Општина Илинден ги додели дипломите за бесплатните курсеви

Во Домот на култура „Илинден“ вчера градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, свечено ги додели дипломите на учениците што годинава ги завршија бесплатните курсеви во рамките на Kултурно-едукативниот центар (KЕЦ) „Илинден“. Заради подигнување на квалитетот на образовниот процес, оваа општина веќе 12 школски години ги реализира бесплатните курсеви. Доделувањето на дипломите беше проследено со свечена приредба на која учениците се претставија со повеќе точки, преку кои пренесоа дел од она што го научиле на овие курсеви. За најредовните посетители беше организирана лотарија, по која петмина беа наградени со таблети. Во минатата учебна година учениците посетуваа курсеви во повеќе наставни дисциплини како странски јазици: англиски, германски, италијански, шпански, грчки јазик, актерска игра, модерен балет, јога, сликарство... Во изминатите 12 години доделени се над 6.000 дипломи за посетени бесплатни курсеви на кои учениците од Општина Илинден на возраст од 8 до 16 години се стекнаа со нови знаења. ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Дрекселмајер“ од септември ќе ѝ посака добредојде на новата генерација средношколци/практиканти во втора година од Средното индустриско училиште „Киро Спанџов-Брко“ во Кавадарци. Со цел да го доближи моделот на практична настава до сите завршени основци, компанијата во соработка со средното индустриско училиште денеска од 17 до 19 часот организира отворен ден во просториите на училиштето. Учениците и нивните родители ќе имаат можност да откријат нова перспектива и да се запознаат со концептот на иднината од областа на мехатрониката. Присутните ќе можат директно да ја тестираат автоматизираната опрема, машините и алатките кои ќе бидат изложени во училиштето и преку интерактивни активности да дознаат повеќе за моделот на дуален систем на настава, кој „Дрекселмајер“ втора година по ред успешно го спроведува. Целта на отворениот ден е што поголем број основци да се запознаат со можностите на овој концепт, а додека пак заинтересираните ученици со завршена прва година може да пополнат и пријавен ...
| | веќе видена | слични

12.06.2017 Единствени и уникатни, весели и распеани учениците и професорите од Јазичниот центар „Амичи“ со својот настап ја воодушевија кочанската публика. Полни со креативност тие ги потсетија присутните на хитовите од 1920 та година па наваму, а кои до ден денес се слушаат. На завршната приредба настапија сите ученици кои посетуваат настава во јазичниот центар, односно учениците кои во Центарот изучуваат курсеви по англиски, германски и италијански јазик, како и учесниците од англискиот дневен центар и девојчињата и момчињата кои посетуваат курстеви по танц.
| | веќе видена | слични

Испраќањето на учениците на размена или посета на училишта во европските земји е секогаш вредно и значајно искуство за младите, а општина Аеродром константно работи за да им обезбеди вакви посети на своите ученици. Оваа скопска општина ги праќа своите најдобри ученици од основните училишта да посетуваат настава во училиштето Брнтвуд во збратимената општина Вандсворт во Лондон. Ова е само еден од над 200-те проекти реализирани во вториот мандат на градоначалниот Ивица Коневски во периодот од 2013 до 2017 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 96 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 96 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 130 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општина Илинден ги додели дипломите за бесплатните курсеви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: