Нови полициски операции на Балканот против исламските екстремисти

Властите во Косово и Босна и Херцеговина уапсија повеќе луѓе осомничени за врски со насилните екстремистички организации. Властите во Косово и Босна и Херцеговина уапсија повеќе луѓе осомничени за врски со насилните екстремистички организации. Полицијата во Косово и Босна и Херцеговина (БиХ) продолжи со операциите против наводните исламски екстремисти по апсењата на 43 луѓе минатиот месец осомничени за вмешаност во активности поврзани со тероризам. Косово уапси петмина исламски екстремисти на 4-ти септември, вклучително и Шефкет Красниќи, имамот на Големата џамија во Приштина. Полицијата ги пушти осомничените по сослушувањето, но објави дека истрагата ќе продолжи. Полицијата претресе 10 локации и конфискуваше докази, вели Сул Хоџај, главен обвинител во Косово. „Во тек се истрагите против сите осомничени и ние очекуваме да добиеме доволно докази за покренување обвиненија“, рече Хоџај за SETimes . Хоџај рече дeка обвинителството испитува уште 17 лица осомничени за финансирање, регрутирање и поттикнување ...
| | веќе видена | слични

Неколку цариници и уште две лица кои не се вработени во Царина се уапсени, дознава АЛФА од свои извори на внатрешна контрола на Царинската Управа. Неколку цариници и уште две лица кои не се вработени во Царина се уапсени, дознава АЛФА од свои извори на внатрешна контрола на Царинската Управа. Според нашите информации уапсените ја злоупотребиле својата службена положба и осомничени се дека краделе од складот каде се чуваат одземени предмети, за кои се води постапка. Информациите од внатрешната контрола на Царина за Алфа велат дека осомничените краделе и повредни предмети, оригинали кои ги заменувале со фалсификати. Повеќе детали и информации за оваа акција на царината и полицијата се најавуваат за утре.
| | веќе видена | слични

Основниот суд во Приштина на 13 имами приведени пред неколку дена, осомничени за кривични дела против уставниот ред и безбедност на Република Косово им се изрече мерка притвор од 30 дена. Адвокатот на Шефќет Красниќи, потврди дека ваквата одлука е донесена, како за неговиот клиент, така и за другите осомничени. Станува збор за лица за кои постои сомневање дека поттикнувале косовски граѓани да одат да војуваат во Ирак и Сирија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Имамите кои вчера беа уапсени во Косово по налог на специјалното обвинителство, попладнево требаше да се појават пред судот. Обвинителството бара да им се изрече едномесечен притвор, потврди Хамди Ибраими, претседател на Основниот суд во Приштина. 15-тте уапсени се осомничени дека сториле кривични дела против уставниот поредок и безбедноста на Република Косово, поттикнувајќи ги тамошните граѓани да одат во војните во Ирак и Сирија. Меѓу уапсените е и имамот на Големата џамија во Приштина, Шефкет Красниќи. Во меѓувреме, Исламската заедница на Косово соопшти дека е загрижена поради апсењата, наведувајќи дека верува во невиноста на приведените додека органите на правдата не го докажат спротивното. „Исламската заедница на Косово својата работа и активност ги темели врз светите исламски принципи. Затоа веруваме дека проповедите на имамите во нашите џамии биле држени во тој дух“, се наведува во соопштението. Од оваа организација ги повикаа сите граѓани мирно и умерено да ја дочекаат одлуката на судските органи, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имамот од Косовска Митровица, Екрем Авдиу вели дека странските војни се бесмислени и немаат ништо заедничко со верата, само што таа се злоупотребува. Но, и тој вчера заедно со приштинскиот имам беше уапсен поради регрутирање борци за Ирак и Сирија По зачестените вести за убиства на Косовци и други Албанци на боиштата во Сирија и во Ирак, косовските имами упатија апел до граѓаните да не заминуваат во овие две блискоисточни земји, бидејќи, според нив, заминувањето во војна надвор од државата е лошо толкување кое и се прави на религијата. Имамот од Косовска Митровица, Екрем Авдиу изјави дека лицата чија смрт е потврдена во Сирија не им се познати и не биле дел од Исламската верска заедница на Косово. Како што пренесува „Зери“, тој додава дека странските војни се бесмислени и немаат ништо заедничко со верата, само што таа се злоупотребува. И имамот Зухди Хајзери од Пеќ вели дека не треба да се оди во Ирак и во Сирија, бидејќи идеите на екстремистичките групи со кои се привлекуваат младите Албанци не се идеи кои ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во апсењата во Косово кои започнаа во средата наутро со апсењето на имамот на Големата џамија во Приштина, Шефкет Рамиќи и лидерот на Исламската партија ЛИСБА, Фуад Рамиќи, бројката достигна 13 лица. Косовската полиција информираше дека по апсењата на Шефкет и Фуад Рамиќи, притворени се уште 11 лица од кои најголемиот број се оџи во џамии во Косово. Според истражните органи, тие се обвинети за ширење на верска омраза, посредување на млади за заминување во Сирија и Ирак и поттикнување на тероризам. Пред извесно време во Косово беа притворени околу 40 лица, исто така имами, но и млади кои биле на боиштата на страна на терористите во Сирија и Ирак.
| | веќе видена | слични

Меѓу приведените е имамот на големата џамија во Приштина, Шефкет Красниќи, лидерот на исламското движење за обединување, Фуад Рамиќи, имамот од Пеќ, Енес Гога и имамот од Митровица Енис Рама. Конфискувани биле и материјални докази против уапсените. Голем број од тие организации се прогласени за терористички. Минатиот месец, косовската полиција спроведе слична акција против осомничени екстремисти, при што уапси околу 40-мина осомничени за регрутирање млади луѓе за да се борат во редовите на џихадистите. Тогаш беше запленето и поголемо количество оружје, муниција и експлозив. Се проценува дека околу 200 косовски Албанци се борат на страната на екстремистите во Сирија и во Ирак, а досега во борбите загинале 16.
| | веќе видена | слични

Полицијата ги објави само иницијалите, годините на раѓање и местото на живеење на уапсените, но косовките медиуми јавуваат дека меѓу приведените е имамот на Големата џамија во Приштина, Шефкет Красниќи , лидерот на Исламското движење за обединување, Фуад Рамиќи , имамот од Пеќ, Енес Гога и имамот од Митровица Енис Рама. Конфискувани биле и материјални докази против уапсените. Властите во Приштина, преку соопштение, има обрнуваат внимание на граѓаните на Косово дека ќе се соочат со одговорност сите оние кои ќе им се приклучат на сомнителни организации кои дејствуваат во Ирак и во Сирија. “Голем број од тие организации се прогласени за терористички од страна на меѓународната заедница и како такви се сметаат и на Косово”, се вели во соопштението. x Портпаролот на Исламската заедница на Косово, Ахмет Садриу изјави за Радио Слободна Европа дека тие се загрижени поради приведувањето на имами во полиција, но додаде дека никој не може да биде над законот и оти институциите треба да си ја работат ...
| | веќе видена | слични

Косовската полиција уапси изутрината 15 лица осомничени за кривично дело „уривање на уставниот поредок и безбедност на Косово“ .Од нив дури 12 се имами, меѓу кои и имамот на големата џамијата во Приштина, Шефкет Красниќи, но и лидерот на партијата ЛИСБА, Фуад Рамиќи. Во текот на полициската операција претресени се 16 локации на кои се уапсени осомничените и конфискуван е материјал поврзан со кривичното дело, вклучувајќи електронски апарати, кои ќе послужат како доказен материјал. Дописникот на МИА од Приштина соопшти дека во акцијата е уапсен имамот на големата џамијата во Приштина, Шефкет Красниќи, но и лидерот на партијата ЛИСБА, Фуад Рамиќ. Во акцијата која е реализирана и во други градови во Косово, уапсени се и имамите Екрем Авдиу од џамијата во населбата „Тавник“ во Косовска Митровица и член на исламската верска зедница на Косово, Енис Рама, имам во „Иса бег“ џамијата во Косовска Митровица и главен уредник во телевизијата “Пеац ТВ“ на албански јазик и Енес Гега, имам на џамијата во Пеќ. Уапсени се по ...
| | веќе видена | слични

Голема полициска акција во Косово. Петнаесет луѓе кои се сомничат дека учествувале или поттикнувале граѓани да учествуваат во војните во Сирија и Ирак, изутрината се уапсени. Меѓу приведените се имамот на големата џамија Шефкет Красниќи, кој беше приведен а потоа ослободен минатата недела и политичарот Фуад Рамичи. Антитерористичките специјалци на косовската полиција се уште вршат претрес во домовите. По конституирањето на новиот Парламент се очекува земјата да го донесе законот со кој за учество во туѓи војни ќе се одреди затворска казна до 15 години.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови полициски операции на Балканот против исламските екстремисти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: