Вооружен маж уби три лица во Калифорнија, а потоа и се предаде на полицијата

4 копии

Вооружен маж синоќа отвори оган во градот Фресно во централниот дел на Калифорнија, при што уби три лица, а едно рани, по што и се предаде на полицијата. – (Напаѓачот) Кори Али Мухамед, 39-годишен Афроамериканец, извикувал „Алах акбар“ пред да биде уапсен, истакна полковник Марк Хадсон од локалната полиција. Полицијата потврди дека уапсениот напишал на својот Фејсбук профил дека ги мрази белците и Владата. Властите трагале по Мухамед уште пред вчерашниот напад под сомнеж дека минатата недела убил припадник на безбедносните сили пред еден мотел во градот. Началникот на полицијата во Фресно, Џери Даир истакна на прес-конференција дека сите жртви се мажи, припадници на белата раса, а според истражните органи не станува збор за терористички напад, туку за дело извршено од расна омраза.
| | веќе видена | слични

Тројца белци беа убиени, а еден ранет кога Афроамериканецот Kори Али Мухамад отвори оган во градот Фресно во американската сојузна држава Kалифорнија. Според известувањата, Мухамад ги мразел белците и мислел дека во САД има војна меѓу белците и црнците. Шефот на полицијата, Џери Дајер, изјави дека напаѓачот Kори Али Мухамад пукал 16 пати во 90 секунди во вторникот и при апсењето извикал „Алаху акбер“, но Дајер верува дека ова не е терористички напад, туку напад од омраза, пренесе Би-би-си. Мухамад, кој има 39 години, е баран и за убиство на чувар на мотел во градот, извршено минатата недела. Тој на социјалните мрежи посочил дека ги мрази белците и изразил антивладини ставови, истакнаа од полицијата. Сите четворица убиени се белци, а еден од нив бил застрелан додека седел во автомобил. - Тој сакал да убие колку што е можно повеќе луѓе и тргнал тоа да го направи. Ова беше чин на насилство. Ова беа неиспровоцирани напади од лице што сакаше денес да изврши убиства - истакна Дајер. Тој додаде дека нападот од ...
| | веќе видена | слични

Сите жртви се белци на возраст меѓу 34 и 58 години, кои биле застрелани во градот Фресно. Убиецот е 39-годишен афроамериканец, кој пред да биде уапсен извикувал на арапски јазик Господ е голем. Полицијата утврди дека убиецот претходно на социјалните мрежи објавувал статуси дека ги мрази белците и американската влада. Полицијата по него трагала уште од изминатата недела, кога осомничениот убил полицаец во мотел. Властите во Калифорнија исклучија можност за тероризам и наведоа дека убиствата се извршени единствено од расистички мотиви.
| | веќе видена | слични

Три лица загинаа, а едно беше повредено откако вооружен афроамериканец отвори оган во Фресно, Калифорнија. 39-годишниот Кори Али Мухамед и се предал на полицијата, а пред да биде уапсен извикувал „Алах Акбар“. На својот Фејсбук профил, објавувал расистички пораки против белците и владата. Осомничен е и за минатонеделниот напад во кој беше убиен припадник на безбедносните сили пред мотел во истиот град.
| | веќе видена | слични

Кори Али Мухамед од сачмарка испукал 16 куршуми за 90 секунди и притоа застрелал четворица бели мажи, од кои тројца починале. Три белци се убиени, а еден е ранет кога напаѓачот, од афро-американско потекло, започнал да пука во Фресно, Калифорнија. Кори Али Мухамед од сачмарка испукал 16 куршуми за 90 секунди, при што убил три лица, а едно ранил, вели шефот на полицијата Џери Даер, а пренесува BBC . Three #Killed in #Fresno #California #Shooting spree: https://t.co/LQ0xAJnsvs https://t.co/6LvgkzqyIq pic.twitter.com/FElf4OvidA — California Top News (@CaliforniaBits) April 19, 2017 Извикувал "Господ е голем" на арапски додека полицијата го апсела, но Даер вели дека ова било злосторство од омраза, а не терористички акт. "Тој ни објасни дека извикувал "Алах акбар" во случај нешто да му се случи, па му се колнел на својот Бог на верност за да го заштити", изјавил шефот на полицијата, Џери Даер. Мухамед (39) исто така бил баран и за убиство на обезбедувањето на мотел минатата недела. Пукањето започнало околу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 266 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 271 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 74 | | | веќе видена

Избеганиот Никола Груевски е во Унгарија каде што побара азил, а таму стигнал преку Црна Гора. Територијата на Црна Гора ја напуштил истиот ден преку ...
сите 208 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција заедно со заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, на која ги презентираа главните аспекти на ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вооружен маж уби три лица во Калифорнија, а потоа и се предаде на полицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: