Уапсена битолска измамничка двојка

Поднесени се кривични пријави за „измама“ и „фалсификување на исправа“ против триесет и тригодишен маж и педесет иедногодишна жена од Битола кои со мамење дека посредуваат при обезбедување на работни дозволи за Хрватска и Словенија имамиле 22 лица, информираат денеска од МВР. Вработувањата не биле реализирани ниту парите биле вратени со што двајцата измамници спечалиле 49.200 денари само во случајот со лицата коишто ја пријавиле измамата, иако вкупната сума пари на трансакциската сметка на која биле уплаќани средствата за посредување изнесува 1.930.554 денари. Како што информираат од полицијата , измамниците објавиле оглас во дневните весници „Дневник“, „Вест“ и „Утрински весник“ по што шест лица од Прилеп и 16 од Штип уплатиле на нивната трансакциска сметка по 2.300 денари за посредување за добивање на работните дозволи. Покрај парите ,на измамените граѓани им било побарано , на адресата на измамникот во Битола, преку поштенска пратка да достават копии од патни исправи, здравствени книшки и други лични ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 265 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 229 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена

Денеска Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ со панел дискусија го прослави Светскиот ден на студентите. На панел дискусијата присуствува претседателот на ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсена битолска измамничка двојка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: