Убедливи победи на Голден Стејт и Хјустон


Шампионот Голден Стејт и екипата на Хјустон ги забележаа најубедливите победи на синоќешните дуели одиграни во НБА лигата. „Воините“ предводени од Томсон со 30, Кари кој постигна поен помалку и Дурант кој броеше до 22 поени, славеа триумф над Чикаго со 149-109. Џејмс Харден имаше трипл-дабл за Хјустон во победата над Кливленд со 141-113. Популарната „брада“ средбата ја заврши со 43 поени, 12 асистенции и 10 скокови. Од фаворитите победа оствари и лидерот во Источната конференција, Торното совладувајќи го Бруклин со 122-105, додека второ рангираниот Милвоки загуби на гостувањето кај Вашингтон со 113-106
| | веќе видена | слични

Српскиот центар, Никола Јокиќ, не престанува да ги воодушевува Американците. Изминатата ноќ во победата на Денвер Нагетс над ЛА Клиперс 121:100, тој се израмни со легендата Карим Абдул-Џабар, според бројот на трипл-даблови меѓу високите играчи. На вечната листа пред Јокиќ е уште една легенда, Вилт Чембрлен. Денвер Нагетс лесно се справија со ЛА Клиперс, ја забележаа 28.победа во сезоната и ја задржаа челната позиција на Западот. Јокиќ блескаше со трипл-дабл од 18 поени, 14 скока и 10 асистенции. Српскиот центар го забележа 21. трипл-дабл во кариерата, петти во сезоната.
| | веќе видена | слични
3 копии

Стеф Кари постигна 28 поени, а Демаркус Казинс додаде 14 во своето деби за Голден Стејт вориорс, за шампионите да ја забележат својата седма победа во низа, овојпат со 112:94 на гости кај Лос Анџелес клиперс. Казинс, кој пропушти речиси цела година по повредата на петата, по само 15 минути на теренот заработи пет лични грешки, а имаше просек 5-од-11 од поле и три тројки, а додаде и шест скока. Кевин Дурент додаде 24 пооени за Вориорс, додека Клиперс, кои сега имаат пет порази во низа беа предводени од Тобајас Херис (28 поени) и Гилгус-Александер (24 поени). Say hello to Golden State Warriors center DeMarcus Cousins: pic.twitter.com/Zq3K6wNf8c — InsideHoops.com NBA (@InsideHoops) January 19, 2019 Кајри Ирвинг ја постигна одлучувачката тројка за Бостон селтикс да стигнат до 122:116 победа над Мемфис гризлис, победувајќи ги вторпат во двата дуели оваа сезона. Маркус Смарт и Ал Хорфорд исто така беа прецизни во финишот за тимот од Бостон да стигне до тесна победа. Мајк Конли имаше 26 поени за Гризлис, кои ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите центри во НБА лигата, ДеМаркуз Казнс изминатава ноќ го имаше своето деби во екипата на Голден Стејт Вориорс, деби кое заврши со победа на неговиот клуб на гостувањето кај Лос Анџелес Клиперс со 112-94. Казнс по скоро една година се врати на теренот и тоа во старната постава на „воините“ и за 15 минути во „Стејплс Центарот“ реализираше 14 поени, 6 скокови, 3 асистенции со тоа што мораше предвреме да го напушти паркетот поради шест лични грешки. Во седмата победа во низа најпрецизен беше Кари со 28 поени, Дурент пак додаде 24 кошеви со 7 скокови и 5 асистенции. Вориорс со учинок 32-16 се на првото место во западната конференција. Од останатите средби вреди да се издвои и победата на Бостон над Мемфис од 122-116, победа за која е најзаслужен Ирвинг со 38 поени, 11 асистенции и 7 скокови. „Келтите“ во моментов се на петтото место на Истокот со 27 победи и 18 порази. Резултати: Портланд-Њу Орлеанс 128-112 Јута-Кливленд 115-99 Детрои-Мајами 98-93 Орландо-Бруклин 115-117 Минесота-Сан Антонио ...
| | веќе видена | слични

Синоќа во составот на Голден Стејт Вориорс за првпат се појави Демаркус Казнс, кој отсуствуваше од терените цела година поради повреда на Ахиловата тетива. Тој му помогна на составот на актуелниот шампион на лигата да дојде до нова победа, овојпат против Лос Анџелес Клиперс. Иако гостинскиот терен во Лос Анџелес понекогаш е тешко место за остварување победи, шампионот немаше проблем и го совлада тимот на Клиперс со резултат 112:94. Дебито на Демаркус Казнс во дресот на Голден Стејт Вориорс беше поздравено со овации, а тој ја награди публиката со препознатлива „Буги“ партија – снажно забивање, неколку тројки и исклучување од натпреварот поради насобрани шест лични грешки. Сепак, во 15 минути успеа да забележи 14 поени и 6 скока, со што беше еден од четворицата играчи на Вориорс со двоцифрен број на поени. Составот на Лос Анџелес Клиперс беше предводен од Тобајас Херис и Шеј Гилџс-Александер, кои заедно постигнаа 52 поени – повеќе од сите останати играчи на Клиперс заедно. Лошата партија на стартерите сепак го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот во Западната конференција и бранител на трофејот во НБА лигата, тимот на Голден Стејт, забележа победа на гостувањето кај Клиперси. „Воините" до триумфот беа предводени од Стеф Кари со 28 и Кевин Дурант со 24 поени. Резултати на натпреварите во НБА лигата одиграни ноќта меѓу петок и сабота. Бостон – Мемфис 122:116 Детроит – Мајами 98:93 Орландо – Бруклин 115:117 Минесота – Сан Антонио 113:116 Јута – Кливленд 115:90 ЛА клиперс – Голден Стејт 94:112 Портланд – Њу Орлеанс 128:112. Пласман Западна конференција: Голден Стејт 32-14 (победи-порази), Денвер 30-14, Портланд 28-19, Оклахома 26-18, Сан Антонио 27-20, Хјустон 25-19,... Пласман Источна конференција: Милвоки 32-12, Торонто 34-13, Индијана 29-15, Филаделфија 30-16, Бостон 27-18
| | веќе видена | слични

Кенет Фарид го раскина договорот со Бруклин нетс и ќе игра за еден од кандидатите за НБА титулата, за тимот на Хјустон. Еден од најатрактивните кошаркари во НБА лигата не се снајде добро во составот на Бруклин, беше и повреден, па не ги повтори игрите од периодот минат во првиот клуб Денвер нагетс. Фарид одлучи да си замине и ќе го засили Хјустон, тим кој го има извонредниот Џејмс Харден и има шампионски амбиции. Кенет ќе им ја засили одбраната, па „ракетите“ би требало да летаат на посилен погон со доаѓањето на 203 сантиметри високиот крилен центар. Фарид има одлично минато, беше треторангиран како дебитант во првата сезона во НБА лигата, а со учинок од 27 поени и 17 скока против Голден стејт, беше првиот кошаркар со таков дабл-дабл, остварен за помалку од 25 минути на паркетот, во ерата на НБА кошарка кога времето за напад е ограничено.
| | веќе видена | слични

Бостон успеа во продолжение на мечот да го сврти резултатот во своја корист и да го добие мечот. Кајл Ирвинг беше главна фигура на мечот со 38 поени (14-21 од игра, 4-6 за тројкк) со 7 скокови и 11 асистенции. А добра партија имаше и Маркус Смарт со 20 поени, два повеќе од Ал Хорфорд. Најефикасен во редовите на Мемфис беше Мајк Конли со 26 поени. Бостон е петти на табелата со 27 триумфи и 18 порази, а Гризлис претпоследни на Западот со скор 19-26. Во драматичен меч Бруклин Нетс го совладаа Орландо Меџик со 117:115. Дианџело Расел оствари рекорд на кариерата со 40 поени (16-25 од игра, 8-12 за тројки) плус седум асистенции. Зад него најефикасен беше Спенсер Динвиди со 20 поени. На Орландо не му помогна ни добриот настап на Никола Вучевиќ кој мечот го заврши со 16 поени, 17 скокови и 6 асистенци и на Ерон Гордон со 23 поени. А Бруклин ја запиша и седмата победа во последните девет натпревари, па го зазеде шестото место на Истокот со скор 24-23. Орландо е пет места подоле со 19 победи и 26 порази.
| | веќе видена | слични

Ол-стар центарот Демаркус Казинс дебитираше со ефектно забивање за шампионот Голден стејт вориорс, во ноќ за историја во НБА лигата. По цели 43 години комплетната стартна петорка на еден тим беше составена од Ол-стар кошаркари, а вообичаено покрај дебитантот Казинс, мечот против Лос Анџелес клиперс на гостински терен го почнаа и Стефон Кари, Клеј Томпсон, Кевин Дурант и Дрејмонд Грин. Вакво нешто за последен пат во НБА лигата се случи во 1976 година. Казинс долго беше повреден, а се врати со ефектно забивање, кое предизвика еуфорична реакција на клупата на гостите. DeMarcus Cousins gets on the board with the STRONG slam! #DubNation x #ClipperNation WATCH ON @ESPNNBA pic.twitter.com/kAJstJK5H2 — NBA (@NBA) January 19, 2019 Популарниот Буги дебитантскиот меч за шампионот го заврши со 14 поени, шест скока и три асистенции, а Голден стејт вориорс рутински ги победи домаќините со 112:94. Кари беше најефикасен со 28 поени, пред Дурант со 24, а и двоецот на Лос Анџелес клиперс Харис и Александер имаше идентичен ...
| | веќе видена | слични

Три неизвесни дуели беа одиграни ноќеска во НБА лигата. Во Оклахома, екипата на Лос Анџелес Лејкерс по продолжение забележа победа со 138:128. Кајл Кузма со 32 поени и Хрватот, Ивица Зубац со дабл-дабл со 26 поени и 12 скока ги предводеа „Езерџиите“ до овој триумф, додека кај Оклахома најефикасен со 27 поени беше Пол Џорџ, а Расел Вестбрук покрај 26 поени имаше и 13 асистенции. Со кош на Томас Брајант на 4 стотинки до крајот, Вашингтон минимално со 101:100 го победи Њујорк. Тесна победа оствари и Торонто против Феникс со 111:109. Убедливи настапи пред својата публика имаа Денвер кој со 135:105 славеше над Чикаго, Филаделфија која ја победи Индијана со 120:96 и Шарлот кој беше подобар од Сакраменто со 114:95.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 308 | | | веќе видена

Според расположливите податоци, околу 14.900 лица чекаат нови патни исправи, додека уште неколку илјади граѓани се во процедура на вадење нови лични ...
сите 189 | | | веќе видена

Во обид да го прикаже својот шеф Заев како борец против криминалот, Бојан Маричиќ, вечерва на Ал Сат во дуел со Стефан Андоновски, а во врска со случајот ...
сите 222 | | | веќе видена

- Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. ...
сите 215 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 84 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убедливи победи на Голден Стејт и Хјустон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: