УЕФА ја казнува Романија поради Ратко Младиќ?

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) и официјално покрена истрага по која може да ја биде казнета фудбалската федерација на Романија поради испадот на навивачите на квалификацискиот меч за ЕУРО 2012 меѓу романската и репрезентацијата на Босна и Херцеговина Како што пренесува AFP, челниците на европската куќа на фудбалот оваа истрага ја отвориле поради тоа што домашните навивачи на споменатиот натпревар истакнувале транспарентни со поддршка за хашкиот притвореник, поранешниот воен командант на босанските Срби Ратко Младиќ , кој ја предводеше војската на Република Српска во војната од 1991 до 1995 година во Босна и Херцеговина. Покрај транспарентите биел пеени и песни со поддршка за Младиќ а на стадионот бил истакнат и голем натпис „Слобода за Младиќ“ кој бил симнат дури по жестокото реагирање на водството на фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина. Сослушувањето на претставникот на Романската фудбалска федерација ќе се одржи на 16-ти јуни.
| | веќе видена | слични

Како што пренесува АФП, челниците на европската куќа на фудбалот оваа истрага ја отвориле поради тоа што домашните навивачи на споменатиот натпревар истакнувале транспарентни со поддршка за хашкиот притвореник, поранешниот воен командант на босанските Срби Ратко Младиќ, кој ја предводеше војската на Република Српска во војната од 1991 до 1995 година во Босна и Херцеговина. Покрај транспарентите биле пеени и песни со поддршка за Младиќ а на стадионот бил истакнат и голем натпис „Слобода за Младиќ“ кој бил симнат дури по жестокото реагирање на водството на фудбалската репрезентација на Босна и Херцеговина. Сослушувањето на претставникот на Романската фудбалска федерација ќе се одржи на 16-ти јуни. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна дисциплинска постапка против Фудбалската федерација на Романија, бидејќи симпатизерите на Романија во последниот натпревар против Босна и Херцеговина имаа развиено транспарент со поддршка за Ратко Младиќ. Инцидентот на натпреварот во квалификациите за Европското првенство, што се одигра во петокот во Букурешт, го предизвикаа домашните навивачите кои истакнаа знамиња со поддршка за обвинетите во Хаг. По жалбите на претставникот на БиХ транспарентите беа отстранети од трибините. Романија го совлада БиХ со 3:0, а и двата тима се соочуваат со казна од УЕФА, поради тоа што навивачите на БиХ одговорија на транспарентите со кршење на столчиња кои завршија во теренот.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 197 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УЕФА ја казнува Романија поради Ратко Младиќ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: