% од граѓаните на РМ (33% од гласачите на ВМРО-ДПМНЕ) прифаќаат решавање на прашањето за името заради побрз влез во НАТО и ЕУ; – Скандали во Советот на јавни обвинители. Беше унапредена внука на претседателот на Советот, а тој наместо да се изземе присуствувал на гласањето. Спротивно, не беше унапредена обвинителка која води истрага за банкар-сопруг на членка на Советот која, исто така, наместо да се изземе, гласала. – Нова „Саботажа“
| | веќе видена | слични

Вечерва (5.2.2018 г.) од 22:30 часот во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат-М: -грчка „То Вима“ ја објави рамката на Нимиц: нема барање за промена на Уставот, јазикот “Makedonski”, остануваат кратенките MK и MKD; решението на сила во фази; -Атина ден по протестите – грчката влада решена да продолжи да бара решение, аналитичари: и пратеници од опозицијата може да гласаат за евентуалниот компромис; -интервју со проф. д-р Денко Малески: силното водство во двете земји и кај меѓународните играчи се добра околност за прашањето за името; -анкета на Институтот за демократија: 61% од граѓаните на РМ (33% од гласачите на ВМРО-ДПМНЕ) прифаќаат решавање на прашањето за името заради побрз влез во НАТО и ЕУ; -нова „Саботажа“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во интервјуто за емисијата „360 степени", медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц зборуваше за опсегот на меѓународна употреба на евентуално договореното име, и дали тоа име би стоело и на пасошите и на останатите документи за идентификација што се користат во меѓународната комуникација. – Мислам дека пасошите се меѓународни документи, се уште не сме се посветиле на сите прашања, би рекол дека пасошите се меѓународни документи. Ако има договор за модификација на името, тоа би било применливо на документи како пасошите, рече посредникот.
| | веќе видена | слични

Со оглед на разликите кои постојат во грчката владејачка коалиција во однос на решението за спорот за името, прашање е дали ова може да го доведе во прашање евентуалното одобрување на договорот што би бил постигнат за прашањето за името, во грчкиот парламент. Ова е моменталниот распоред. Извор: 360 Степени
| | веќе видена | слични

Во интервјуто за „ 360 Степени “, посредникот во спорот за името, Метју Нимиц зборуваше за неговиот сет-идеи кој, повеќе или помалку, „протече“ во јавноста и нудењето непреведени сложени имиња со географска одредница. – Не сакам за ова да зборувам, свесен сум дека некои работи „протекоа“, но не се, не целиот документ, можеби и тоа се случило, а јас да не сум видел. Има други аспекти од документот кои се однесуваат на преводот и на други нешта. Начинот на кој вие го кажувате не е 100% точен ако го читате целиот документ, но јас не мислам дека е добра идеја да се вмешувам во детали – рече Нимиц. Целото интервју на следниот линк .
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 198 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц: Сега сме поблиску од кога било до решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: