УЈП одзеде уште 9 возила

УЈП одзеде 9 возила во сопственост на A1 Tелевизија и 4 возила и два мотора на „Плус продукција“. Ова е епилогот од денешниот втор ден откако управата почна со присилна наплата на наводниот даночен долг на двете компании. Според информациите, попишани се и направена е проценка на дел од возниот парк од 110 автомобили, комбиња и камиони. Попишаните возила УЈП ги означи со налепници, а повредните се одземаат, додека другите ќе можат да се управуваат. Управата за јавни приходи побарува 9 ипол милиони евра од А1 за наводно неплатен данок и милион евра од „Плус продукција“. А1 Телевизија веќе побара даночните власти да дозволат плаќање на наводните долгови на рати, со што би се испочитувала уставната обврска на државата да овозможи непречено функционирање на компанијата. УЈП го одби барањето, постапката сега е пред Управен суд.
| | веќе видена | слични

Управата за јавни приходи ја казни А1 Телевизија со образложение дека не соработувала во операцијата одземање возила за присилна наплата на даночен долг. Платниот налог, за казната тешка 1500 евра за управителот и од 2 до 5 илјади евра за А1, инспекторите на УЈП им ги оставиле вчера попладне на луѓето од обезбедувањето на телевизијата непосредно пред да си заминат, иако претходно во текот на целиот ден во соработка со службите од А1 и „Плус продукција“ попишуваа, проценуваа вредност и запленуваа возила од возниот парк на двете компании. Налозите за новата казна даночните извршители денеска ги доставија и до управителот и до А1 Телевизија. Одлуката на УЈП следи откако во изминатите три дена нејзините инспектори, без никаков проблем, на терен вршеа попис и конфискуваа автомобили и мотори. На инспекторите им беше овозможена непречена контрола и увид во евиденцијата на возниот парк на двете компании, а добија и ветување дека до понеделник во кругот на А1 ќе бидат донесени и возилата кои од оправдани прични ...
| | веќе видена | слични

Управата за јавни приходи трет ден по ред ги одзема возилата во сопственост на А1 Телевизија и „Плус продукција“ во постапката за присилна наплата на наводните даночни долгови на двете компании. Денеска од возниот парк на А1 Телевизија одземени се пет автомобили и еден мотор, а од „Плус продукција“ еден автомобил и еден мотор. Со ова бројката на вкупно запленети возила се искачи на 23, додека вкупно конфискувани се пет мотори. Паралелно инспекторите од УЈП продолжија и со попис и проценка на вредноста на останатите возила на двете фирми. Евидентираните возила се означуваат со налепници дека се влезени во пописот. Вкупно треба да се попишат 110 автомобили, комбиња, камиони. УЈП ги конфискува повредните возила додека останатите можат да се управуваат. Според прописите 15 дена по почетокот на присилната наплата Управата за јавни приходи ќе може да ги заплени сите возила и да ги продава на аукција. УЈП бара 9 ипол милиони евра од А1 за наводно неплатен данок и милион евра од „Плус продукција“. А1 побара ...
| | веќе видена | слични

Уште 9 возила и моторцикл завршија на паркингот на Управата за управување со запленет имот, по денешниот попис на возниот парк на Перо Наков од инспекторите на УЈП. Неофицијалните бројки говорат дека заедно со вчерашниот ден, инспекторите на Управата за јавни приходи, попишале и направиле проценка на над 110 автомобили, комбиња и камиони. Инсепкторите и денеска ги означуваа автомобилите со налепници. Повредните, инспекциските служби ги запленуваа, додека останатите им се оставени на А1 и Плус Продукција за да можат нормално да функционираат. Управата за јавни приходи побарува над 9 милиони евра од А1 Телевизија и над 1 милиони евра од Плус продукција за неплатени даноци. Компаниите имаат помалку од 30 дена да го исплатат побарувањто, бидејќи во спротивно им се заканува стечај.
| | веќе видена | слични

Скопје, 13 јули - Откако вчера УЈП ги одзеде првите четири автомобили и еден мотор, инспекторите денеска продолжија со наплата на даночнниот долг на „А1“ телевизија и „Плус продукција“. Вчера беа одземени еден џип „Ренџ Ровер“, еден мотор „Сукуки Интрудер М800“ и останати луксузни возила во сопственост на „А1“ телевизија. Според информациите, попишани се и направена е проценка на дел од возниот парк од 120 автомобили, комбиња и камиони. /
| | веќе видена | слични

Управата за јавни приходи (УЈП) заплени уште 11 возила и три мотори во сопственост на А1 телевизија. Откако вчера УЈП ги одзема првите четири автомобили и еден мотор, инспекторите денеска продолжија со наплата на даночнниот долг на А1 телевизија и „Плус продукција“. Вчера беа одземени еден џип „Ренџ Ровер“, еден мотор „Сукуки Интрудер М800“ и останати луксузни возила во сопственост на А1 телевизија. Според информациите, попишани се и направена е проценка на дел од возниот парк од 120 автомобили, комбиња и камиони.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УЈП одзеде уште 9 возила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: