Приказната за Алшар постојано привлекува посетители


Љубители на природата од разни краеви на земјата викендов под Kожув ги слушнаа мистичните приказни кои се преплетуваат со историјата на Македонија и кои се поврзани со лорандитот од светски познатиот рудник Алшар, но и со Александар Македонски. Фестивалот на отворено има цел, освен научно, да го промовира атрактивниот рудник и туристички. Едни до него стигнаа со велосипеди, возејќи и до 52 километра низ прекрасна недопрена природа, други планинареа по две планинарски патеки во Поткожувјето, а трети пешачеа и се рекреираа, притоа сите се фотографираа за спомен. Меѓу нив имаше мажи, жени и деца кои испратија јасна порака дека не треба постојано да се седи пред компјутер, на пример, туку е неопходно да се води здрав начин на живеење. - Лорандитот е талиумов арсеничен сулфат со хемиска формула TlAsS2. Тој е откриен прв пат во рудникот Алшар кај Kавадарци во 1894 година и е именуван по Е. Лоранд, физичар од универзитетот во Будимпешта - кажаа организаторите од здружението „Тиквешки точакџии“ од Kавадарци. Тие ...
| | веќе видена | слични

Здружението „Тиквешки точакџии“ во изминатиот викенд го организираше вториот по ред Отворен фестивал во недопрените предели на планината Кожуф, со посета и запознавање на мистериозниот Алшар. Овој фестивал на отворено, кој претставува извонреден спој на науката, младоста и спортската авантура, уште со своето деби минатата година постигна полн погодок, ги освои срцата на вистинските љубители на природата со над 3 000 посетители и претставува вистински пат за развивање на еко и геотуризмот во овој дел на Македонија. Официјалното отворање го направи најпознатиот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе, по што следуваа големата и малата велосипедска тура, големата и малата планинарска тура во координација со Спортско-планинарското друштво „Орле“ – Кавадарци, како и стартот на планинарскиот маратон во координација на Атлетскиот клуб „Меридијан“ – Кавадарци. Детали и атмосферата на настанот можат да се видат во видеото во продолжение.
| | веќе видена | слични

Останато

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска за ТВ21, во врска со случајот „Монструм“, на прашањето: Дали сега во ваква позиција може да ...
сите 156 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Во Министерството за правда е пристигнато известувањето од Министерството за внатрешни работи дека поранешниот премиер Никола Груевски се наоѓа во Унгарија. Oд ...
сите 54 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Приказната за Алшар постојано привлекува посетители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: