Талибанците нападнаа хотел во Авганистан, има жртви

Кабул – При самоубиствениот напад врз хотелот “Континентал” во авганистанскиот главен град Кабул загинаа најмалку 10 лица. Според официјални авганистански извори зградата на хотелот била нападната од шестмина терористи, од кои двајца биле застрелани од полицијата, а останатите се самоубиле. Во меѓувреме, предводената од САД коалиција во Авганистан соопшти дека два хеликоптери на НАТО убиле тројца вооружени мажи на покривот на хотелот.
| | веќе видена | слични

Лидерот на талибанска мрежа Хакани, Исмалил Јан е осомничен и за вмешаност во нападот на хотелот Интерконтинентал, кој се случи во вторникот навечер, а во кој загинаа 12 луѓе. ИСАФ објави дека Јан бил на чело на група од 30-тина бунтовници кои ги предводеле нападите врз силите на НАТО во покраините Пактија и Кост, талибански упоришта кои се сместени долж границата со Пакистан, позади која се наоѓа провинцијата Северен Визиристан – база на мрежата Хасани. Истовремено, весникот „Вашингтон Пост“ објави дека САД извршиле напад со беспилотно летало во Сомалија, при што биле ранети двајца високо позиционирани членови на сомалиската група Ал-Шабаб, која е поврзана со Ал-Каеда.
| | веќе видена | слични
2 копии

Командантот на мрежата Хакани, Исмаил Џан, е убиен при воздушен напад на силите на НАТО во Авганистан. Џан се бараше поради нападот врз хотелот „Интерконтинентал” во Кабул. Меѓународните сили за поддршка на безбедноста (ИСАФ) соопштија дека Џан и неколку други припадници на мрежата Хакани се убиени вчера, еден ден по нападот на хотелот, во пограничната провинција Пактија, кога загинаа 21 лице, вклучувајќи ги и деветмината напаѓачи. Безбедносните сили го откриле Џан врз основа на разузнавачки податоци на авганистански владини претставници, информации од граѓаните и „обесправените бунтовници”, се наведува во соопштението на ИСАФ. Меѓународните сили под водство на САД го обвинија Џан дека обезбедил материјална поддршка за нападот врз хотелот во авганистанскиот главен град. Одговорноста за нападот ја презедоа талибанските бунтовници, но НАТО соопшти дека тој е извршен во соработка со припадниците на мрежата Хакани, која е одговорна и за некои претходни инциденти во Кабул. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Хеликоптери на НАТО со убиството на тројца милитанти на покривот на хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул вчера ја завршија петчасовната крвава драма во Авганистан. Единаесет убиени цивили и осум ликвидирани талибанци е црниот биланс од нападот врз еден од најголемите хотели во земјата. Според шефот на полицијата во Кабул, генералот Мохамед Саланги, судирот меѓу милитантите и полицијата траел повеќе од четири часа, 10 од жртвите се хотелски работници, еден е Шпанец, а двајца се полицајци. Во пресметката се ранети тројца полицајци и десетина цивили. - Операцијата само што заврши. Сите терористи се убиени - изјави Саланги. Според очевидци, во хотелот упаднале осум талибанци во цивилна облека, вооружени до заби и со експлозивни елеци на нив. Нивна цел биле странците, кои често престојуваат во хотелот, и авганистанските гувернери, кои требало да одржат конференција. Полицијата веднаш го опколила хотелот. Тројца од талибанците загинале откако се саморазнеле, двајца биле убиени од авганистанските полицајци, а ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во денешниот воздушен напад кој силите на НАТО го извршија во Авганистан (ИСАФ), бил убиен, Исмалил Јан, еден од лидерите на талибанската мрежа Хакани. Постои сомнение дека Јан бил вмешан во нападот на хотелот Интерконтинентал, кој се случи во вторникот навечер, а во кој загинаа 12 луѓе. ИСАФ објави дека Јан бил на чело на група од 30-тина бунтовници кои ги предводеле нападите врз силите на НАТО во покраините Пактија и Кост, талибански упоришта кои се сместени долж границата со Пакистан, позади која се наоѓа провинцијата Северен Визиристан – база на мрежата Хасани. Мрежата го добила името по муџахединскиот командант Џалалхудин Хасани кој во осумдесеттите години од минатиот век се борел против советската инвазија. Истовремено, весникот „Вашингтон Пост“ објави дека САД извршиле напад со беспилотно летало во Сомалија, при што биле ранети двајца високо позиционирани членови на сомалиската група Ал-Шабаб, која е поврзана со Ал-Каеда.
| | веќе видена | слични

Силите на НАТО во Авганистан соопштија дека висок командант на терористичка мрежа „Хаккани“ поврзана со Ал Каеда, обвинет за нападот врз хотел во Кабул, бил елиминиран при воздушен напад, јави АФП. Од Меѓународните сили за одржување на безбедноста во Авганистан (ИСАФ) го идентификуваа Исмаил Жанг како заменик на високиот командант на „Хаккани“ во Авганистан. Жанг бил убиен при воздушен напад во провинцијата Пакт во средата. При нападот врз хотелот во Кабул загинаа 12 лица. (Крај)
| | веќе видена | слични

Силите на НАТО во Авганистан денеска соопштија дека во воздушен напад е убиен командантот на мрежата Хакани, која е поврзана со Ал Каеда, Исмаил Џан, кој се бараше поради нападот врз хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул. Меѓународните сили за поддршка на безбедноста (ИСАФ) соопштија дека Џан и неколку други припадници на мрежата Хакани се убиени вчера, еден ден по нападот на хотелот, во пограничната провинција Пактија, кога загинаа 21 лице, вклучувајќи ги и деветмината напаѓачи. Безбедносните сили го откриле Џан врз основа на разузнавачки податоци на авганистански владини претставници, информации од граѓаните и „обесправените бунтовници“, се наведува во соопштението на ИСАФ. Меѓународните сили под водство на САД го обвинија Џан дека обезбедил материјална поддршка за нападот врз хотелот во авганистанскиот главен град. Одговорноста за нападот ја презедоа талибанските бунтовници, но НАТО соопшти дека тој е извршен во соработка со припадниците на мрежата Хакани, која е одговорна и за некои претходни инциденти во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Деветнаесет луѓе загинаа и 14 се повредени вторникот ноќта во нападот извршен од талибанци врз хотелот "Интерконтинентал" во Кабул. Осумтемина напаѓачи биле вооружени со противтенковски мини и автоматско оружје, а некои имале и појаси со експлозиви. Од почетокот на нападот до ликвидирање на напаѓачите минале речиси пет часа. Портпарол на талибанците во Авганистан презеде одговорност за нападот во телефонска изјава за западни медиуми во Кабул. Според него убиени се најмалку "50 непријатели од кои повеќето странци", пренесува МИА. Неколку часа откако авганистанските сили за безбедност ја завршија истрагата, избувна експлозија откако еден од напаѓачите кој се скрил во една соба, се разнел. Полицијата соопшти дека сите напаѓачи загинале. Во нападот освен талибанците, убиени се уште 11 луѓе меѓу кои и судија од авганистанска провинција, пет луѓе од персоналот на хотелот и тројца полицајци. Меѓу ранетите имало двајца странци. Тоа беше еден од најголемите бунтовнички напади во Кабул. Нападите и самоубиствените ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во ноќешниот напад на талибанските командоси на еден од најголемите хотели во Кабул загинаа десетмина цивили и шест напаѓачи самоубијци-соопшти авганистанското министерство за внатрешни работи. Група од осуммина вооружени луѓе со експлозив на себе синоќа влезе во хотелот Интерконтинентал, каде најчесто престојуваат високи гости и странци. Сили на авганистанската полиција веднаш го опколија хотелот а меѓународните сили во земјата ИСАФ испратија два хеликоптери. Напаѓачите имале автоматско оружје, ракети и елеци со експлозив. Шефот на кабулската полиција Ајуб Саланги изјави дека покрај напаѓачите загинале најмалку десетина авганистански цивили, а повеќемина се повредени. Портпаролот на талибанците Забихула Муџахид ја презел одговорност за нападот и рекол дека мета биле странските гости на хотелот. Инаку хотелот бил полн со авганистански официјални претставници кои отишле да учествуваат на конференција за преносот на одговорноста за безбедноста на земјата на авганистанските ...
| | веќе видена | слични

Во терористички напад на талибанците врз луксузен хотел во Кабул, загинаа 19 лица, меѓу нив и седумтемина напаѓачи. Талибанците во хотелот „Интерконтинентал“, кој е инаку високо обезбедуван, влегле вчеравечер (28.06). Пукотниците во хотелот „Интерконтинентал“ завршија рано изутрината (29.06) кога хеликоптери на меѓународните заштитни сили ИСАФ убија тројца од напаѓачите, забарикадирани на покривот на хотелот. Во нападот што го извршија талибанците загинаа најмалку единаесет цивили, меѓу нив петмина вработени во хотелот, тројца авганистански полицајци, како и еден авганистански судија, соопшти портпаролот на авганистанскиот Национален директорат за безбедност, Латифулах Машал. Убиени странци нема, но меѓу повредените има двајца гости во хотелот. Нивната националност не е соопштена. Машал наведе дека сите атентатори загинале - некои самите се кренале во воздух, други биле убиени од страна на авганистанските и НАТО-војниците. Според авганистанските власти, напаѓачите биле тешко вооружени, со автоматско ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Талибанците нападнаа хотел во Авганистан, има жртви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: