Половина столетие од смртта на Џон Кенеди


Половина столетие од смртта на Џон Кенеди Денеска се навршуваат 50 години од убиството на американскиот претседател Џон Кенеди, кој почина во атентатот што на 22 ноември 1963 година во Далас го изврши Ли Харви Освалд. Според резултатите на официјалната истрага, Кенеди бил убиен со два куршума, едниот го погодил во вратот, другиот во главата, а третиот куршум, односно првиот истрел, според истргата, го погодил гувернерот на Тесас Џон Коноли. Кенеди починал пред да стигне во болница, е официјалната верзија. Атентатот бил извршен кога Кенед бил в отворено возило кое се движело низ улиците на Далас во рамки на подготовки за неговата нова претседателска кампања за изборите што требало да се одржат 1964 година. За атентатот набрзо бил осомничен 24-годишниот Ли Харви Освалд, екцентрична личност, кој ја негирал винат. Според наодите на Ворнеровата комисија што ја фдормирал наследникот на Кенеди, Линдон Џонсон, Освалд нема помагачи. Освалд беше убиен само два дена по атентатот додека полицијата го префрлала во ...
| | веќе видена | слични

Шеесет и деветгодишниот Сирхан Сирхан, осуден за убиство на Роберт Кенеди, е префрлен во нов затвор во Калифорнија каде што ќе продолжи да ја отслужува казната доживотен затвор. Според агенцијата АП, Сирхан бил префрлен во нов затвор во Сан Диего, точно на годишнината на убиството на Џон Кенеди, брат на некогашниот државен обвинител на САД Роберт Кенеди. Сирхан од 1968 година е во затвор откако во хотелот Амбасадор во Лос Анџелес го уби Роберт Кенеди откако прогласи победа на изборите за претседателски кандидат на демократската партија. Сирхан е роден во Ерусалим како Палестинец христијанин. За време на судењето изјавил дека не се сеќава на убиството и дека тоа го сторил под хипноза. Пред две години 13 пат му е одбиено барањето за помилување, а нова молба ќе може да поднесе во 2016 година.
| | веќе видена | слични

Поводот да се присетиме на Џеки е 50 – годишнинатa од убиството на 35-тиот американски претседател Џон Кенеди, извршено на 22 ноември 1963 година во Далас, Тексас. Џеки Кенеди несомнено е една од најсаканите и најстилски Први дами кои историјата на САД ги познава. Често пати е посочувана како една од највлијателните модни икони на 20 век. Таa e пример за имитирање во модата и ги плени срцата на илјадници обожаватели ширум светот. Денес сите нејзини костими се пример како треба да се облекува една прва дама, но еден од нив останува симбол за неа – розовиот костим кој Џеки го носи на денот на атентатот на претседателот Џон Кенеди. Што не знаеме за него – раскажува нејзината лична асистентка Провиденсиja Паредес. 1. Розовиот костим на Џеки е Шанел – светскa француска марка, која била омилена на многу Први дами во тоа време. Но, за да избегнaт политичките критики кон првата дама на САД, костимoт бил изработен како точна копија на моделот на Шанел. Со единствената разлика што не e купен од продавница на брендот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Долгогодишниот преведувач на Тито, Иван Ивањи изјави дека година дена по атентатот на Џон Кенеди, агенти на Јосип Броз, изнеле теорија која ја оспорува официјалната верзија за убиството на некогашниот американски претседател, пренесува А1он. Имено, тие направиле реконструкција на настанот, па се обидел од иста висина да погодат слична мета и сфатиле дека тоа е невозможно. -Бевме во источен Берлин, кога луѓе кои се грижеа за безбедноста на Тито ми раскажаа дека по атентатот на претседателот направиле проба за да проверат дали два куршума може да го погодат Кенеди, а еден гувернерот на Тексас, Џон Конелиј. Тоа е официјалната верзија, вели тој и додава дека е констатирано дека само еден куршум можеби би го погодил. Тој ја доведува во прашање нивната иницијатива да прават реконструкција на атентатот и смета дека причина за тоа е што таквите служби за безбедност мораат да го истражат настанот или се работи за љубопитност и проверка дали Американците погрешиле во истрагата. Само четири недели пред убиството во ...
| | веќе видена | слични

Најпознатите теории за убиството на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди вклучуваат или втор стрелец или завера од Куба, ФБИ и ЦИА, мафијата и слично. Овие теории и по 50 години од атентатот се уште се активни, бидејќи настаните во Далас се обвиени во мистерија. Сепак покрај овие теории, постојат и неколку навистина бизарни и чудни тврдења за заговор. Возачот е крив Во својата книга Behold a Pale Horse, Вилијам Купер тврди дека Кенеди е убиен од неговиот возач. Според оваа теорија, возачот и агент на тајната служба го извршил убиството, бидејќи на снимката се гледа како се врти на десната страна и гледа кон Кенеди. Се разбира, нема докази за во прилог на оваа теорија, иако шоферот е критикуван што не го забрзал веднаш автомобилот за да избега од местото. Кенеди е случајно убиен од агент на тајната служба Во својата книга Mortal error: The shot that killed JFK, Бонар Мениџер тврди дека Кенеди е погоден од куршум што случајно го испукал тајниот агент Џорџ Хики, кој се наоѓал во возилото зад нив. Теоријата ...
| | веќе видена | слични

Патриотизмот на Кенеди не наликува ни оддалеку на нашиот балкански патриотизам, кој ги запали војните во поранешна Југославија и проголта стотици илјади човечки животи. Тој патриотизам нема врска со пропаганда и со вжештување на конфронтацијата со противниците, со демонстрација на сила и мускули, со ковање в ѕвезди на своето културно и идеолошко наследство, со величање на историските походи на сопствената нација Атентатот на Џон Кенеди, настан што поради забошотувањето на вистината и мистеријата за тоа кој стои зад убиството не престанува да ја бранува американската и светска јавност, е добра можност да се раздипли темата за симболите на патриотизмот и државништвото, за американската наспроти нашата храброст и подготвеност да се бориме за вистината кога станува збор и за балканските, односно за македонските политички убиства и мистерии. Иако има говори и изјави што сигурно придонеле да го чинат глава, Кенеди во светската и во домашната јавност најмногу е познат по реченицата: „Не прашувај што може твојата ...
| | веќе видена | слични

За убиството на Џон Ф. Кенеди кружат многу теории на заговор. Најчесто се споменуваат Куба, мафијата, ФБИ или ЦИА. Некои од ваквите теории можеби имаат вистина во себе, затоа што и по 50 години атентатот во Далас е обвиен во мистерија. Но освен овие теории, постојат и неколку неверојатно чудни…. Возачот е виновен Во својата книга „Behold a Pale Horse“, Вилијам Купер тврди дека Кенеди е убиен од возачот на неговата лимузина. Се тврди дека возачот – агентот на тајната служба Вилијам Грир е одговорен, поради тоа што на снимката се гледа како се свртува на десно и гледа во Кенеди. Се разбира, не постојат докази кои би го потврдиле ова тврдење, и покрај тоа што возачот по убиството бил критикуван поради тоа што веднаш не ја зголемил брзината и го напуштел местото на настанот. Убиен е случајно од агент на тајната служба Во делото „Mortal error: The shot that killed JFK“, Бонар Менингер тврди дека Кенеди е погоден од куршум кој случајно е испукан од тајниот агент Џорџ Хики, кој се наоѓал во возилото зад она во кое ...
| | веќе видена | слични

По повод 50 години од смртта на Џон Фицџералд Кенеди, решивме да ви понудиме една модна стилска ретроспектива на најелегантната прва дама на сите времиња, неговата сопруга Џеки Кенеди. Воопшто не треба да не изненадува фактот дека Џеки Кенеди Оназис, се смета за икона на стилот. Нејзиното портфолио на модна икона го градеа најпознатите имиња од модната индустрија како Коко Шанел, Хубер де Живанши и Кристијан Диор. Нејзиниот изглед, од страна на тогашните, но и денешните модни критичари е окарактеризиран како прифатлив, елегантен и реален. Својата женственост ја истакнуваше преку широка палета на модни парчиња како панталони,шарени кошули, свилени марами, еспадрили, големи очила за сонце, гламурозни наметки и софистицирани модели на фустани и тоалети. И после смртта во 1994 година Џеки продолжи да владее на модната сцена како една од најпознатите стилски икони на сите времиња. Во продолжение погледнете дел од нејзините модни комбинации:
| | веќе видена | слични

Во Далас, со неколку часовна церемонија му е оддадена почит на животот на 35-тиот претседател на САД Џон Кенеди, кој беше убиен на 22 ноември пред точно 50 години Сеќавањето
| | веќе видена | слични

Во САД денеска се одбележува пола век од убиството на претседателот Џон Кенеди. Куршумите кои тој 22 ноември 1963-та година, проструија низ воздухот, го окончаа животот на човекот кој беше предмет на обожавање. Теориите за неговото убиство не престануваат да кружат ни пола век по неговото убиство. Верзија 1. Мафијата и Кубанците. Теоријата за вмешаноста на мафијата во убиството на Џон Кенеди, има најмногу слоеви. Главниот слој е дека мафијашите под водство на босот Џими Хова во тоа време го осветиле неговиот брат Роберт, тогашен врховен државен обвините, кој ја организирал полициската акција против нив. Хофа, наводно го убедил Освалд да го убие претседателот, а притоа ги прикрил трагите така што на Мафијашот Руби му наредил да го ликвидира Освалд. Другата варијанта е дека Кенеди и неговиот брат преку својот татко Џозеф, биле поврзани со мафијата од Чикаго, која им обезбедила пари и ги наместила изборите, а ги делеле и љубовниците как Кембел Екснер, која најпрвин била со Џон Кенеди а потоа со босот Сем ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 138 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 302 | | | веќе видена

Огромна е посетеноста на завршинот митинг од претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва се одржува во Штип. Пред штипјани се обраќа кандидатката за ...
сите 291 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Половина столетие од смртта на Џон Кенеди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: