Шпанската полиција уапси 28 тенисери!

Во официјалното сопопштение се наведува дека меѓу уапсените е и еден тенисер кој лани играл на УС Опен, и дека постои сомнеж во резултатите на дури 97.мечеви. Се било во организација на една криминална група во Ерменија. која ги поткупувале тенисерите да местат резултати, за што добивале значителни суми на пари. За да се осигураат од некои „непредвидени околности", организаторите на секој турнир имале „свои луѓе". За време на полициската акција во Шпанија се запленети и 167.000 евра, една пушка, 50 електронски уреди, кредитни картички, пет луксузни автомобили, а во исто време се блокирани и 42. банковни сметки.
| | веќе видена | слични
7 копии

Двајца француски тенисери се притворени, како дел од истрагата околу сомневањата за местење натпревари.Според денешното издание на спортскиот весник „Л’Екип“, станува збор за двајца млади француски тенисери, Жул Окала и Мик Лескур, кои играат на турнирите на иднината (3-та лига на тениските турнири) и на турнирите Предизвикувачи (2-ра лига). Тие се уапсени и ставени во притвор вчера, пред турнирот во Брессуир .Жул Оката, (21), рангиран на 381. место во 2016 година) и Мик Лескур, (25), рангиран на 487. место во 2018 година, се уапсени во нивниот хотел неколку часа пред почетокот на турнирот во Брессуир и се осомничени дека добиле пари во замена за загубата на еден сет со точен резултат на професионални турнири помеѓу 2015 и пролетта 2018 година во Франција и во странство. Предложената сума изнесува околу 3.000 евра за натпревар каде добивката за победникот во синглови не надминува 2.000 евра.Овој случај доаѓа во контекст на истрагата која се води во белгиско-ерменската мафија околу еден Ерменец, наречена ...
| | веќе видена | слични

На крајот на минатата недела шпанската Цивилна гарда уапси 83 лица поради сомнеж во местење на тениски натпревари од кои 28 се професионални тенисери кои редовно учествуваат во ИТФ Фјучрс турнирите и Челенџер категориите каде се забележани најмногу сомнителни резултати. Според извештајот на Еуропол, зад местенките стои ерменска криминална организација која подмитувала играчи и користела идентитети на илјадници луѓе за уплатување на пари во обложувалниците. Тенисерите добивале пари за да ги завршат натпреварите според договореното. Во 11 куќи кои биле претресени биле заплетени 167,000 евра, заедно со пушка-сачмарка, повеќе од 50 електронски уреди, кредитни картички, пет луксузни возила и документација. Замрзнати биле 42 банкарски сметки. САМО 100 ТЕНИСЕРИ ЖИВЕАТ УБАВО ОД ТЕНИСОТ А зошто тенисерите го прават тоа? Во профи тенисот само 100 најдобри живеат добро, додека сите што се над таа позиција се подложни со трговија, затоа што само со еден продаден меч може да го решат годишниот буџет, а можеби и ...
| | веќе видена | слични

Шпанската полиција уапси вкупно 83 лица, меѓу кои 28 тенисери, поради сомневање дека учествувале во наместени натпревари од Фјучерс и Челинџер турнирите. Како што известуваат шпанските медиуми, еден од уапсените тенисери се натпреварувал на минатогодишното издание на САД Опен. Оваа информација ја објави Еуропол, кој наведува дека истрагата ќе продолжи и покрај апсењата. Првичните информации говорат за дури 97 натпревари чиј исход се смета дека е наместен. Во случај на докажување на вината на 28-те тенисери, ова ќе биде најголемиот случај на наместени натпревари во професионалните спортови во Шпанија. Како главен организатор на наместените натпревари и манипулацијата со нивните исходи се наведува група од Ерменија која успеала да воспостави директна врска со тенисерите, со цел да оствари финансиска добивка. Понатаму се наведува дека шпанската полиција блокирала дури 42 банкарски сметки, преку кои се правени трансакциите, како и дека во текот на акцијата се запленети околу 150.000 евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мадрид, 11. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Шпанската полиција уапси 83 лица, од кои 28 професионални тенисери, поради местење резултати на фјучерс и челинџер турнири, објави „Европол“. Како што се наведува, меѓу уапсените нив е и еден тенисер кој минатата година учествувал на УС Опен, и се сомнева дека вкупно наместил 97 натпревари. Сè било организирано од криминална банда од Ерменија, која ги поткупувала тенисерите да влијаат на резултатите со цел финансиска добивка, а за да ја обезбедат работата дури и присуствувале лично на некои од мечевите. Во текот на операцијата за апсење во Шпанија, одземена е кеса со 167.000 евра, пушка сачмарка, поеќе од 50 електронски уреди, кредитни картички, пет луксузни автомобили, додека блокирани се 42 банкарски сметки.
| | веќе видена | слични

Шпанската полиција уапсила дури 83 лица затоа што се обвинети дека учествувале во местење натпревари на Фјучерс и Челенџер турнири, пренесуваат тамошните медиуми. Од 83-те лица, дури 28 се тенисери, кои во текот на кариерата се натпреварувале само на споменатите турнири, а еден од нив се натпреварувал на минатогодишното издание на УС Опен. Првичните информации говорат за дури 97 натпревари чиј исход се смета дека е наместен. Во случај на докажување на вината на 28-те тенисери, ова ќе биде најголемиот случај на наместени натпревари во професионалните спортови во Шпанија. Како главен организатор на наместените натпревари и манипулацијата со нивните исходи се наведува група од Ерменија која успеала да воспостави директна врска со тенисерите, со цел да оствари финансиска добивка. Еуропол наведува дека Ерменците лично доаѓале на турнирите за да се осигураат дека работата ќе биде завршена до самиот крај, онака како што е договорено. Во текот на акцијата, шпанската полиција запленила 167.000 евра, повеќе од 50 ...
| | веќе видена | слични

Шпанската полиција уапси 83 лица, од кои 28 тенисери поради обвинувања за наместени мечеви на Фјучерс и Челенџ турнирите, објави Европол. Според првичните информации меѓу уапсените е и еден тенисер кој лани играл на УС Опен, а под сомнение се дури 97 тениски мечеви. Организатор на целата акција е криминална група од Ерменија, која ги поткупувала тенисерите за да влијае на резултатите и така стекнала голема финансиска добивка. Во акцијата на шпанската полиција запленети се 167.000 евра, пушка и повеќе од 50 електронски уреди, кредитни картички, како и пет луксузни автомобили, а блокирани се 42 банкарски сметки.
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 376 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 277 | | | веќе видена

„Криминалот е заштитен знак на СДСМ, а криминалците си помагаат едни на други.Лица поврзани со СДСМ осомничени за тежок криминал, наместо да се соочат со ...
сите 215 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 218 | | | веќе видена

Холивудската ѕвезда Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер за македонскиот документарец „Медена земја“ напиша: „Колку совршен филм за овој ...
сите 141 | | | веќе видена

Богатата лепеза на игри е достапна за обложувачите и денес. Специјалот на Sport Life содржи два ракометни спектакли преку кои може да се дојде до добивка, ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанската полиција уапси 28 тенисери!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: