Сомалиската полиција уби лидер на Ал Каеда во Африка

Сомалиската полиција во саботата соопшти дека пред неколку дена го ликвидирала Фазул Абдулах Мохамед, еден од најбараните оперативци на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда во Африка „Потврдивме дека изминатава седмица нашата полиција на еден контролен пункт го убила Фазул Абдулах Мохамед . Тој имал кај себе фалсификуван пасош од Јужноафриканската Република како и се разбира и други документи. По исцрпна истрага потврдивме дека станува збор за него и потоа го закопавме неговото тело“, изјави во саботата за Reuters во Могадиш, Халим Аден , висок офивцер од националната безбедност на Сомалија. Фазул е осомничен дека ја имал клучната улога во бомбашките напади на амбасадаите на САД во Најроби и во ДаресСалам во 1998 година кога загинаа 224 луѓе. Исто така, се верува дека во 2002 година тој ги преземал раководењето со операциите на Ал Каеда во источна Африка. Друг полициски извор за AFP изјавил дека Фазил Абдул Мухамед бил убиен околу два часот по полноч во средата, на полицски пункт северозападно од ...
| | веќе видена | слични

Фазул Абдула Мохамед се сметаше за најбараниот терорист во Африка и шеф на огранокот на теористичката мрежа Ал Каеда во Источна Африка. Убиството на Сомалиецот САД го оценуваат како значаен удар врз терористичката мрежа. Советникот за безбедност на американскиот претседател Барак Обама, Џон Бренон оцени дека смртта на осомничениот терорирст Фазул Абдула Мохамед, е нов удар за терористичката мрежа Ал Каеда. Американската министерка за надворешни работи Хилари Клинтон исто така смета дека ова е силен удар за Ал Каеда како и нејзините сојузници, терористички групации и нивнтие акции во Источна Африка. „Тоа е праведен крај за еден терорист, кој уби голем број невини лица и нанесе голема болка“, изјави Клинтон, во Танзанија. Фазул Абдула Мохамед стоеше високо на листата на најбарани терористи на американската тајна служба ФБИ. Се претпоставува дека тој раководел со планирањето на акциите за нападите врз американските амбасади во Наироби и Даресалам, кога во 1998 година животот го загубија 224 луѓе. Фазул ...
| | веќе видена | слични

Еден од главните оперативци на Ал Каеда, Фазул Абдула Мохамед, е убиен во главниот град на Сомалија, Могадишу. Според сомалиската полиција тој е убиен минатата недела на еден контролен пункт. Фазул Абдула Мохамед кај себе имал лажен јужноафрикански пасош и други документи, но откако по деталната проверка бил утврден неговиот идентитет бил погребан. Фазул Абдула бил баран затоа што ги организирал експлозиите во амбасадите не на САД во Кенија и Танзанија, но и за други бомбашки напади. Убиството на 38-годишниот Фазул Абдула го поздрави државниот секретар на САД, Хилари Клинтон која од вчера се наоѓа во петдневна посета на Африка. Според Клинтон неа неговото убиство преставува значаен удар за Ал Каеда. „Тоа е правичен крај за терорист кој донесе толку смрт и болка на луѓе во Најроби и Дар ес Салам, на жителите на Танзанија, Кенија и Сомалија, како и на вработените во нашите амбасади“, изјави Хилари Клинтон. крај/бл/н.ц
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека се злоупотребува Претседателот на Република Македонија и ги негира изнесените наводи во службената белешка ...
сите 311 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 312 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 170 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 246 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 77 | | | веќе видена

Од кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан реагираат дека ниту унгарската држава, ниту унгарските власти му помогнале на Никола Груевски. Спротивно на ...
сите 471 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сомалиската полиција уби лидер на Ал Каеда во Африка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: