Ветерот го расчисти воздухот во Скопје


3 копии

Ветерот што од синоќа почна да дува во скопската котлина го расчисти загадениот воздух. Од ноќеска по 22 часот според мерењата, концентрацијата на ПМ10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен. Метеоролозите најавуваат и за денеска дека ќе има умерен до засилен ветер. Загадувањето во изминатите два дена беше неколку пати поголемо од дозволеното. Највисоката вредност на ПМ10 честичките беа измерени во Лисиче - 629 микрограми на метар кубен. Во првите два дена од новата година концентрациите беа над 200 и достигнуваа до 600 микрограми. Мерки за заштита од загадувањето прогласуваат Владата и Градот Скопје кога во два последователни дена ќе се измерат концентрации над 200 микрограми на најмалку две мерни станици. Поради загадувањето минатата недела Владата и Градот Скопје ги активираа итните мерки против загадување кои траат до намалување на загадување.
| | веќе видена | слични
8 копии

Вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот од денеска престануваат да важат. Тие беа активирани на 8 јануари поради зголемените концентрации на ПМ 10 честички во воздухот. Одлуката за укинување на мерките против аерозагадувањето ја соопштија вчера министерството за животна средина и Град Скопје, затоа што среднодневните концентрации на ПМ 10 честичките биле под дозволената граница, односно само една мерна станица покажала поголемо загадување од дозволениот праг на загадувачките материи во воздухот. Престанувањето на важењето на вонредните мерки значи и дека од денеска е укинат бесплатниот превоз во автобусите на јавниот градски превоз во Скопје.
| | веќе видена | слични
5 копии

Од денеска престануваат да важат мерките против загадувањето во Скопје. Ваквата одлука е донесена откако вчера среднодневните концентрации на ПМ10 честичките беа под дозволената граница, односно само 1 мерна станица покажала поголемо загадување од дозволениот праг на загадувачките материи во воздухот. Вонредните мерки и препораки Градот Скопје ги воведе во понеделникот, 8 јануари, по добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање дека праговите на ПМ10 биле над дозволеното во 2 последователни дена на 2 мерни станици, односно на мерните станици во Ректорат и Лисиче. Mерки и препораките против загадувањето на воздухот ќе бидат воведени повторно доколку се повтори епизодата со загадувањето на воздухот. „И покрај расчистувањето на воздухот Градот Скопје апелира до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, за затоплување на домовите да не се користат отпадни материјали, прегорено машинско масло, лакирани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фото: Pixabay Согласно податоците од ДАМСКВ (Државен автоматски мониторинг систем за квалитет на воздух) на ден 09.01.2018, среднодневните концентрации на РМ10 честички се под дефинираниот праг за алармирање, стои во владиното соопштение. Среднодневната концентрација на РМ10 надмината е само на едно мерно место во Скопје, а со тоа епизодата со надминат праг на алармирање е прекината, што значи дека од денеска мерките престануваат да важат.
| | веќе видена | слични

Одлуката за укинување на мерките против аерозагадувањето ја соопштија вчера Министерството за животна средина и просторно планирање и Град Скопје, затоа што среднодневните концентрации на ПМ10 (200 µг/м3) биле под дозволената граница, односно само една мерна станица покажала поголемо загадување од дозволениот праг на загадувачките материи во воздухот. Престанувањето на важењето на вонредните мерки значи и дека од денеска е  укинат бесплатниот превоз во автобусите на јавниот градски превоз, кој ќе се наплаќа според постојната тарифа. Вонредните мерки и препораки Градот Скопје ги воведе по добиеното соопштение од МЖСПП дека праговите на алармирање на ПМ10 (200 µг/м3) во два последователни дена се надминати на две мерни станици -  Ректорат и Лисиче. Град Скопје соопшти дека мерките и препораките ќе се воведат повторно доколку се повтори епизодата со загадувањето на воздухот, за што граѓаните ќе бидат навреме информирани. И покрај расчистувањето на воздухот, Град Скопје препорача  граѓаните да не ги користат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) соопшти дека бесплатниот превоз се укинува денеска, а не утре како што претходно соопштија од Владата и од Град Скопје. На веб-страницата на ЈСП стои дека мерките за бесплатен превоз во автобусите на ЈСП и на приватните превозници престанува од 16 часот, 10 јануари. Од Град Скопје , пак, претходно соопштија дека мерките против загадувањето, а со тоа и јавниот градски превоз, се укинуваат од утре. „По добиените информации од Министерството за животна средина и просторно планирање дека среднодневните концентрации на ПМ 10 (200 µг/м3) се под дозволената граница, односно само 1 мерна станица покажала поголемо загадување од дозволениот праг на загадувачките материи во воздухот, Градот Скопје ги известува граѓаните дека се укинуваат вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени на 8 јануари. Со тоа, од утре, четврток, 11 јануари, се укинува и бесплатниот превоз во автобусите на јавниот градски превоз, кој ќе се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Иако попладнево од Министерството за животна средина и просторно планирање известија мерките против аерозагадувањето престануваат од утре, ЈСП уште во 16 часот ги вклучи апаратите во автобусите и почна да наплаќа за превозот. „Почитувани патници,Ве известуваме дека мерките за песплатен превоз во автобусите на ЈСП и на приватните превозници ПРЕСТАНУВА од овој момент(16,00 часот) 10.01.2018. Ви благодариме за разбирањето“, пишува во соопштението на ЈСП објавено на вебсајтот на претпријатието. Патници кои се наоѓале во автобусите во 16 часот знаејќи дека превозот е бесплатен, на социјалните мрежи споделуваат непријатни искуства. „Бесплатен автобуски превоз, се качуваш во автобус, се возиш некои 15 минути, одеднаш возачот застанува на семафор и вика ‘Ми стигна порака, од овој момент натака превозот се наплаќа, куцајте картичките“, напиша Кристина Младеновска на Фејсбук. И од Градот Скопје во соопштение претходно известија дека бесплатниот превоз во автобусите на јавниот градски превоз се укинува од утре, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Mерките кои ги воведе Владата за намалување на ефектите од аерозагадувањето од утре нема да важат. Прагот на ПМ 10 честички од 200 микрограми е надминат на само едно мерно место во Скопје, а УХМР прогнозира подобрување на временските услови. Ова го соопшти заменикот министер за животна средина, Јани Макрадули. Вонредните мерки и препораки Градот Скопје ги воведе по добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање дека праговите на алармирање на ПМ10 (200 µг/м3) во 2 последователни дена на 2 мерни станици, односно на мерните станици во Ректорат и Лисиче. Овие мерки и препораки ќе се воведат повторно доколку се повтори епизодата со загадувањето на воздухот, а за што граѓаните ќе бидат навреме информирани. И покрај расчистувањето на воздухот Градот Скопје апелира до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, за затоплување на домовите да не се користат отпадни материјали, прегорено машинско масло, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Од утре ќе престанат да важат мерките што се воведоа поради зголеменото загадување на воздухот, соопшти попладнево министерството за животна средина и просторно планирање. Од Министерството соопштуваат дека податоците од мерењето на загадувањето на воздухот вчера покажале дека штетните честистички се под дефинираниот праг за алармирање, па затоа од утре, четврток, 11.01.2018 година, мерките престануваат да важат. Градот Скопје, како дел од краткорочните мерки за намалување на загадувањето во градот денеска спроведе спроведе акција за чистење на улиците од наталожената прашина и јавните зелени површини во општините Чаир, Шуто Оризари и Бутел.
| | веќе видена | слични

Од утре престануваат да важат мерките што беа воведени поради загаденоста на воздухот со високи концентрации на ПМ1о честички, информира Министерството за животна средина и просторно планирање. „Согласно податоците од ДАМСКВ (Државен автомаски мониторинг систем за квалитет на воздух) на ден 9 јануари, среднодневните концентрации на РМ10 честистички се под дефинираниот праг за алармирање (среднодневни концентрации над 200 mg/m3 барем на две мерни места во Скопје и стабилна временска прогноза). Имено, среднодневната концентрација на РМ10 од 200 mg/m3 е надмината само на едно мерно место во Скопје, а со тоа епизодата со надминат праг на алармирање е прекината, што значи дека од утре, четврток, 11 јануари, мерките престануваат да важат“, се вели во соопштението од Министерството.Владата ги активира мерките на 8 јануари, откако два дена по ред беа измерени над 200мg/m3 на мерните станици во Скопје односно мерните станици Лисиче и Ректорат.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 181 | | | веќе видена

Според партиското соопштение, Мицкоски на средбата со соговорниците ја истакна лошата состојба во која се наоѓа Република Македонија и граѓаните, поради лошие ...
сите 243 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 178 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

-После подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека долги години бевме заробена држава, ...
сите 102 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ветерот го расчисти воздухот во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: