Миноски: Државата редовно ги сервисира обврските


10 копии

Државата редовно ги сервисира обврските кон стопанството, изјави министерот за финансии Кирил Миноски. Миноски за ТВ Нова вели дека државата не должи кон стопанството, одговарајќи на тврдењата на некои од претставниците од стопанските комори, дека новата влада кога ќе се формира треба да се задолжи со милијарда евра за да се раздолжи. – Во име на Министерството за финансии би сакал да ги демантирам тврдењата на дел од претставниците на стопанските комори дека постојат нереализирани обврски од страна на Министерството за финансии кон приватните компании. Сите доспеани обврски во трезорот на Министреството за финансии благовремено се реализираат, истакна Миноски. Министерот за финансии како парадокс ги оцени изјавите на претставници на Стопанската комора дека треба да се земе кредит од милијарда евра од страна на државата, бидејќи истите тие тврделе дека државата е презадолжена, а сега се демантираат и бараат ново задолжување од милијарда евра. – Сметаме дека овие изјави се тенденциозни и звучи парадоксално, ...
| | веќе видена | слични

Минатиот пат ја дезинформирав јавноста велејќи дека „не знаеме дали Елизабет е вратена од Берлин или ќе продолжи на некоја друга дестинација, на некоја нова премиера“. А таа да ти била тука, вратена, ама прилично тивка, исто како и да е не е тука. Но затоа, вчера, или задвчера, и таа како и онаа од Сојузот на стопанските комори, со бум-трес настап. Иако појавата на Елизабет не беше така драматична. Беше прилично комична, што за неа е некако вообичаено. Како впрочем и целата нејзина врло веома појава. А таа всушност цели два месеци е сведена само на тоа – на појава. Зашто, Алаѓозовски ја исплаши дека не е повеќе министерка и не смее ништо да потпишува, ама не и’ кажа дали смее да се појавува и да си ја глуми функцијата и понатаму. И оваа си го зема тоа здраво за готово – така е кога и СДСМ излегува со половични информации – и сега само се појавува во јавноста како министерка, но не и како министерка потписник. Таа или седи како кукла, како во Берлин, зашто таму никој и не ја забележува освен некои од ...
| | веќе видена | слични

Стопанските комори на Србија и на Црна Гора креираа заедничка туристичка понуда, заеднички производ базиран на специфичното природно и клутурно наследство на двете земји, со цел унапредување на соработката во оваа област, пишува еКапија Понудата предвидува поголема препознатливост на регионот, продолжување на туристичката сезона и подобра презентација и пласман на туристичките програми на двете држави на трети пазари. Заедничкиот производ има широк спектар понуди од морски, планински и бањски туризам, до гастрономија и сè што двете земји го имаат како туристички потенцијал.
| | веќе видена | слични

Од владата велат дека сега на располагање имаат 270 илјади денари неповратни средства за носителот на бизнисот и по 92 илјади денари за секое ново вработено лице. Од агенцијата за вработување велат дека досега примената на мерката дала одлични резултати. Сметаат дека и на новиот повик кој е во тек ќе се јават голем број лица кои имаат идеја и се подготвени истата да ја реализираат со државна помош.
| | веќе видена | слични

Ми остана јанѕа: што сакаше да (ни) каже госпожана која глуми претседателка на Сојузот на стопанските комори кога вели дека „стопанството во овој момент е на машини за реанимација и тешко ќе може да издржи уште долго, освен ако не се најде заедничко решение или начин за функционирање на институциите“? И дека „Буквално, не можеме да предвидиме уште колку време ќе може да се опстои под овие услови како сегашните. Ситуацијата е многу деликатна. Наместо да се сконцентираме на тоа да работиме и да го развиваме приватниот сектор кој е генератор на економскиот раст и оној што треба да ги креира политиките, да работи на зголемување на вработувањето. Но, ништо од тоа не е возможно“? Ние неупатените во нивните бизнис тајни можеме секако да ги толкуваме нејзините зборови, а највеќе како сува констатација без дијагноза, како проста состојба без терапија или – како приказна за мали деца. А сепак не сме толку мали, имаме барем десет години, некои и повеќе. Зашто, кога првиот бизнисмен тоест бизнисжена во државава, а таа ...
| | веќе видена | слични

Ако државата навистина нема долгови кон стопанството, надлежните нека излезат јавно и тоа тврдење нека го документираат, упатуваат дел од менаџерите откако вчера Министерството за финансии уверуваше дека навремено ги сервисира обврските кон домашните компании односно дека редовно се сервисираат сите налози што пристигнуваат во државниот трезор. „Ако сака министерот да не убеди, нека ги извади бројките. Наместо со зборови нека покаже бројки инаку не му веруваме, зашто тој е политичка фигура а стопанството зборува со бројки“, вели Зоран Витанов од Асоцијацијата на менаџери на Македонија. Државата директно влијае на неликвидноста на компаниите велат стопанствениците бидејки на долговите на централната власт, треба да се додадат и неподмирените обврски на локалната самоуправа и јавните претпријатија а сето тоа според нив, надминува една милијарда евра. „Л окалната самоуправа му должи уште толку на стопанството, фактурите се со изминат рок, абер немаат, па дури стопанствениците не можат ниту да тужат зашто утре ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии Кирил Миноски вчера децидно изјави дека државата не им должи ништо на компаниите во земјава, и сите обврски се реализираат навремено Дали и колку, всушност, државата му должи на домашното стопанство и како компаниите преживуваат е тема која деновиве ги разбранува духовите во македонската јавност. Министерот за финансии Кирил Миноски вчера децидно изјави дека државата не им должи ништо на компаниите во земјава, што следуваше како реакција на изјавата на еден од домашните бизнисмени, Горан Рафајловски, дадена на маргините на прославата на 95-годишнината од постоењето на Стопанската комора на Македонија, кој смета дека новата влада би требало да се задолжи со околу една милијарда евра, со што би се раздолжила кон реалниот сектор. Миноски вчера потенцираше дека државата редовно ги сервисира обврските кон стопанството. Претходно и од Сојузот на стопански комори изјавија дека тие немаат информации за толку висока сума на задолженост на јавниот сектор кон компаниите. Инаку, првиот финансиер ...
| | веќе видена | слични

Државата не му должи на стопанството. Министерот за финансии, вели дека изјавите на дел од бинзисмените дека техничката влада не ги сервисира редовно обврските кон нив се тенденциозни и политички мотивирани. Дел од бизнисмените минатата недела с епожалија дека имаат побарувања од државата и побараа новата влада, кога ќе се формира, да се задолжи со милијарда евра. Со ова барање вели Миноски се става крај на тврдењата дека државата е презадолжена. Политиката е причина и за намалениот кредитен рејтинг на Макеоднија. Во август ФИЧ прв пат го намали, а во саботата и го потврди ББ рејтингот на земјава. ФИЧ во извештајот нотира дека јавниот долг во земјава е одржлив, а дефицитот на тековната сметка адекватно финансиран. Јавниот долг во земјава изнесува 50,1% од БДП, а државниот 40,9%. Според овие податоци, ЕУРОСТАТ неколку години ја рангира земјава во групата ниско задолжени земји.
| | веќе видена | слични
3 копии

Миноски за ТВ Нова вели дека државата не должи кон стопанството, одговарајќи на тврдењата на некои од претставниците од стопанските комори, дека новата влада кога ќе се формира треба да се задолжи со милијарда евра за да се раздолжи. Во име на Министерството за финансии би сакал да ги демантирам тврдењата на дел од претставниците на стопанските комори дека постојат нереализирани обврски од страна на Министерството за финансии кон приватните компании. Сите доспеани обврски во трезорот на Министреството за финансии благовремено се реализираат, истакна Миноски. Министерот за финансии како парадокс ги оцени изјавите на претставници на Стопанската комора дека треба да се земе кредит од милијарда евра од страна на државата, бидејќи истите тие тврделе дека државата е презадолжена, а сега се демантираат и бараат ново задолжување од милијарда евра. Сметаме дека овие изјави се тенденциозни и звучи парадоксално, но оние кои ги заговараа тезите за висок јавен долг, денес говорат дека постои простор за дополнително ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 380 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Миноски: Државата редовно ги сервисира обврските

Од:
До кого (е-маил):
Порака: