Учество на 13. Зимска сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ

Петок, 14 февруари 2014 година, Виена На 13 и 14 февруари 2014 година, во Виена, Австрија, се одржува 13. Зимска сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ, на кое учествува пратеничката, г-ѓа Ана Павловска-Данева, шеф на Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ПС на ОБСЕ). На оваа сесија учествуваат околу 270 парламентарци од 58 земји . На вчерашното отворање на пленарната сесија, на којашто учествуваат членовите на трите генерални комитети на ПС на ОБСЕ, со воведни говори се обратија претседателот на австрискиот парламент, г-ѓа Барабара Прамер; претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, г. Ранко Кривокапиќ; генералниот секретар на ПС на ОБСЕ, г. Спенсер Оливер и посебно обраќање имаше претседателот на Претставничкиот дом на Авганистан, г. Абдул Рауф Ибрахими. Во своето обраќање, г-ѓа Прамер ја нагласи важноста на вредностите на ПС на ОБСЕ во поддршката на иницијативите на ОБСЕ за контрола на ...
| | веќе видена | слични

Во Виена се одржува 13. Зимска сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ, на кое учествува пратеничката, Ана Павловска-Данева, шеф на Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ПС на ОБСЕ). На оваа сесија учествуваат околу 270 парламентарци од 58 земји. На отворањето на пленарната сесија во четврток, на која учествуваат членовите на трите генерални комитети на ПС на ОБСЕ, со воведни говори се обратија претседателот на австрискиот парламент, Барабара Прамер; претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Ранко Кривокапиќ; генералниот секретар на ПС на ОБСЕ, Спенсер Оливер и посебно обраќање имаше претседателот на Претставничкиот дом на Авганистан, Абдул Рауф Ибрахими. Во своето обраќање, Прамер ја нагласи важноста на вредностите на ПС на ОБСЕ во поддршката на иницијативите на ОБСЕ за контрола на конвенционалното оружје, целосната имплементација на Акциониот план од Рим и за превенција на трговијата со луѓе. На ...
| | веќе видена | слични

На отворањето на пленарната сесија во четврток, на која учествуваат членовите на трите генерални комитети на ПС на ОБСЕ, со воведни говори се обратија претседателот на австрискиот парламент, Барабара Прамер; претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Ранко Кривокапиќ; генералниот секретар на ПС на ОБСЕ, Спенсер Оливер и посебно обраќање имаше претседателот на Претставничкиот дом на Авганистан, Абдул Рауф Ибрахими. Во своето обраќање, Прамер ја нагласи важноста на вредностите на ПС на ОБСЕ во поддршката на иницијативите на ОБСЕ за контрола на конвенционалното оружје, целосната имплементација на Акциониот план од Рим и за превенција на трговијата со луѓе. На седницата на Постојаниот комитет на ПС на ОБСЕ, одржан денеска претпладне, во врска со писмото од страна на претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, испратено до претседателот на ПС на ОБСЕ, Ранко Кривокапиќ, за учеството на оваа организација во набљудувањето на претседателските избори во нашата земја, шефот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 279 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Учество на 13. Зимска сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: