Утре во Македонија дожд , снег на планините

10 копии

Утре под влијание на влажен бран , времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд . На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег . Врнежите ќе започнат од Западна Македонија , каде ќе бидат поинтензивни , а до крајот на денот ќе се прошират во поголемиот дел од земјава.Ќе дува засилен јужен ветер. Утринските температури ќе се движат од 2 до 8 степени , а максимланите дневни ќе бидат во интервал од 4 до 11 степени. Во Скопје слично време облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 4 тиот , а максималната дневна ќе се искачи до 8 миот степен.
| | веќе видена | слични
10 копии

Ноќва од запад ќе се прошират врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад. Во котлините долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд. Повеќе врнежи ќе има во вториот дел од ноќта, кога врнежите од снег повремено ќе засилуваат. Во западните делови ќе се формира снежна покривка, помала по котлините, а на планините ќе достигне околу 10 сантиметри. Утре ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични
12 копии

Од утре во поголем дел од државата ќе биде стабилно и суво, а дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината што ќе предизвика топење на снежната покривка. Дневните температури утре ќе достигнат максимум до 13-тиот степен. УХРМ информира дека најсончево ќе биде во сабота, а во недела ќе има умерена до значителна облачност. По котлините, вклучувајќи ја и Скопската, ќе има магла и ниска облачност, особено во недела. Дневната температура во овие места ќе остане пониска. Извор:МРТ
| | веќе видена | слични

Дневните температури утре ќе достигнат максимум до 13-тиот степен. УХРМ информира дека најсончево ќе биде во сабота, а во недела ќе има умерена до значителна облачност. По котлините, вклучувајќи ја и Скопската, ќе има магла и ниска облачност, особено во недела. Дневната температура во овие места ќе остане пониска. 
| | веќе видена | слични

Последните неколку, невообичаено за овој период од годината, потопли денови навестуваат дека зимата можеби ќе изостане со студ каква што ја паметиме во минатото. Од Одделението за анализа и прогноза на времето при Управата за хидрометеоролошки работи нѐ информираат дека од 5-ти до 9-ти месецов под влијание на стабилна и релативно топла воздушна маса ќе преовладува стабилно и суво време со слаб до умерен јужен ветер, а по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност. Утринските температури ќе бидат најниски в петок (од -5 до 1 степен), а потоа ќе бидат во постепен пораст. Дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината, на повеќе места над 10 степени, само по котлините ќе биде постудено. Од УХМР велат дека во втората декада од месецот ќе има почести пробиви на влажни и постудени воздушни маси, па ќе има повремени врнежи од дожд и снег со слаб до умерен интензитет. Сепак, овие пробиви се очекува да бидат краткотрајни, па температурите ќе бидат околу просекот или ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Најмногу снег има во Лазарополе каде што висината на снежната покривка е 17 сантиметри, додека во Крушево наврнати се само шест сантиметри. Повеќе снег од Крушево има во Охрид и Претор каде висината на снежната покривка изнесува осум сантиметри. Слаб снег утринава има во Крива Паланка, а во изминатите часови и во Берово. Утринава најстудено е во Берово каде се измерени -3 степени, а најтопло е во Скопје и Демир Капија каде утринската температура е два степена. До осум часот утринава најмногу дожд има наврнато во Лазарополе, а најмалку во Крива Паланка. Врнежи од дожд ќе има до попладневните часови долж Повардарието, а на планините на запад и на исток врнежите ќе бидат од снег. Утринава дува слаб претежно северозападен ветер, освен во Ѓуриште каде ветерот е умерен северозападен. Од пладне се очекува умерен до повремено засилен северозападен ветер кој ќе биде најизразен на југоисток, а облачноста ќе се намалува. Температурата ќе се движи од 4 до 11 степени. Во Скопје претпладне сеуште ќе има повремен слаб ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Денеска времето во Македонија во утринските и претпладневните часови ќе биде одбележано со врнежи кои ќе бидат претежно од снег и кои ќе бидат пообилни на југозапад. Врнежите од снег повремено ќе засилуваат на одредени места. Во котлините долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд и снег, а на југоисток само од дожд. Во западните делови ќе се формира снежна покривка, помала по котлините, а на планините ќе достигне околу 10 cm. Ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од еден до 11 степени. Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност.
| | веќе видена | слични

Во утринските часови на југозапад врнежи од слаб снег има и на повисоките места. Слаб снег е забележан и на североисток во Крива Паланка, а во изминатите часови и во Берово. Вдолж Повардарието врнежите се од дожд. Понекаде дува слаб претежно северозападен ветер, само на Ѓуриште дува умерен северозапад. Висината на снежна покривка ( во 8 часот) 1 Прилеп, 2 Берово, 3 Ѓуриште, 4 Пожаране, 5 Дебар, 6 Крушево, 7 Тополчани, 8 Охрид, Претор, 17 Лазарополе. Минималните температури :-3 Берово, -2 Лазарополе, Крушево, -1 Пожаране, Струмица, Ѓуриште, Тополчани, 0 Охрид, Претор, Тетово, Прилеп, Кр. Паланка, Дебар, 1 Гевгелија, Виница, Штип, Куманово, Скопје Петровец, 2 Скопје, Д. Капија. Наврнат воден талог (во л/м2) за 24 часа, до 8 часот:1 Кр. Паланка, Струмица, Берово, 2 Штип, Ѓуриште, Куманово, 3 Гевгелија, 5 Крушево, Д. Капија, Дебар, Тополчани, Пожаране, Скопје, 6 Тетово, Прилеп, 7 Охрид, 8 Претор, 16 Лазарополе. Времето денес :До пладневните часови се уште ќе има повремени врнежи кои вдолж Повардарието ќе се од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денешниот ден ќе донесе врнежи од дожд се до попладневните часови долж Повардарието, а на планините на запад и на исток врнежите ќе бидат од снег. Утринава дува слаб претежно северозападен ветер, освен во Ѓуриште каде ветерот е умерен северозападен. Од пладне се очекува умерен до повремено засилен северозападен ветер кој ќе биде најизразен на југоисток, а облачноста ќе се намалува. Температурата ќе се движи од 4 до 11 степени. Во Скопје претпладне сеуште ќе има повремен слаб дожд, а потоа ќе дува умерен до повремено засилен северен ветер и облачноста ќе се намали. Температурата ќе достигне до девет степени. Веќе од утре се очекува стабилно и суво време со магла по котрлините и по речните долини. Во следните два дена, утринските температури ќе бидат пониски, а за време на викендот преку ден, особено на југоисток, ќе достигнуваат и до 15 степени, со исклучок на местата каде со магла.
| | веќе видена | слични
7 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно. До пладневните часови сè уште ќе има повремени врнежи од дожд вдолж Повардарието, а на планините на запад и на исток понекаде и на повисоките места ќе има врнежи од снег, информира УХМР. Од пладне ќе дува умерен до повремено засилен северозападен ветер најизразен на југоисток, а облачноста ќе се намалува. Температурата ќе се движи од 4 до 11 степени. Во Скопје претпладне ќе има повремен слаб дожд, а потоа ќе дува умерен до повремено засилен северен ветер и облачноста ќе се намали. Температурата до 9 степени. Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво, по котлините и по речните долини со појава на магла и ниска облачност. Во следните два дена утринските температури ќе бидат пониски, а за време на викендот температурите преку денот и особено на југоисток ќе достигнуваат и до 15 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре во Македонија дожд , снег на планините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: