Лажна дојава за подметната бомба испразни тетовско училиште

Лажна дојава за подметната бомба испразни тетовско училиште Повеќе од 300 деца денеска биле евакуирани од тетовското училиште „Братство Миѓени“, откако повеќемина наставници добиле електронски пораки дека ќе експлодира бомба доколку на заканувачот не му биде исплатена сума од 100.000 денари. Полициски тимови, засилени со припадници на антитерористичката единица , по прерага на дворот и училиштето, не откриле присуство на бомба или какава било друга експлозивна направа. Десетина наставници од училиштето на својата електронска пошта добиле порака дека во училиштето има поставено бомба. Во пораката пишувало дека ако не бидат оставени 100.000 денари до дрво во училишниот двор, тогаш бомбата ќе биде активирана. Наставниците биле предупредени тоа да го сторат што е можно побрзо бидејќи времето било ограничено. Душица Марковиќ помошник директор на училиштето Братство Миѓени изјави дека училиштето веднаш ја исвестило полицијата, а дека децата без паника биле евакуирани. „Во училиштето набрзо пристигна ...
| | веќе видена | слични

Малолетник на возраст од 14 и пол години е анонимниот јавувач за бомба во тетовско основно училиште, соопшти полицијата Секторот за внатрешни работи во Тетово, во содејство со Единицата за компјутерски криминал на МВР, вчера попладне го идентификувал момчето. Во координација со јавен обвинител и со соодветна судска наредба бил извршен претрес во неговиот дом и му бил одземен компјутерот за вештачење. Малолетникот, во присуство на родител, повикан е во СВР-Тетово, разговарано е со него и се работи на документирање на случајот. - Нереализирана екскурзија во текот на минатата учебна година е првичниот мотив за пријавата за бомба - потврди портпаролот на тетовската полиција Маријан Јосифовски. Вчерашниот е прв настан на лажно пријавување бомба што е регистриран годинава. Минатата година имало шест анонимни јавувања, од кои четири биле расчистени и документирани, а против лажните пријавувачи биле поднесени соодветни пријави. Притоа расчистени се случаите со лажните јавувања за подметнати бомби во телевизијата ...
| | веќе видена | слични

Лани имаше шест лажни јавувања за бомби во училишта, министерства и амбасади Тетово – Поранешен ученик во Основното училиште „Братство – Миѓени“ во Тетово ги испратил заканувачките пораки дека ако не добие 100 илјади денари, ќе го крене училиштето во воздух. Полицијата му влезе во траг на 14- годишникот, на кого му е одземен компјутерот поради вештачење, а тој со неговите родители е повикан на разговор во полиција. Ова е прв случај на лажно пријавување бомба кој е регистриран годинава. Минатата година имаше шест анонимки од кои четири се расчистени и документирани, а против лажните пријавувачи се поднесени соодветни пријави. Припадници на Единицата за компјутерски криминал на МВР заедно со СВР - Тетово уште во средата попладне му влегле во трага на „заканувачот“ кој од својот компјутер на десетина наставници во училиштето им испратил заканувачки пораки. Во и-мејл пораката напишал дека е „поставена бомба која ќе експлодира доколку не биде оставена сума од 100.000 денари под дрво во дворот на училиштето. ...
| | веќе видена | слични

Со кривични пријави за кои може да добијат и затворски казни и со дебели парични казни се соочуваат тие што на шега или со намера некому да му наштетат пријавуваат дека во некоја институција е поставена бомба. Ваквите пријави можеби се лажни, но казните со кои се соочуваат се реални. Поради лажно пријавување бомба, освен со санкции од институциите, осудените се соочуваат и со тужби од оштетените страни. На својот грб тоа неодамна го почувствувал битолчанец, кој во 2007 година лажно пријавил поставена бомба во хотелот „Епинал“ во Битола. Токму тоа го чинело речиси 10.000 евра. Дебела отштета Основниот суд во Битола во ноември лани донел пресуда против обвинетиот, кој бил обврзан да му исплати на директорот на хотелот отштета од над 266.000 денари поради пропаднатите резервации за сместување гости, за откажано користење сала за одржување семинар и за испразнување на градската кафеана и на лоби-барот. Тужениот треба да плати и судски трошоци од 189.000 денари. Инцидентот се случил на 23 февруари 2007 ...
| | веќе видена | слични

Поранешен ученик кој има 14 и пол годиши е заканувачот кој под псевдонимот Лудак Ретардиран вчера праќаше уцени дека ако не му дадат пари ќе активира бомба во основното училиште Братство Миѓени во Тетово. СВР Тетово соопшти дека нивни службеници заедно со инспектори од Единицата за компјутерски криминал од МВР успеале да откријат од каде е испратена заканата со тоа што е откриена таканреченат ај-пи адреса на компјутерот од каде е пуштена пораката преку електронска пошта. Во координација со обвиниелството и соодветна судска наредба, извршен е претрес во домот на малолетникот, по што компјутерот е земен за вештачење, а детето заедно со родител е повикано на разговор во тетовската полиција. Сега обвинителството треба да утврди каква пријава ќе биде поднесена и со што ќе се соочи малолетникот. Квалификацијата ќе зависи од повеќе фактори,како што се годините, минатото на малолетникот и слично,велат од институциите. Како што соопшти МВР, вчерашниот настан е прво лажно пријавување за поставена бомба, додека во ...
| | веќе видена | слични

Поранешен ученик во основното училиште „Братство Миѓени“, малолетник од Тетово е осомничен дека а испратил заканувачката порака за поставена бомба во дворот на училиштето, соопшти синоќа портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. Неговиот компјутер е одземен за понатамошно вештачење, а за дорасветлување на мотивите и намерите на момчето за испраќање на пораката ќе биде разговарано и со него во присуство на неговите родители и претставници од Центарот за социјални работи. Во пораката што тој ја испратил до десеттина наставници од училиштето стоело дека има поставено бомба што ќе биде активирана доколку многу скоро не бидат оставени 100 илјади денари покрај дрво на влезот во училиштето кај спортскиот центар. Веднаш откако ја забележале пораката наставниците ги извадија учениците надвор од училиштето на спротивната страна на улицата, а полицијата по неколкучасовни претраги утврди дека нема никаква бомба во објектот и дека станува збор за лажна тревога.
| | веќе видена | слични

Малолетник испраќач на лажната порака за поставена бомба во тетовско училиште Полицијата денеска соопшти дека малолетник од Тетово е испраќачот на пораката за поставена бомба во основното училиште „Братство Миѓени“ во градот под Шара. Осомничениот малолетник, стар 14 ½ години, според соопштението на полицијата, на својот компјутер ја напишал, а потоа ја испратил пораката на десетина вработени во тетовското училиште. Во координација со јавен обвинител и со соодветна судска наредба, во домот на малолетникот бил извршен претрес и одземен му е компјутерот за вештачење. Малолетникот, во присуство на родител, бил повикан во СВР Тетово, со него било разговарано и се работи на документирање на случајот, се вели во соопштението. Повеќе од 300 деца вчера беа евакуирани од тетовското училиште, откако повеќемина наставници добиле електронски пораки дека ќе експлодира бомба доколку на заканувачот не му биде исплатена сума од 100.000 денари. Полициски тимови, засилени со припадници на антитерористичката единица , ...
| | веќе видена | слични

Фрустрација поради нереализирана екскурзија е веројатно мотивот поради кој 14 годишниот поранешен ученик во О.У.”Братство Миѓени”, преку меил вчера се закани дека има бомба во училиштето, која ќе ја активира доколку не добие 100 000 денари. Фрустрација поради нереализирана екскурзија е веројатно мотивот поради кој 14 годишниот поранешен ученик во О.У.”Братство Миѓени”, преку меил вчера се закани дека има бомба во училиштето, која ќе ја активира доколку не добие 100 000 денари. Психологот Оливера Цветкоска вели дека самата содржина на пораката говорела дека се работи за малолетник, но не очекувала дека ќе биде 14 годишник. Сега, вели, претстои период во кој цел тим ќе работат со детето, кое се соочува со воспитна мерка. Цветкоска е загрижена што агресивноста е се повеќе присутна кај младите. Помош во центарот вели, бараат дури и родителите на многу помали деца. По вчерашната паника кај родителите и дел од учениците, денеска наставата во училиштето продолжи. Милена ...
| | веќе видена | слични

Четиринаесетгодишник, од неговиот компјутер ја испратил пораката дека во училиштето "Братство Миѓени" е поставена бомба. Секторот за внатрешни работи Тетово, во содејство со единицата за компјутерски криминал на МВР, завчера попладне го откриле и го идентификувале испраќачот на заканувачката порака. Осомничениот малолетник е од Тетово и е поранешен ученик во ова училиште. Од него е одземен компјутерот од кој се пратени пораките, и е предаден на вештачење. Малолетникот, во присуство на родител, е повикан во СВР Тетово, разговарано е со него и се работи на документирање на случајот и на утврдување на мотивите за ваквото негово однесување. Малолетникот завчера, на десетина наставници од училиштето "Братство Миѓени" им испратил заканувачка порака дека во школата е подметната бомба и оти ќе експлодира доколку не остават 100.000 денари кај дрвото во дворот, со предупредување да побрзаат, зашто времето е ограничено. По примената порака, наставниците ја информирале полицијата и ги евакуирале сите ученици од ...
| | веќе видена | слични

 Полицијата само неколку часа по настанот уште  вчера попладне го откри идентитетот на момечето и го одзела неговиот копјутерот за понатамошно вештачење . - Што се однесува до мотивите на тетовскиот малолетник да ја напише и испрати заканувачката порака станува збор за банална детска фрустрација околку наводно некаква нереализирана екскурзија, изјави Марјан Јосифовски, портпарол на СВР Тетово. Во пораката што момчето под името Лудак ретардиран вчера претпладне ја испрати до десеттина наставници  во училиштето стоело дека има поставено бомба што ќе биде активирана доколку многу скоро не бидат оставени 100 илјади денари покрај дрво на влезот во училиштето кај спортскиот центар. Веднаш откако ја забележале пораката наставниците ги извадија учениците надвор од училиштето на спротивната страна на улицата а полицијата по двочасовна претрага утврди дека нема поставено никаква бомба во објектот и дворот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лажна дојава за подметната бомба испразни тетовско училиште

Од:
До кого (е-маил):
Порака: