Психологија на успешното работење

Tајната на секој успех е да го сакаме тоа што го работиме, а љубовта кон работата крие неистражена продуктивност. Можеби една од најважните работи за успехот е да се знае,дека патот кон успехот не е дестинација туку патување, тоа е пат кон целта кој треба да се изоди. За да се организира ова патување потребно е да се создадат предуслови за успехот, тие се: соништа верба во самиот себе и во успехот визија смирен ум цели одлука да се тргне во акција решителност истрајност во совладувањето на пречките, што подразбира голем напор Успехот во новите проекти не е секогаш загарантиран, меѓутоа најчесто не успеваат оние кои се откажуваат и подклекнуваат пред препреките, односно не се спремни психички за напорите кои ги чекаат. Затоа е најдобро да се испланираат и стават на хартија сите наведени предуслови за успехот. Секој од нас доживеал неуспех , меѓутоа ако стоиме во место и жалиме за пропуштените шанси никогаш нема да ги видиме новите шанси кои проаѓаат покрај нас.
| | веќе видена | слични

Истражувачи од Универзитетите Рајс и Хјустон проучувале каков ефект има убавината на успехот. Тие својата студија ја ограничиле на тоа како изгледот на лицето влијае на работодавачот во текот на интервјуто за работа. Студијата покажала дека ако луѓето имаат несовршености на лицето, мозолчиња, флеки, белези, тогаш тие се пониско оценувани. Работодавачот собирал помалку информации за овие кандидати што влијаело негативно на евалуацијата на крај. Убавината е пријатна за работодавачот кој решава кого ќе вработи и од друг аспект - тие со подобар физички изглед имаат поголема самодоверба и подобро ја претставуваат компанијата, односно и носат пари. Но, д-р Хамермеш наведува дека убавината не е пресудна з ауспех на работата. - Прво, никогаш немојте да се одлучите за професија во која изгледот значи многу. Наместо водител на ТВ бидете водител на радио. Немојте да бидете филмски актер. Најважно е да бидете свесни за себе и да не влегувате во професии каде можете да доживеете разочарување и неуспех - вели професорот.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 101 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Психологија на успешното работење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: