6 добри причини за стапување во брак

Иако, заедничкото живеење е социјално прифатено и речиси изедначено со бракот, повеќето од двојките се одлучуваат за озаконување на својата врска. За да се одлучите дали сакате да стапите во брак со партнерот, морате да најдете вистински одговор на неколку круцијални прашања: Зошто го сакате бракот? Кои се Вашите очекувања од бракот? Дали сте подготвени за ваква голема одлука? Луѓето со различни карактери и исти правила не се однесуваат исто кон нив, меѓутоа еве неколку добри причини за влегување во брачните води: 1. Заљубени сте во партнерот. Секако, љубовта сама по себе не би требало да биде единствена причина за венчавање, но секако е еден од најважните елементи за успешна љубовна врска, па и брак. 2. Сакате да се врзете. Вие и Вашиот партнер сте одлучиле дека засекогаш ќе останете заедно, познавајќи си ги своите маани и предности, добри и лоши страни. 3. Затоа што бракот е дел од Вашата култура и цивилизациско достигнување. 4. Затоа што сакате да основате семејство. 5. Затоа што сакате да ја прославите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Професор по социјална психологија на Универзитетот Нортвестерн во САД, Ели Финкел, ги истражувал модерните врски и открил дека поголемиот дел од денешните бракови се распаѓаат поради преголеми очекувања. „Главната промена која се случи во однос на минатиот век е тоа што луѓето се почесто влегуваат во брак со очекување дека партнерите ќе им помогнат да станат подобра верзија од себеси, а тоа најчесто никогаш не се случува“, пишува Финкел во својата книга посветена на оваа тема „Се или ништо – како функционираат најдобрите бракови“. Исто така тој истакнува дека е неопходно да се има пореални очекувања од партнерот со цел да бракот да биде посреќен, но и лицето да е задоволно само со себе. „Добро размислете околу тоа што очекувате од врската и обидете се да заклучите дали тие очекувања се навистина реални и остварливи. Разговарајте за се и барајте компромиси. Сетете се дека и партнерот има сопствени очекувања и од бракот и од вас“, вели Финкел. Тој нагласува дека не треба да се бара лице кое ве „потполнува“, ...
| | веќе видена | слични

 Иако во дадениот миг делуваат сериозни, постојат расправии кои во суштина се комични. А, после некое време, повеќето парови ќе сфатат дека се карале за навистина смешни и бесмислени работи. Сепак, десетте смешни кавги кои е невозможно да ги избегнете, па секоја вљубена двојка барем еднаш ќе ги искуси во врската, поврзани се со следните ситуации: 1. Далечинскиот управувач, менувањето на ТВ програми и јачината на звук Многубројни расправии започнуваат со промена на телевизиските канали. Или, пак, со прегласното и претивкото гледање телевизија. Но, веќе следниот ден, ретко кој се сеќава на програмата што сте ја гледале претходната вечер. 2. Гледање серии или филмови без партнерот Кога ќе се прекрши договорот за заедничко гледање на одредена серија или филм, доаѓа до уште една поприлично смешна кавга, бидејќи е на тема што сепак не е од толку голема важност. Но, во моментот никој не мисли така, нели? 3. Брзина на одење во тек на прошетка Шетањето и брзото одење се два мошне различни поими. Меѓутоа, честопати ...
| | веќе видена | слични

 Кога двајца вљубени луѓе стапуваат во брак, сигурно не планираат дека ќе еден ден ќе се разделат. Но, разводите претставуваат сѐ почеста појава, а иако секој пар си има индивидуални мотиви за ставање точка на заедничкиот живот, постои една водечка причина поради која се распаѓаат браковите во модерното доба. Илај Џ. Финкел, професор по социјална психологија на Универзитетот Нортвестерн во САД, темелно ги проучувал односите во модерните врски, доаѓајќи до заклучок дека мнозинството денешни бракови пропаѓаат поради тоа што луѓето премногу очекуваат од своите партнери. „Главната промена која се случи во однос на минатото столетие е во тоа што луѓето сѐ почесто влегуваат во брак, очекувајќи дека сопружниците ќе им помогнат да станат подобра верзија на себеси, а во најголем број од случаите, тоа никогаш не се случува.“, напиша Финкел во неговата научна студија за бракот. Високи, црномурни, згодни, смешни, дарежливи, љубезни, одлични родители, плата со повеќе нули, да бидат строги, но фер критичари кон другата ...
| | веќе видена | слични

Колку и да мислите дека доволно добро се познавате со партнерот и одамна сте заедно, некои работи испливуваат на површина дури кога ќе го почнете заедничкиот живот. Дали се познавате доволно? Дали сте свесни за своите маани и предности? За сите ситни навики во спиењето, одржувањето на хигиената? Веројатно не. Овие работи ги дознаваме дури кога ќе го почнеме заедничкиот живот: Хигиенските навики Дали се тушира наутро или навечер? Дали туширањето трае минутка или половина час? Дали го средува нередот кој го остава зад себе или очекува друг да го направи тоа? Колку време поминува пред огледало? Ова се ситници, кои можеби ви делуваат дека не се важни, бидејќи вие двајца се сакате најмногу на светот, но кога ќе почнете да живеете заедно ситниците можат да прераснат во недоразбирања и проблеми. Навиките поврзани со спиењето Можеби имате сосема различен ритам, па на крајот ќе пропадне вашата романтична замисла како секоја вечер ќе си заспивате гушнати… Можеби тој се буди во зори, а вие сакате да спиете подолго? ...
| | веќе видена | слични

ЗЕМАЊЕ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО. Љубовта не е безусловна иако така не учеле, па партнерите често поради оваа мисла паѓаат во замка. Премногу се опуштаат еден пред друг, а тоа е сигурен пат до нељубезноста и непочитувањето. Тоа е правиот пат до исчезнувањето на љубовта. “ИСЧЕЗНАТА” КОМУНИКАЦИЈА. Добрата комуникација го изградува односот, а недостигот го нарушува. Ако сте престанале да комуницирате, желбите и потребите ќе останат неискажани. И љубовта тогаш почнува да умира. НЕИСПОЛНЕТИ ОЧЕКУВАЊА. Како врската повеќе напредува, партнерите се помалку посветуваат внимание на желбите и потребите на партнерот и престануваат да им се прилагодуваат. ЉУБОМОРА. Доколку партенорт не и верува на личноста со која е во врска, се јавува чувство на љубомора кое е невозможно да се задржи само за себе. Кога љубомората ќе стане опсесија, исчезнува основата на интимен и здрав однос. НЕКОМПАТИБИЛНОСТ НА ПАРТНЕРИТЕ. Вредностите, приоритетите и плановите за иднината може да се разликуваат, а кога партнерот еднаш ќе ја стекне правата слика ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се верува дека месецот во кој започнала врската има голема улога врз иднината на нивната љубов. Ако, пак, сте во брак, тогаш се зема во предвид месецот на свадбата, бидејќи овој настан има многу силни вибрации. Јануари – не е поволен за почеток на врска (брак). Освен ако партнерите не се познаваат уште од деца. Тогаш ќе имаат многу стабилна врска. Февруари – еден од најповолните месеци! Без разлика дали имате многу разлики или, пак, сте премногу исти, обично врските, кои започнуваат во февруари, се многу стабилни, долготрајни и среќни. Март – ветува неизбежна разделба, при тоа проследена со расправии покрај поделбата на имотот. Шанса имаат само партнери, кои се склони кон големи компромиси. Април – возот на ужасот! Врската ќе биде многу емоционална, бурна, со остри подеми и падови. Можеби нема да биде спокојна и среќна, но ниту за секунда нема да биде здодевна. Мај – во овој месец за врските и браковите, кои започнуваат во него, ќе има многу грижи и грижи, од финансиска, а не од емотивна страна. Партнерите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

6 добри причини за стапување во брак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: