Убиен руски полковник, осуден за злосторства во Чеченија

2 копии

Поранешниот руски полковник Јуриј Буданов е убиен во Москва, јавуваат руските медиуми. Во 2003 година тој беше осуден на десет години затвор за грабнување и убиство на 18-годишна Чеченка а потоа казната му беше заменета со условна што предизвика силни реакции на јавноста во Русија Јуриј Буданов беше ослободен од затворот на условно отслужување на казната за злосторството над 18-годишната Елса Кунгаева , во 2009 година. Според извори на агенцијата Интерфакс од московската полиција, станува збор за нарачано убиство. Во моментот кога бил застрелан Буданов бил во армиска униформа и одел на редовно секојдневно пријавување во локалната полициска станица. Буданов е застрелан на Комсомолскиот булевар во централниот дел од руската престолнина во 10.30 часот по македонско време, а на местото на убиството се’ уште траат истражните дејствија. Во меѓувреме агенцијата повикувајќи се на полициски извори пренесува дека е пронајдено возилото „мицубиши лансер“ со кој избегал егзекуторот на Буданов. Поранешниот полковник на ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот руски полковник Јуриј Буданов е убиен денеска наутро во Москва, јавуваат руските медиуми. Во 2003 година тој беше осуден на десет години затвор за грабнување и убиство на 18-годишна Чеченка, а потоа казната му беше заменета со условна што предизвика силни реакции на јавноста во Русија. Јуриј Буданов беше ослободен од затворот на условно отслужување на казната за злосторството над 18-годишната Елса Кунгаева во 2009 година. Според извори на агенцијата Интерфакс од московската полиција, станува збор за нарачано убиство. Во моментот кога бил застрелан Буданов бил во армиска униформа и одел на редовно секојдневно пријавување во локалната полициска станица. Буданов е застрелан на Комсомолскиот булевар во централниот дел од руската престолнина во 10.30 часот по македонско време, а на местото на убиството сè уште траат истражните дејствија. Во меѓувреме агенцијата повикувајќи се на полициски извори, пренесува дека е пронајдено возилото „мицубиши лансер“ со кој избегал егзекуторот на Буданов. ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 745 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 267 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 166 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 5 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убиен руски полковник, осуден за злосторства во Чеченија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: