Умерено облачно и топло време, температура до 29 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од западен правец. Температурата ќе се движи од шет до 29 степени, а УВ индексот ќе биде седум.Во Скопје слично време со температура од десет до 27 степени.Утре во поголем дел од земјава времето ќе биде стабилно, а во југозападните делови попладне е можна појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Во сабота ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи, особено претпладне. И во наредните денови, попладне ќе има локален пороен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Крива Паланка, покажуваат мерењата на УХМР. Спорд мерењата во Крива Паланка се наврнати 47 литри на метар квадратен воден талог, следи Струмица со 31, Скопје – Зајчев Рид со 25, Штип со 20, Скопје – Петровец 19, Куманово 18, Демир Капија 17, Ѓуриште 15, Берово девет, Тетово, Виница и Маврово седум, Охрид и Пожаране шест, Крушево, Дојран, Гевгелија и Тополчани пет, Прилеп четири, Битола два и во Претор еден литар. Минималната температура се движела од седум во Претор, девет во Берово, 10 Маврово и Крушево, 11 Ѓуриште и Крива Паланка, 12 Пожаране и Тополчани, 13 Охрид, 14 Виница, Тетово, Битола, Куманово и Прилеп, 15 Штип, Струмица и Скопје до 16 во Демир Капија, Гевгелија и Дојран. Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи, особено во источните делови. Соодветно на оваа најава за денеска, во зависност од остварувањето на прогнозата за ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи. Утринската температура ќе се движи од 11 до 17, а дневната од 18 до 25 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Температурата ќе се движи од 14 до 24 степени. Од утре следува период на претежно стабилно и потопло време, а во попладневните часови ќе има услови само за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврнал во Крива Паланка, покажуваат мерењата на УХМР. Во Крива Паланка паднале 47 литри дожд на метар квадратен, потоа следи Струмица со 31, Скопје – Зајчев Рид со 25, Штип со 20, Скопје – Петровец 19, Куманово 18, Демир Капија 17, Ѓуриште 15, Берово девет, Тетово, Виница и Маврово седум, Охрид и Пожаране шест, Крушево, Дојран, Гевгелија и Тополчани пет, Прилеп четири, Битола два и во Претор еден литар. Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи, особено во источните делови. Од утре ќе биде претежно стабилно и потопло, во попладневните часови со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични

Спорд мерењата во Крива Паланка се наврнати 47 литри на метар квадратен воден талог, следи Струмица со 31, Скопје - Зајчев Рид со 25, Штип со 20, Скопје - Петровец 19, Куманово 18, Демир Капија 17, Ѓуриште 15, Берово девет, Тетово, Виница и Маврово седум, Охрид и Пожаране шест, Крушево, Дојран, Гевгелија и Тополчани пет, Прилеп четири, Битола два и во Претор еден литар. Минималната температура се движела од седум во Претор, девет во Берово, 10 Маврово и Крушево, 11 Ѓуриште и Крива Паланка, 12 Пожаране и Тополчани, 13 Охрид, 14 Виница, Тетово, Битола, Куманово и Прилеп, 15 Штип, Струмица и Скопје до  16 во Демир Капија, Гевгелија и Дојран. Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи, особено во источните делови. Соодветно на оваа најава за денеска, во зависност од остварувањето на прогнозата за врнежите, кај помалите водотеци и суводолици од УХМР очекува брз пораст и затоа доколку се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Попладнево променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд и грмежи имаше на повеќе места. Најмногу дожд е регистриран на мерното место во Крива Паланка, каде за два часа наврнале 46 литри на метар квадратен. Како што соопшти УХМР, појака нестабилност е забележана и во Демирхисарско, Гостиварско, Тетовско, како и на североистокот од земјава. Во моментов се уште има локални врнежи од дожд, но грмежите се поретки.Локално и во наредните часови можно е да наврнат пообилни врнежи за краток временски период.Утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи. Утринската темепратура ќе се движи од 11 до 17, а дневната макисмална ќе биде во интервалот од 18 до 25 степени.Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Температурата ќе биде во интервалот од 14 до 24 степени.Од петок следува период на претежно стабилно и потопло време, а во попладневните ...
| | веќе видена | слични

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Крива Паланка, покажуваат мерењата на УХМР. Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Крива Паланка, покажуваат мерењата на УХМР. Спорд мерењата во Крива Паланка се наврнати 47 литри на метар квадратен воден талог, следи Струмица со 31, Скопје - Зајчев Рид со 25, Штип со 20, Скопје - Петровец 19, Куманово 18, Демир Капија 17, Ѓуриште 15, Берово девет, Тетово, Виница и Маврово седум, Охрид и Пожаране шест, Крушево, Дојран, Гевгелија и Тополчани пет, Прилеп четири, Битола два и во Претор еден литар. Минималната температура се движела од седум во Претор, девет во Берово, 10 Маврово и Крушево, 11 Ѓуриште и Крива Паланка, 12 Пожаране и Тополчани, 13 Охрид, 14 Виница, Тетово, Битола, Куманово и Прилеп, 15 Штип, Струмица и Скопје до 16 во Демир Капија, Гевгелија и Дојран. Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи, особено ...
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално се очекува пообилни врнежи. Максималната температура во Охрид ќе достигне до 20 степени Целзиусови. Во петок ќе преовладува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Попладне во јужните делови има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Во саботра и недела времето претежно ќе бидесСончево и пријатно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, а во недела на места можно се слокални врнежи од дожд, но со слаб интензитет.
| | веќе видена | слични

Утринската температура од 11 до 17, а дневната температура од 18 до 25 степени. Во Скопје исто така променливо облачно со повремен пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Температурата ќе се движи од 14 до 24 степени.  Од петок следува период на претежно стабилно и потопло време, а во попладневните часови ќе има услови само за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични

Времето попладнево е променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално процесите беа поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, интензивни електрични празнења и засилен ветер. Според информациите од УХМР, појака нестабилност имаше во Демирхисарско, Гостиварско, Тетовско, како и на североистокот од земјава, па, така, за временски период од 2 часа на мерното место во Крива Паланка регистрирани се дури 46 литри на кавадратен метар дожд. Во моментов сè уште има локални врнежи од дожд, но грмежите се поретки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Умерено облачно и топло време, температура до 29 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: