Барса, Тотенхем, ПСВ и Интер во „групата на смртта“ во ЛШ


Барселона, Тотенхем, ПСВ Ајндховен и милански Интер ќе се борат за првите две места во Групата Б во новата сезона на Лига на шампионите, кои водат во осминафиналето, одлучи ждребот кој се одржа во четвтокот попладнето во Монте Карло. Освојувачот на трите последни наслови во најелитното континеннтално клупско натпреварување, мадридски Реал, ќе игра во Групата Г со Рома, московска ЦСКА и чешка Викторија Плзнен. Швајцарски Јанг Бојс, се чини, е тотален аутсајер во Групата Х, каде што ќе игра со гигантите Јувентус и Манчестер Јунајтед, и со солидната Валенсија. Во слилна улога е и белградска Црвена ѕвезда којашто во Групата Ц ќе се соочи со фаворитите за титулата ПСЖ и Ливерпул, како и секогаш амбициозниот Наполи. Првите натпревари од групната фаза ќе се играа на 18-ти и 19-ти септември, а завршното коло е на распоредот на 11-ти и 12-ти декември. Нокаут фазата започнува на 12-ти и 13-ти февруари со првите дуели од осминафиналето, а името на новиот европски шампион ќе се добие по финалниот натрпевар кој е закажан ...
| | веќе видена | слични
2 копии

УЕФА денеска и официјално ја соопшти казната за Црвена звезда поради влегувањето на навивачи на теренот за време на мечот во Салцбург. Лига на Шампиони Црвена звезда добро помина, УЕФА забрани клубот да носи навивачи на следните две гостувања, но натпреварите на домашен терен ќе ги играат пред публика. Маракана ќе биде полна за натпреварите против Наполи, Ливерпул и ПСЖ. А Црвена звезда нема да има гостински навивачи во Париз и Ливерпул. Казната е за втрчување во теренот на навивачи на Црвена звезда за време на мечот против Салцбург во Австрија. Белградскиот тим ќе плати и глоба од 30.000 евра. УЕФА го земала во предвид фактот што навивачите кои втрчале на теренот не се тие кои организирано отпатувале од Белград и се наоѓале на трибината предвидена за гостите. Туку тоа биле луѓе кои купувале билети од слободна продажба и седеле на трибините наменети за сите навивачи. Дел од казната е и за палење бакли и уништување на инвентар на стадионот.
| | веќе видена | слични

Меѓународната куќа на фудбалот (УЕФА) реши да им забрани на навивачите на Ц.Звезда гостување во наредните два натпревари. УЕФА ја донесе одлуката по постапката која ја почна против српската екипа поради влегувањето на навивачите на теренот по пласманот во групната фаза од Лигата на шампиони. Ц. Звезда се плашеа дека би можеле да бидат казнети и да играат пред празни трибини на „Маракана“, а тоа можеше да ги „уништи“ затоа што од влезници беа планирани приходи од пет милиони евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Црвена Ѕвезда нема да ја има поддршката на своите навивачи на гостувањата во Лигата на шампионите против Ливерпул и ПСЖ, одлучи УЕФА. Дисциплинската комисија на УЕФА ја казни Црвена Ѕвезда, поради излегувањето на терен на нејзините навивачи, за време на натпреварот од плеј-офот за Лигата на шампионите против Салцбург во Австрија. Црвено-белите во Салцбург направија историски успех пред многубројните навивачи, а по завршувањето на мечот тие масовно истрчаа на теренот, палеа бакли, го кршеа инвентарот и внесуваа предмети на теренот. Ѕвезда веќе заработи една казна оваа сезона, поради нередите во Литванија, а таа казна веќе ја одработија со играње без гледачи на „Маракана“ во првиот меч од плејофот против Салцбург. Црвено-белите требаше да останат без навивачи и на својот стадион, при првиот натпревар од ЛШ против Наполи, но таа одлука на Дисциплинската комисија на УЕФА е променета.
| | веќе видена | слични

Европската куќа на фудбалот ја одреди казната Црвена Звезда поради непримерното однесување на навивачите во натпреварот против Ред Бул Салзбург во Австрија. Црвена Звезда наредните две гостувања во Лигата на шампионите ќе патува без своите навивачи. Тоа значи дека во натпреварите против Пари Сен Жермен на „Паркот на принцовите“ и Ливерпул на „Енфилд“ српскиот клуб ќе биде без поддршка од трибините. Исто така клубот е парично казнет со 30.000 евра, додека пошникот тренер Милан Косановиќ ќе биде суспендиран на еден натпревар бидејќи уфрли топка во теренот за време на натпреварот и заработи директно исклучување. Стигна казната за Звезда од УЕФА: Два натпревари суспензија и еден за помошникот тренер
| | веќе видена | слични

Вистинска еуфорија владее во Србија откако Ц.Звезда се пласираше во групната фаза од Лигата на шампионите. Денес српскиот клуб ги пушти во продажба влезниците за натпреварите против Наполи, Ливерпул и Пари Сен Жермен. Црврна Звезда за прв пат во својата историја ќе игра во ваквиот формат на Лигата на шампионите и поради тоа како што кажавме во нашата соседна земја владее голема еуфорија. Колкава е еуфоријата можеби најдобро покажаува пораката која се појави на благајната од местото каде што навивачите можат да ги купуваат картите. На благајната стоеше залепен лист со порака: „За купените карти од пред балгајната не ме прашувајте дали се исправни“. Кога од местото се решиле на ваква порака, јасно е дека имало голем број навивачи кои се сомневале во исправноста на картите, а зошто било тоа така засега нема информации. Зошто српските навивачи се сомневаат во исправноста на картите за ЛШ? (ФОТО)
| | веќе видена | слични
3 копии

Дисциплинската комисија на Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна истрага против Црвена ѕвезда поради влегувањето на терен на навивачите на гостувањето во Салцбург во реваншот од плејофот за Лигата на шампионите. УЕФА ден по натпреварот на 29 август, ја уважи жалбата на српскиот шампион да им ја намали казната со цел натпреварите во ЛШ да ги игра пред полни трибини на свој терен. Претходно, Црвена ѕвезда беше санкционирана поради фрлање тврди предмети од страна на нејзините навивачи и користење пиротехнички средства. Се очекува дисциплинското тело на УЕФА в петокот да ја донесе конечната одлука за евентуална нова казна на белградските „црвено-бели“.
| | веќе видена | слични

Аурелио Де Лаурентис му даде поддршка на Карло Анчелоти откако тимот претрпе шокантен и уверлив пораз од 3:0 на гостувањето кај Сампдорија, но покрај загриженоста која ја искажа за лошата игра на Наполи, првиот човек на клубот не криеше дека многу понејасно му е тоа што се случи на ждрепката во Монако. Наполи се најде во исклучително тешка група во Лигата на шампионите и за противници во оваа фаза од најелитното натпреварување ќе ги има Ливерпул и ПСЖ, а она што не му е јасно на претседателот на Наполи е тоа како англискиот премиерлигаш го имаше статусот на тим кој ќе чека противници од третиот шешир. – Чувствувам горчина, ќе ги контактирам луѓето од УЕФА и ќе барам објаснување. Ова што се случи е вистинска катастрофа. Како може финалистот во Лигата на шампионите да биде во третиот шешир, – запрашува Де Лаурентис во интервјуто за радио „Кис Кис“, очигледно заборавајќи дека УЕФА има посебни пропорции на оваа тема, односно ги определува шеширите според коефициентот на сите клубови, или поточно нивните ...
| | веќе видена | слични

Наполи успеа да се пласира во групната фаза од Лигата на шампионите, но сигурно дека во италијанскиот клуб не очекуваа дека имаа тешка жрепка. Извлекувањето на групите за новата сезона од Лигата на шампионите беше минатата недела во Монако, а групата „Ц“ е прогласена за групата на „смртта“. Во оваа група се наоѓаат ПСЖ, Наполи, Ливерпул и Црвена Звезда. Сигурно е дека не очекува голема борба за двете места кои водат во втората фаза од ова натпреварување. Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, во изјава за италијанските медиуми зборуваште за извлекувањето на групите, и кажа дека ќе се жали до УЕФА затоа што во нивната група е Ливерпул. „Огорчени сме од ваквиот исход и сигурно е дека ќе барам некое објаснување од УЕФА. Ливерпул кој минатата сезона играше во финалето од Лигата на шампионите се наоѓа во третиот шешир. Па, како е тоа можно? Тоа едноставно не е нормално и ќе се жалиме“ рече Де Ларентис.
| | веќе видена | слични

Црвена Звезда во групната фаза од Лигата на шампионите ќе игра со три европски гиганти ПСЖ, Наполи и Ливерпул. Српскиот клуб денеска ги објви цените на билетите за овие спектакуларни натпревари. Од таборот на белграѓани најавуваат дека билетите нема да се продаваат поединечно за секој натпревар посебно, туку во пакет за сите три натпревари. Оние навивачи на Црвена Звезда кои имаат сезонски билети ќе можат да ги купат билетите за Лига на шампиони со попуст од 50 отсто. Најефтини се билетите за северната и јужната трибина на стадионот „Рајко Митиќ“ и ќе чинат 7.500 српски динари или околу 3.900 денари. На Западната трибина страничните седишта се по цена од 15.000 динари или 7800 денари. Најскапи се билетите на западната трибини, но централните седишта и чинат 18.000 динари или 9.300 денари. На источната трибина цената на билетите се 12.000 динари (6.250 денари) за страничните седишта, додека за централните цената е 15.000 динари (7.800 денари). Распоред на натпревари во Белград: Црена Звезда - Наполи (18 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 448 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 216 | | | веќе видена

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да ...
сите 135 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барса, Тотенхем, ПСВ и Интер во „групата на смртта“ во ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: