Уапсени напаѓачите на рускиот дипломат во Скопје

2 копии

Полицијата вчера ги уапси двајцата браќа од скопската населба „Тафталиџе“ кои нападнаа висок руски дипломат. Двајцата напаѓачи, кик боксери, набрзо треба да бидат изведени пред истражен судија. Рускиот дипломат, кој го заменуваше рускиот амбасадор поради отсуство, беше нападнат на почетокот на месецов. Тој, врaќајки се пеш кон својот дом, без намера удрил во ретровизор на автомобил, кој минувал покрај него. Од автомобилот излегле двајцата браќа и гневни го нападнале со тупаници и клоци, му го скршиле носот, јаболчната коска на главата, му ја напукнале вилицата. Повредениот дипломат беше пренесен во Ургентниот центар, а насилниците избегаа.
| | веќе видена | слични

Случајот со нападнатиот дипломат на амбасадата на Руската Федерација во Македонија, кој се случи на 1 јули, од вчера е во судска процедура откако полицијата приведе двајца браќа. Против Д.Т (27) и И.Т. (25), инаку двајцата познати под прекарот Џандар, поднесена е кривична пријава за насилство. Браќата вчера беа спроведени во Кривичниот суд, но до вчера попладне никој од Обвинителството не се појави со барање за спроведување истрага и евентуален предлог за определување мерка притвор. Според МВР, настанот се случил во 21,15 часот, на улицата „Душко Бојковски“ во скопската населба Тафталиџе. Тогаш дипломатот Р.П. (51) случајно се разминал со браќата, кои биле во автомобил „рено меган“. Со левиот ретровизор на возилото го закачиле дипломатот во рака, а потоа, без повод и причина, браќата, инаку кик-боксери, го нападнале Р.П., удирајќи го со боксови и клоци по телото и главата. Претепувањето било извршено пред сопругата на дипломатот, но и пред очите на уште две лица. Сопругата на Р.П. се обидела да ги спречи ...
| | веќе видена | слични

Инцидентот предизвика мини дипломатски скандал, а руското МНР експресно упати протесна нота барајќи напаѓачите што побрзо да бидат фатени Даниел Т. (27) и неговиот брат Ивица (25) кои беа осомничени за нападот и бруталното претепување на рускиот дипломат завчера вечер самите се предадоа во полициската станица во Кисела Вода. Браќата, викани Џандари, поради нивниот татко вработен во МВР, беа барани со интерна телеграма и против нив беше поднесена кривична пријава за насилство. Вчера тие беа изведени пред истражен судија во скопскиот Основен суд 1, којшто најверојатно ќе им одреди притвор. Тешкиот инцидент се случи на први овој месец, на улица во населбата Тафталиџе, на само десетина метри од куќата на високиот руски дипломат Р.П. (51). Причината е повеќе од банална. Дипломатот одејќи по улицата, со рака го удрил ретовизорот од автомобилот во кој биле браќата-насилници во моментот кога се разминувале. Тоа било доволно за тие да излезат и да го нападнат пред очите на неговата сопруга која стоела на балконот од ...
| | веќе видена | слични

Полицијата ги уапси браќата Д.Т.(27) и И.Т.(25) од Скопје, двајцата со прекари Џандар, под сомнение дека го претепале рускиот дипломат Р.П.(51) пред три недели во скопската населба Тафталиџе. Браќата возејќи се во автомобил „рено меган“, со ретровизорот го удриле в рака дипломатот кој одел пеш. Браќата кикбоксери потоа излегле од автомобилот и без причина го нападнале Р.П. удирајќи го со тупаници и со клоци. Од ударите, на Русинот му биле скршени носот и јаболчната коска, а вилицата му бил напукната. Сопругата на рускиот дипломат од балконот на нивниот стан го видела насилството и веднаш ја известила полицијата, а браќата избегале со автомобилот. Насилниците биле препознати од Русинот и неговата сопруга. Против двајцата се поднесени кривични пријави за насилство. Од МВР велат дека осомничените и претходно биле пријавувани и осудувани за кривични дела од областа на насилниот криминал.
| | веќе видена | слични

Полицијата ги уапси двајцата напаѓачи на рускиот дипломат, а денеска се очекува тие да бидат изведени пред истражен судија, информираат од МВР. Браќата кик – боксери, го нападнаа рускиот дипломат во скопската населба Тафталиџе, откако тој движејќи се по улицата удрил во ретровизорот на нивниот автомобил. Тогаш тие излегле од автомобилот, и револтирани од случката го нападнале, удирајќи го со клоци и тупаници по телото. Од ударите, тој се здобил со скршеници по телото и главата. Насилството го видела неговата сопруга, по што веднаш ја известила полицијата. Рускиот дипломат веднаш ги идентификувал двајцата напаѓачи, по што против нив е поднесена соодветна кривична пријава.
| | веќе видена | слични

Тепачите на рускиот дипломат по три недели се пронајдени. Браќата по кои тргаше полицијата синоќа биле приведени. Со кривична пријава за насилство попладнево беа предадени на обвинителството, а се појавија и пред истражен судија. Осомничени се дека ноќта на први јули, крвнички го претепале дипломатот, инцидент за кој со протесна нота реагираше и руската амбасада. Тепачите ги препознал и 51 годишниот советник на рускиот амбасадор, неговата сопруга која била сведок на крвничкиот напад и двајца сведоци. - Двајцата браќа со возилото се движеле по истата улица по која што се движел и дипломат и разминувајки се го удриле со левиот ретровизор по што застанале излегле од возилот за физички да се пресметаат, вели Иво Котевски, помошник министер за односи со јавност. Министерството за надворешни веќе испрати извинување до руската амбасада. Претставници на МНР биле и на посета кај претепаниот дипломат. Денеска адвокатот на браќата осомичени за нападот тврдеше дека дипломатот бил во алкхолизирана состојба и тоа била ...
| | веќе видена | слични

СВР Скопје со кривична пријава до Основното јавно обвинителство денеска ги предаде двајцата осомничени Т.Д. „Џандар“ (27) и Т.И. „Џандар“ (25) кои го нападнаа рускиот дипломат Р.П. вработен како советник во Руската амбасада. Тие се товарат за кривично дело „насилство“. Од МВР информираат дека вчера во полициската станица Кисела Вода е извршено препознавање на осомничените од страна на нападнатиот руски дипломат и неговата сопруга. Педесет и едногодишниот Р.П. беше нападнат на 1 јули околу 21 часот и 15 минути. Двајцата осомничени движејќи се со патничко возило „рено меган“ при разминување со лев ретровизор го удриле во рака Р.П. и без повод и причина излегле од возилото и го нападнале удрирајќи го со боксови и клоци по телото и главата. Р.П. се здобил со повреди на главата, телото и рацете. Целата ситуација ја гледала неговата сопруга која излегла на улица и се обидела да ги спречи, но и таа била нападната по што почнала да бара помош, а во непосредна близина биле двајца сведоци. Осомничените, откако ...
| | веќе видена | слични

Свр Скопје поднесе кривични пријави против до 27-годишниот Т.Д. „Џандар“ и против 25-годишниот Т.И. „Џандар“ од Скопје, поради сомнение за кривично дело „насилство“. Двајцата се товарат дека на 01.07.2011 година, на улицата „Душко Бојковски“, физички го нападнале 51-годишниот Р.П. од Русија, вработен во Амбасадата на Руската Федерација. Насилството било извршено на тој начин што двајцата осомничени движејќи се со возило „Рено Меган“ со скопски регистерски ознаки, во сопсвеност на А.М. од Скопје, а управувано од Т.И., пред куќата во која што живее, при разминување, со лев ретровизор го удриле во рака оштетениот, инаку вработен како советник на Амбасадорот во Амбасадата на Руската Федерација, и без никаков повод и причина излегле од возилото, го нападнале удријаќи го со боксови и клоци по телото и главата, а предизвикале чуство на страв загрозување и несигурност кај неговата сопругата Т.П., која живее на истата адреса, како и кај двајца очевидци и сведоци од Скопје, кои се затекнале на лице место на настанот. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 283 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, вчера беше помеѓу граѓаните на Гевгелија, каде учестуваше на граѓанска трибина со младите. Пред ...
сите 100 | | | веќе видена

Тони Менкиновски, кој ја предводи групата на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека имаат забелешки на 120 страници, но оти има простор за договор. Владиниот портпарол Миле ...
сите 203 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени напаѓачите на рускиот дипломат во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: