Заев најави борба против корупцијата, но молчи за истрагата за корупцискиот скандал во владата


По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата премиерот Зоран Заев истакна дека корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и дека владата ќе бара начини да се справи со неа, но никој од таа влада на СДСМ не кажува до каде е постапката за двајцата владини функционери кои се под истрага за корупција. За потсетување, премиерот Заев на 1-ви ноември изјави дека двајца членови на владата која тој ја предводи веќе се под истрага за корупција. Тој тогаш додаде дека истрагите се водат врз основа на пријави од граѓани. Анонимните функционери сеуште се под истрага за коруптивни дејствија, откако премиерот Заев тоа лично го соопшти на медиумите, но, засега во јавноста не се соопштува никаква информација што покажала истрагата, кои се имињата на функционерите, дали случајот е завршен или дали се ближи некаков епилог од целата таа владина афера. Молк од Заев, а молк и од владата. Немоќни да го разрешат овој случај, Заев бара од граѓаните да пријавуваат корупција, што кај обичниот човек тоа ...
| | веќе видена | слични

Амбасадорот на САД во Република Македонија, Џес Бејли, денеска пред студентите на Универзитетот „Гоце Делчев“ одржа предавање за борба против корупцијата. „Корупцијата го поткопува системот. И тоа ве остава со ограничен избор. Да ја напуштите државата во потрага по подобри можности или да останете овде и да го подобрите системот. Многумина заминаа, но вие останавте овде и затоа сметам дека треба да ви зборувам вам, затоа што вие имате исклучително важна улога во сето ова“, им се обрати амбасадорот Бејли на студентите. Во своето предавање амбасадорот истакна дека корупцијата се сведува на индивидуален избор, затоа што за да се случи корупција се потребни двајца. И затоа е многу важно да се биде свесен колку е штетна корупцијата за целото општество. Амбасадорот ги увери студентите дека е можно да се промени сето ова. „Многу е важно да знаете дека ситуацијата може да се промени. Може да се повикуваат луѓето на одговорност и никој не ужива неказнивост и дека има последици за сите акции. Тоа бара политичка волја, ...
| | веќе видена | слични

„Поддршката на САД за аспирациите за европска интеграција на Македонија е присутна и продолжува“, рече амбадасорот на САД во Македонија, Џес Бејли на предавањето кое го одржа денес (12.12.2017) за студентите на Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ) во Тетово. Клучна тема на ова предавање беше борбата против корупцијата која според амбасадорот на САД е феномен кој ги ослабува институциите и ги лишува граѓаните од можноста за самореализација и за напредок. За САД многу е важно да се почитуваат вредностите како што е владеењето на правото и придружната потреба за борба против корупција. Со цел успешно да се бориме против корупцијата, важно е да се создаде перцепција за овој феномен за граѓаните и за институциите . „Оваа борба е успешна кога имаме моќни институции и кога има вклучување на граѓаните во овој процес“ , рече амбасадорот Бејли . Студентите изразија голем интерес за ова предавање, а поставуваа и прашања за улогата на САД во борбата против корупцијата и за улогата на студентите во оваа насока . ...
| | веќе видена | слични
11 копии

„Не ја започнав јас приказната со делењето високи бонуси во Државната изборна комисија. Сите вработени таму го знаеја тоа, и не само во Комисијата. Јас го кажав мојот коментар за да почне здрава јавна дебата за тоа прашање“, изјави американскиот амбасадор Џес Бејли во Штип, каде што пред студентите на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ говореше на тема корупција. На прашањето дали државната антикорупциска комисија треба да работи на овој случај, амбасадорот Бејли вели дека медиумите треба да прашаат таму. „Мислам дека работењето на институциите е вистински предизвик овде во Македонија. Институциите не секогаш работат и треба да најдете начин да ги натерате да профункционираат. Можеби нашиот најдобар начин е да стоиме настрана и да го видиме импактот од тоа“, изјави амбасадорот Бејли. Според него, граѓаните, медиумите, сите заедно, не треба да престанат да инсистираат и треба да настојуваат институциите да си ја вршат својата работа и да ги обелоденат случаите на корупција. Бејли во своето ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на индонезискиот Парламент, Сетја Нованто е обвинет за учество во корупциски скандал вреден 170 милиони долари, објави денеска Специјалниот индонезиски суд за борба против корупцијата.Судскиот процес доцнеше неколку часа, бидејќи Нованто тврдел дека е болен. Тој беше уапсен минатиот месец поради корупцискиот скандал, поврзан со проект за воведување на електронски лични карти.По долги натегања од затворот тој поднесе оставка на функцијата претседател на Парламентот, но и понатаму ги отфрла обвиненијата.
| | веќе видена | слични

Волонтер му ја кажал информацијата за бонус платите кои членовите на ДИК си ги поделија мегу себе, рече американскиот амбасадор Џес Бејли Волонтер му ја кажал информацијата за бонус платите кои членовите на ДИК си ги поделија мегу себе, рече американскиот амбасадор Џес Бејли. Тој пред студентите на правниот факултет во Штип, каде што одржа предавање за корупцијата истакна дека тој не го отпочнал случајот, напротив информацијата ја пласирал за да се започне здрава јавна дебата - Jас не го почнав, има многу луге кои што го започнаа, секој вработен во комисијата го знаеше тоа и не само во комисијата. Јас го кажав мојот коментар за да се започне здрава јавна дебата - рече амбасадорот Бејли. Бејли во своето излагање пред студентите од штипскиот универзитет забележа дека целото општество треба да се бори против корупцијата. Младите стануваат демонстративни, немаат доверба во системот, па затоа најчесто заминуваат од државата. Претходно Бејли оствари средба и со ...
| | веќе видена | слични

Сите вработени таму го знаеја тоа, и не само во Комисијата. Јас го кажав мојот коментар за да почне здрава јавна дебата за тоа прашање, изјави денеска американскиот амбасадор Џес Бејли во Штип, каде пред студентите говореше на тема корупција. На прашањето дали државната Антикорупциската комисија треба да работи на овој случај, амбасадорот Бејли истакна дека медиумите треба да ги прашаат нив. Бејли пред студентите и професорите на Правниот факултет во Штип одржа предавање на тема корупција. Тој во своето излгање забележа дека широко распространета корупција и слабото владеење на правото се две работи, кои одат рака под рака и многу често младите се најголемите жртви на корупцијата. - Младите стануваат демотивирани, немаат доверба во системот. Тоа ги води до тешкиот избор да заминат од државата по подобар живот, вели Бејли. Тој забележа дека сите треба да се борат против корупцијата. Граѓаните можат да пријавуваат корупција во државните институции, кај медиумите и Народниот правобранител. Бејли истакна дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите вработени во ДИК го знаеј тоа, и не само во Комисијата, рече американскиот амбасадор во Штип, каде пред студентите говореше на тема корупција. Не ја започнав јас приказната со делењето високи бонуси во Државната изборна комисија. Сите вработени таму го знаеја тоа, и не само во Комисијата. Јас го кажав мојот коментар за да почне здрава јавна дебата за тоа прашање, изјави денеска американскиот амбасадор Џес Бејли во Штип, каде пред студентите говореше на тема корупција. На прашањето дали државната Антикорупциската комисија треба да работи на овој случај, амбасадорот Бејли истакна дека медиумите треба да ги прашаат нив. Бејли пред студентите и професорите на Правниот факултет во Штип одржа предавање на тема корупција. Тој во своето излагање забележа дека широко распространета корупција и слабото владеење на правото се две работи, кои одат рака под рака и многу често младите се најголемите жртви на корупцијата. - Младите стануваат демотивирани, немаат доверба во системот. Тоа ги води до тешкиот избор да ...
| | веќе видена | слични

Џес Бејли денеска во Штип изјави дека не ја започнал тој приказната со делењето високи бонуси во ДИК. Тој напомена дека сите вработени таму го знаеле тоа и не само во Комисијата, тој го дал својот коментар за да почне здрава дебата по тоа прашање.Тој беше запрашан дали Антикорупциската комисија треба да работи на овој случај и одговори дека медиумите треба тоа да ги прашаат нив.На Правниот факултет во Штип, Бејли одржа предавање пред студентите и професорите на тема корупција. ТОј истакна дека широко распространетата корупција и слабото владеење на правото се две работи, кои одат рака под рака и дека младите се многу често најголемите жртви на корупција.– Младите стануваат демотивирани, немаат доверба во системот. Тоа ги води до тешкиот избор да заминат од државата по подобар живот, вели Бејли.Според него сите граѓани треба да се борат против корупцијата. Граѓаните треба да ја пријавуваат корупцијата во државните институции, во медиумите и кај Народниот правобранител.– Институциите не работат како што треба, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев најави борба против корупцијата, но молчи за истрагата за корупцискиот скандал во владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: