Даниел Кајмакоски за МРТ: Мојата победа е чиста како детска солза!

2 копии

Гостин во првиот Дневник на МРТ1 беше Даниел Кајмакоски, кој веднаш по пристигнувањето на Белград, од скопскиот аеродром пристигна во студиото на МРТ. Кајмакоски во интервју за МРТ зборува за сите дилеми кои се случија по Скопскиот фестивал… Колку е чиста Вашата победа? Можеби е почиста од солза, на едно мало невино дете. Апсолутно од моја страна победата е чиста, а дали е заслужена- тоа треба да го каже вкусот на народот. Ние дадовме максимално се од себе од кога бевме повикани на фестивалот. Вложивме многу труд и време во песната, соработувавме со интернационални автори, што зборува за тоа колку ние сакавме да се вклопиме во целиот проект. Дали сте на некој начин вмешани во случувањата кои ги истражува полицијата? Имавте ли контакт со осомничената четворка? Не, јас немав со никого контакт, освен со Валентино Скендеровски кој и не покани да учествуваме на фестивалот. За други луѓе не знам и не ми е јасно што точно се слулчува. После победата прославивме сите заедно, некои од артистие исто беа присутни, ...
| | веќе видена | слични

Обидот за местење на гласовите од СМС пораките фрли сенка врз годинешниот „Скопски фестивал“, а во очекување на завршницата од истрагата на МВР поврзана со обвинувањата за местење на телевоутингот од страна на осомничени индивидуи, Вистина.мк ги контактираше изведувачите кои настапија на годинешниот фестивал, прашувајќи ги за нивниот коментар околу местење на СМС гласовите како и дали тие самите добиле понуда да им бидат наместени гласовите. Ви ги пренесуваме нивните изјави: НИНА ЈАНЕВА – Дека фестивали едно добри 10-тина години транспарентно се местат, тоа е факт. Единствено што знам е дека доколку се обзнани дека ние глупавите што не сме местеле сме оштетени за нашите гласови со преусмерено гласање – тогаш сигурно ќе направам и јас инцидент, зашто втора година со ред ми се случува истото. Да имав јас понуда од некој за местење на гласовите таа ќе беше пријавена и објавена далеку пред денот на одржување на фестивалот, бидете сигурни во тоа! Во никој случај немам допирни точки со местење на резултатите, ...
| | веќе видена | слични

Дали парите ни ја расипаа музиката или токму тие го исфрлуваат сметот на површината е дилема што анкетираните ја имаат во врска со скандалот на „Скопски фестивал“ Скандалот што се случи на „Скопскиот фестивал“ и понатаму ја бранува јавноста - реагираат личности од сите сфери на уметноста, оние што ги презираат валканите игри, особено затоа што настанот фрли сенка на нашиот реномиран музички фестивал. Дали парите ни ја расипаа музиката или токму тие го исфрлуваат сметот на површина е дилема што ја имаат анкетираните, ама и оние што од свои причини сакаат да останат анонимни. Како и да е, нештата почнаа да се одмотуваат, а во исчекување на известување - има или нема вина во кривичните дела (злосторничко здружување и компјутерска измама во врска со резултатите за првите три места од „Скопскиот фестивал“) за кои треба да одговараат осомничените (композиторот и пејач, сопственик на продукциска куќа и неговиот брат и сопственик на фирма) ви пренесуваме дел од изјавите на личности, што за овој проблем имаат свое ...
| | веќе видена | слични

Даниел Кајмакоски во интервју за МРТ зборува за сите дилеми кои се случија по Скопскиот фестивал. Ви го пренесуваме во целост. Колку е чиста вашата победа? Можеби е почиста од солза, на едно мало невино дете. Апсолутно од моја страна победата е чиста, а дали е заслужена- тоа треба да го каже вкусот на народот. Ние дадовме максимално се од себе од кога бевме повикани на фестивалот. Вложивме многу труд и време во песната, соработувавме со интернационални автори, што зборува за тоа колку ние сакавме да се вклопиме во целиот проект. Дали сте на некој начин вмешани во случувањата кои ги истражува полицијата? Имавте ли контакт со осомничената четворка? Не, јас немав со никого контакт, освен со Валентино кој и не покани да учествуваме на фестивалот. За други луѓе не знам и не ми е јасно што точно се слулчува. После победата прославивме сите заедно, некои од артистие исто беа присутни, славевме до рано, а после тоа заминав во Белград каде снимивме нов спот за нова песна, која ќе биде скоро претставена. Реално, немав ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Даниел Кајмакоски за МРТ: Мојата победа е чиста како детска солза!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: