На Охридско Езеро сè полуксузни и глисери и апартмани

Околу сто екстра луксузни глисери чија цена изнесува и до 200.000 евра ова лето пловат во водите на Охридското Езеро, објави деновиве охридската телевизија „Спектра“, повикувајќи се на изворите во Охридската капетанија. Во Kапетанијата, надлежна за регулација на пловниот сообраќај езерото, се регистрирани околу две илјади различни пловила. - Од нив, стотина се екстра луксузни глисери, најголемиот дел од нив се на Македонци, а ги има и на Срби, Холанѓани и Германци. Повеќето од нив чинат од 50 до 200 илјади евра донесени од Италија, Турција и Америка - изјавија во Охридската капетанија. Посебна атракција се многубројните катамарани. - Сите си имаат декларација од производителите, направени се согласно европските директиви и директивите за градба на чамци во САД, во однос на сертификацијата нема никаков проблем за користење на понтонските пловила, односно т.н. катамарани. кои што внесоа еден нов момент во туристичката понуда во транспортот на туристи – вели Горан Устијаноски, капетан на Kапетанија на ...
| | веќе видена | слични

Охридската пастрмка е пред исчезнување, предупредува познатиот охридски еколог Лазо Наумовски и предлага концесионери на Езерото да бидат локалните власти на Охрид и Струга, а не фирма како што сега е случај. Наумовские автор и на книга за охридската пастрмка. „Состојбата со охридската пастрмка (salmo letnica karaman) во водите на Охридското Eзеро е алармантна и сериозно загрижувачка. Сѐ што е содржински напишано и за охридската пастрмка од стручен, научен и еколошки аспект од моја страна како автор на книгата, во пракса се покажа оти сум ја проговорил правата вистина за оваа ендемична риба. Посебно сакам да го нагласам петтото поглавје, и како идни концесионери на Охридското Eзеро во 2018 пожелно би било да бидат локалните власти на Охрид и Струга. Охридското Eзеро да се прогласи како природен матичњак за oхридската пастрмка за добивање рибен подмладок за порибување#, вели Наумовски. Toj препорачува во сливното подрачје на Охридското Eзеро, каде има услови во приватен сектор за потребите на хотелиерството и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со затоплувањето на времето расте и температурата на водата во Охридското Езеро. Според мерењата извршени утрово, таа изнесува 19 степени Целзиусови, информира Управата за хидрометеоролошки работи. Нивото на езерото и натаму е под јунскиот просек и е 29 сантиметри над минималната кота од 693.17 метри надморска висина. Инаку просекот за јуни е 50 сантиметри над оваа кота. Извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

За да се подобри состојбата со рибниот фонд на пастрмката во Охридското Езеро, која поради негрижа на човекот во минатато е доведена до раб на исчезнување, треба да се промени начинот на кој се стопанисува со езерото, смета екологистот Лазо Наумоски. Во своето обраќање до јавноста по повод Светскиот ден на животната средина, 5ти Јуни, Наумоски со став дека идни концесионери на Охридското Езеро во 2018 година пожелно би било да бидат локалните власти на Охрид и Струга. -Охридското езеро да се прогласи како природен матичњак за Охридската пастрмка за добивање рибен подмладок за порибување на Охридското Езеро со неговите сливни реки, сите реки, акумулации, природни и вештачки езера во РМ каде за тоа одговараат природните услови, во сливното подрачје на Охридското Eзеро каде има услови во приватен сектор за потребите на хотелиерството и туризмот . - вели Наумоски. Наумоски предлага стопанскиот риболов целосно да се укине, а да му се даде предност на спортскиот риболов поврзан со туризмот, додека заштитата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Охридско Езеро сè полуксузни и глисери и апартмани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: