Пучдемон излегува од германскиот затвор со кауција

Поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон се очекува денеска да биде ослободен од германскиот затвор. Германскиот суд вчера определи кауција од 75 илјади евра за Пучдемон додека се очекува одлуката за негова екстрадиција во Шпанија. Тој ќе биде проверуван од германската полиција еднаш неделно и му е забрането да ја напушти земјата. Шпанија го обвинува Пучдемон за бунт и злоупотреба на јавни средства за организација на неовластен референдум за независност на Каталонија во октомври, 2017 година.
| | веќе видена | слични

Поборникот за каталонска независност Жорди Санчез, кој е во притвор крај Мадрид, во саботата повторно е именуван за кандидат за претседател во парламентот на шпанската покраина која тежнее кон осамостојување, а таквиот избор го поддржа и поранешниот каталонски претседател Карлес Пучдемон кој од Берлин повторно ја повика влада на Шпанија на преговори. „Предлагам пратеникот Жорди Санчез да биде кандидат. Тој доби најголема поддршка“, напиша на Twitter, претседателот на каталонскиот парламент Рожер Торен. При претходниот обид во март, Санчез ја повлече својата кандидатура бидејќи шпанското правосудство одби да го ослободи од притвор за да биде присутен на преземањето на должноста во парламентот. Ова е четврт обви од почетокот на годинава на претседателот на парламентот да предложи кандидат на Каталонија. Првиот пат беше именуван поранешниот претседател Карлес Пучдемон, кој е во егзил и за кој шпанскиот суд забрани да биде именуван на далечина или да ги пренесе овластувањата на друг пратеник, потоа Жорди Санчез, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, еден ден по излегувањето од германскиот затвор, рече дека независноста на Каталонија не е единственото решение за надминување на спорот со Мадрид. Како што истакна, тој е подготвен да соработува со шпанската влада.„Не, не, јас секогаш го кажував тоа“, одговори Пучдемон на новинарско прашање во Берлин дали независноста е единственото решение.Пучдемон вчера излезе од затвор во Германија, бидејќи тамошниот суд го одби барањето на шпанските власти за негова екстрадиција под обвинение за побуна.„Отсекогаш велев дека тоа е наш предлог, но, се разбира, ние сме подготвени на дијалог во врска со шпанскиот план за Каталонија“, рече тој, зборувајќи наизменично на каталонски, шпански и англиски јазик.Пучдемон предупреди дека треба да почне да се признава фактот дека демократските заложби за независност се одлучувачка реалност. Тој денеска ја повтори поканата до шпанските власти да започнат преговори за стремежите на Каталонија за одвојување од Шпанија.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон изрази надеж дека, по завршувањето на правниот процес во Германија, ќе продолжи да живее во Белгија. Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон изрази надеж дека, по завршувањето на правниот процес во Германија, ќе продолжи да живее во Белгија. Тој вчера беше ослободен од притвор во Германија, но му е забрането да ја напушти земјата. Пуџдемон денеска од Берлин повторно ги повика шпанските власти да почнат разговори за отцепувањето на Каталонија. Шпанија бара негова екстрадиција. Мадрид го обвинува за бунт и злоупотреба на јавни средства за организација на референдумот на независност на Каталонија минатата година.
| | веќе видена | слични
4 копии

Германските обвинители соопштиле дека наредиле поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, веднаш да биде ослободен од затвор, откако уплатил 75.000 евра кауција. Канцеларијата на обвинителството во Шлезвиг наведува дека Пучдемон на властите им ја оставил адресата во Германија, каде ќе прстојува додека судот не донесе одлука на барање на Мадрид за негово екстрадирање по основа на обвинение за злоупотреба на јавни средства. Претходно денеска, адвокатите на екслидерот на Каталонија стигнале во германскиот затвор во кој Пучдемон ги помина изминатите две недели и се очекувало дека тој наскоро ќе биде пуштен по уплатата на кауцијата. Во образложението на судот во Шлезвиг стои дека Пучдемон неможе да биде екстрадиран по обвинение за бунт, бидејќи германскиот закон за такво обвинение подразбира употреба на закана или сила доволна да ја скрши волјата на властите. Пучдемон беше уапсен во Германија по шпанската потерница, кога се обиде од Финска да премине во Белгија, каде престојуваше. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Доставена е гаранција во висина од 75.000 евра за ослободување од притвор на поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон. Суд во германската сојузна покраина Шлезвиг-Холштајн вчера донесе одлука за ослободување од притвор на поранешниот претседател на каталонската регионална влада, Пуџдемон, со кауција од 75.000 евра. Според одлуката на Судот, 55-годишниот Пуџдемон ќе остане на слобода се до донесувањето одлука по барањето на шпанските власти за негова екстрадиција во Шпанија, каде е обвинет за бунт, поттикнување бунт и злоупотреба на државни средства за организирање на ланскиот референдум за независност на Каталонија. Судот оцени дека Пуџдемон не може да биде екстрадиран во Шпанија по главното обвинение за бунт, бидејќи според германското законодавство таквото дело би требало да подразбира и насилство. Германското јавно обвинителство во вторникот побара Судот да дозволи екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија, со обарзложение дека барањето на Мадрид е оправдано, бидејќи „можело да се очекува оти ...
| | веќе видена | слични

Канцеларијата на обвинителството во Шлезвиг наведува во соопштението дека Пуџдемон на властите им оставил адреса во Германија, на која ќе престојува се додека судот не донесе одлука за барањето на Мардид за негова екстрадиција на основа на обвиненијата за злоупотреба на јавните средства, пренесува „АП“. Претходно денеска, адвокатите на поранешниот каталонски лидер стигнале во германскиот затвор во кој ги помина изминативе две недели и се очекуваше дека тој наскоро ќе биде пуштен откако ќе ја плати кауцијата. Германскиот државен суд во Шлезвиг вчера донесе одлука Пуџдемон да биде пуштен со кауција, одбивајќи го барањето на Мадрид Пуџдемон да биде екстрадиран по основа на главното обвинение, а тоа е обвинението за побуна. Меѓутоа, германскиот суд соопшти дека не го отфрлил барањето за екстрадиција на Пуџдемон по второто барање – за обвинението за злоупотреба на јавните средства, и додаде дека Пуџдемон ќе биде пуштен на слобода се додека судот не го разгледа тоа барање и не донесе одлука за негова евентуална ...
| | веќе видена | слични

Германија ја почна постапката за екстрадиција на поранешниот каталонски претседател Карлес Пучдемон во Шпанија, откако главниот јавен обвинител на покраината Шлезвиг-Холштајн дал зелено светло за ова. Пучдемон беше приведен на 25 март на данската граница, кога сакал преку Германија да се врати во Белгија, кадешто избега по неуспешниот обид на Каталонија да прогласи независност од Шпанија. Тој сега се соочува со обвинување за побуна, за што би можел да добие до 30 години затвор. „Обвинителството заклучи дека постои основа за барањето за екстрадиција. Обвинувањето за побуна е основано, бидејќи произлегува од одржувањето на неуставниот референдум, и покрај тоа што се очекуваше да има насилни последици“, соопшти обвинителството. Се очекува на судот да му требаат неколку дена да реши дали ќе го прифати предлогот на обвинителството, кое вели дека „обвинувањата со кои се соочува Пучдемон постојат и во германските закони“.
| | веќе видена | слични

Екс каталонскиот лидер Карлес Пучдемонт, ја повика денес владата на Шпанија да “започне дијалог” за прашањето на независноста на Каталонија и побара ослобдување на каталонските политичари кои се во затвор во Мадрид. “Дојде време за дијалог”, изјави тој на излегување од затворот во Неуминстер во Германија каде што беше затворен десет дена. “Шпанските власти немаат ниту едно оправдување за да одбиваат дијалог. Со години бараме дијалог а како одговор добивме насилство и репресија”, изјави тој. Барајќи ослободување на деветмината каталонски политичари Пучдемонт изјави дека во “денес во Европа е срамота да има политички затвореници”. Германската правда условно го ослободи Пучдемонт со кауција од 75.000 евра и тој сега ја очекува одлуката на германскиот суд за негова екстрадиција во Шпанија на барање на шпанската правда. Германскиот суд го ослободи условно Пучдемонт отфрлајќи го шпанското обвинување за бунт поради организирање референдум. Германија ќе го разгледува второто обвинување за финансиски малверзации во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот суд реши со кауција да го пушти на слобода Карлес Пуџдемон, со што германската политика веројатно ја доведува во непријатна позиција, пишува Дојче веле. Каталонскиот сеператист е пуштен од притвор со кауција од 75.000 евра. Тој не смее да ја напушти Германија и еднаш неделно треба да се јавува во полицијата во Нојминстер. -Некои судски одлуки ни се допаѓаат повеќе, некои помалку, но мора да се прифатат - гласи првата реакција на шпанскиот министер за правда од Мадрид, Рафаел Катала, откако Вишиот покраински суд во Шлезвиг Холштајн донесе одлука да го ослободи сепаратистичкиот водач Карлес Пуџдемон од притвор со кауција и да не го испорачува во Шпанија врз основа на обвинувањето за побуна. Владата во Мадрид се воздржува од поконкретен став сѐ додека не ја проучи пресудата од Германија. Пуџдемон пак синоќа твиташе: „До утре. Ви благодарам на сите.“ Неговото пуштање од притвор во Нојминстер се очекува денеска, а неговите адвокати се олеснети по судската одлука. Германските судии не го прифатија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пучдемон излегува од германскиот затвор со кауција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: