Барселона и Јувентус во борба за шампионскиот трофеј во ЛШ


10 копии

Екипите на Барселона и на Јувентус вечерва во Берлин ќе го играат завршниот дуел оваа сезона во фудбалската Лига на шампиони. Барселона досега има четири трофеи од елитното натпреварување наспроти двете титули на италијанскиот првак. И двата тима во финалето влегуваат со освоени домашни првенства. Јувентус на овој дуел ќе настапи хендикепиран без Џорџо Кјелини кој се повреди на еден од тренинзите, а тренерот Масимилијано Алегри фаворитската улога ја препушта на Каталонците. - Со кого и да играше, Барселона ќе беше фаворит. Но и ние си имаме свои планови. Ќе се обидеме да ја најдеме нивната слаба точка, верувам дека и тие се ранливи, истакна Алегри. Шпанскиот претставник без некои поголеми проблеми околу составот го дочекува финалето. За тренерот Луис Енрике шансите за успех се 50:50. – Шансите се еднакви. Јувентус е шампион на Италија, квалитетот го докажа со елиминацијата на Реал во полуфиналето. Очекувам тежок и неизвесен меч, но верувам дека мојот тим може да победи, в сабота, на „Олимпискиот стадион“ ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на финалистите во Лигата на шампионите доминираат во најдобриот тим на сезоната во кој според УЕФА има 18 играчи. Новиот европски првак Барселона во идеалниот тим е застапен со десет, а финалистот Јувентус со пет фудбалери. Од сите останата тимови само Реал и Челзи уште имаат свои преставници. Роналдо и Крос се репрезенти на Реал, а Ивановиќ на Челзи. Тимот на сезоната во ЛШ: Голмани: Марк-Андре тер Штеген (Барселона), Џиџи Буфон (Јувентус) Одбрана: Бранислав Ивановиќ (Челзи), Хавиер Маскерано (Барселона), Џерар Пике (Барселона), Џорди Алба (Барселона), Џороџо Кјелини (Јувнетус) Среден ред: Иван Ракитиќ (Барселона), Андрес Иниеста (Барселона), Серхио Бускетс (Барселона), Клаудио Маркизио (Јувентус), Андреа Пирло (Јувентус), Тони Крос (Реал) Напад: Кристијано Роналдо (Реал), Алваро Мората (Јувентус), Луис Суарез (Барселона), Нејмар (Барселона), Лионел Меси (Барселона). крај / мф/нц
| | веќе видена | слични

УЕФА денеска го објави составот на сезоната во Лигата на шампионите кој е составен од техничката комисија на Европската фудбалска федерација. Интересно е што меѓу 18-те најдобри во целата сезона немаше место за ниту еден фудбалер на Баерн Минхен, а очекувано најзастапени се финалистите Барселона и Јувентус. Голмани: Буфон (Јувентус), Тер Штеген (Барселона) Одбрана: Ивановиќ (Челси), Кјелини (Јувентус), Пике, Алба и Маскерано (Барселона) Среден ред: Пирло и Маркизио (Јувентус), Иниеста, Бускетс и Ракитиќ (Барселона), Крос (Реал Мадрид) Напад: Мората (Јувентус), Суарез, Меси и Нејмар (Барселона), Роналдо (Реал Мадрид)
| | веќе видена | слични

Десет фудбалери на Барселона и пет на Јувентус го сочинуваат идеалниот тим на Лигата на шампионите, стои во соопштението на УЕФА. Двата тима стигнаа до финалето на турнирот, во кое Барселона победи со 3:1. Голмани: Тер-Штеген (Барселона), Буфон (Јувентус) Одбранбени играчи: Ивановиќ (Челзи), Пике, Маскерано и Жорди Алба (Барселона), Киелини (Јувентус) Среден ред: Ракитиќ, Бускетс и Иниеста (Барселона), Маркизио и Пирло (Јувентус), Крос (Реал) Напаѓачи: Луис Суарез, Нејмар и Меси (Барселона), Мората (Јувентус) и Кристијано Роналдо (Реал)
| | веќе видена | слични

Техничката комисија на УЕФА го објави најдобриот состав оваа сезона. Во него се наоѓаат десет играчи на европскиот шампион Барселона, пет на Јувентус, два на Реал Мадрид и еден на Челзи. Најдобри голмани се Тер Штеген и Буфон, одбраната ја пополнуваат Ивановиќ, Кјелини, Алба, Пике и Маскерано. Потоа, во средниот ред се хрватскиот интернационалец Ракитиќ, Иниеста, Бускетс, Пирло, Маркизио и Крос. И во нападот доминираат Меси, Суарез, Нејмар, Мората и Роналдо.
| | веќе видена | слични

Европската куќа на фудбалот, УЕФА ги одбра најдобрите фудбалери кои настапија во овогодинешното издание на фудбалската Лига на шампиони. Очекувано, меѓу најдобрите доминираат фудбалери од шампионот Барселона, а исто така, тука се и Јувентус и Реал Мадрид кои имаат неколку свои претставника. Еден претставник меѓу најдобрите има и екипата на Челси, а тоа е Бранислав Ивановиќ. ГОЛМАНИ: Марк Андре Тер Штеген (Барселона), Џиџи Буфон (Јувентус) ОДБРАНА: Бранислав Ивановиќ (Челси), Хавиер Маскерано (Барселона), Жерар Пике (Барселона), Џорџо Кјелини (Јувентус), Жорди Алба (Барселона) СРЕДЕН РЕД: Иван Ракитиќ (Барселона), Серџо Бускец (Барселона), Андрес Иниеста (Барселона), Клаудио Маркизио (Јувентус), Андреа Пирло (Јувентус), Тони Крос (Реал Мадрид) НАПАД: Луис Суарез (Барселона), Нејмар (Барселона), Лионел Меси (Барселона), Алваро Мората (Јувентус), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид)
| | веќе видена | слични

По Берлин, Јувентус ги помина Бенфика и Баерн Минхен на малерозната листа на клубови кои изгубиле најмногу финалиња. Осум пати Бјанконерите стигнале на чекор од големиот пехар, но дури шест пати загубиле во финалето. Завршниот натпревар за Јувентус станува помалку проклет, затоа што клубот од Торино освои само две титули во дури 8 финалиња, она во Хејсел во 1985. година после трагедијата и во 1996. незаборавната ноќ на Олимпико во Рим против Ајакс. Сите останати финалиња беа фатални по Старата дама. Во 1973. загубија од Ајакс, во 1983. година од Хамбург, во 1997. година од Борусија Дортмунд и следната 1998. од Реал Мадрид. Потоа стигна и болниот пораз од Милан во 2003. на пенали и на крајот саботниот од Барселона во Берлин. Големата и дебела утеха за Јуве, како што пишува Тутоспорт изнесува 100 милиони евра кои што УЕФА ќе ги исплати во касата на тимот од улицата Галилео Ферарис: 49,9 милиони евра од спонзорскиот пулт, 30,9 милиони евра бонус од УЕФА, 14,62 милиони од благајните и продажните места за карти и ...
| | веќе видена | слични

Патрис Евра успеа да ја спаси својата играчка кариера со одличните настапи оваа сезона, но во Јувентус требаше да знаат дека со него имаат само минимални шанси за освојување на титулата во Лигата на шампионите. Комбинацијата на Јувентус и Патрис Евра однапред беше осудена на пропаст бидејќи станува збор за најмалерозниот клуб и најмалерозниот играч во историјата на ова натпреварување. Јувентус во саботата го доживеа шестиот пораз во финалните натпревари од Лигата на шампионите. Ниеден клуб нема толку, а Бенфика остана на второто место со пет. Ништо подобар не е Патрис Евра. За него, ова беше петто финале во ЛШ и дури четврти пораз. Единствениот триумф го забележа како фудбалер на Манчестер Јунајтед во Москва во 2008 година. Интересно е тоа што од четирите порази во финалните натпревари, дури три му се од Барселона и тоа додека беше член на Јунајтед и ова со Јувентус. Првпат загуби во 2004 година кога играше за Монако, а доживеа пораз од Порто, потоа од Барса во 2009 и 2011 со Јунајтед и сега повторно од ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Барселона вчера во Берлин ја подигна петтата титула во Лигата на шампионите, откако во завршниот меч со 3:1 го победи Јувентус. Финалето во главниот германски град донесе и неколки факти, рекорди кои се поврзани пред се со новиот европски шампион и неговите играчи. Еве кои се тие: - Барселона е првиот тим во историјата на ЛШ кој имал двајца свои играчи со минумум 10 гола во една сезона (Лионел Меси и Нејмар) - Андрес Иниеста е првиот играч со три асистенции во завршните мечеви во ЛШ. - Јувентус го загуби рекордното шесто финале во ЛШ. - Педро на средбата во Берлин имаше само еден допир со топката, тоа беа асистенцијата за Нејмар за третиот гол на каталонците. - Барселона е првиот клуб кој во два наврати дошол до тројната круна (првенство, национален куп и Европски Куп/Лига на шампиони). Прв пат тоа се случи во сезоната 2008/2009. - Патрис Евра постави нов негативен рекорд, пораз во четири финалиња на ЛШ (2004, 2009, 2011 и 2015). Французинот исто така е првиот фудбалер кој загубил во мечот за ...
| | веќе видена | слични

Со победата над Јувентус од 3:1 во вчерашното финале на Олимпискиот стадион во Берлин, Барселона ја освои петтата титула во Лигата на шампиони притоа додавајќи уште неколку клупски и индивидуални рекорди. „Каталонците„ се првиот состав во историјата кој успева двапати да ја освои тројната круна што подразбира титула во домашното натпреварување, Купот и Лигата на шампиони притоа забележувајќи победи на последните четири учества во финалето од натпреварувањето. За Јувентус пат вчерашниот пораз е четврти во низа во натпреварот за титулата и Италијанците поставија негативен рекорд од најмногу порази во финалните мечеви во Лигата –вкупно шест. Фудбалерот на Барселона, Чави Ернандес со 151 средба стана играчот со најмногу настапи во елитното натпреварување, со еден повеќе од голманот на Реал Мадрид Икер Касиљас. Неговиот соиграч Лионел Меси е првиот кој петти пат е најдобар стрелец во Лигата на шампиони додека Нејмар во историјата ќе влезе како фудбалерот кому му трга од рака да погоди во четвртфиналните и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барселона и Јувентус во борба за шампионскиот трофеј во ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: