Крај на вонредната состојба во Турција?

За време на вонредната состојба, според некои податоци, над 110 илјади луѓе биле отпуштени од работа, додека околу илјада ипол главно, војници и новинари се осудени на доживотен затвор. Повеќе од 77 илјади луѓе биле уапсени поради нивните наводни врски со исламскиот свештеник Фетулах Ѓулен кој е во егзил во САД и кого Анкара го обвинува за обидот за воен удар. Во неделата во Турција со големи собири беше одбележена две годишнината од неуспешниот воен удар во кој загинаа скоро 290 луѓе. Претседателот Реџеп Таип Ердоган кој победи на претседателските избори во минатиот месец и положи свечена заклетва на 9 јули, под новиот извршен владин систем кој ја концентрира власта во рацете на претседателот, им се обрати на десетици илјади луѓе кои се собраа мостот во Истанбул, кој е преименуван во „15 јули, Мост на маченици“. „Му ги отсековме рацете на октоподот, на проклетството во Пенсилванија растено во хипокризија, трикови, лаги и во голема тајност, нека се знае. Во последните две години, главно ги скративме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турските безбедносни сили денеска уапсија уште едно лице осомничено за вмешаност во убиството на рускиот амбасадор во Анкара, Андреј Карлов во декември 2016 година. Станува збор за поранешен полицаец, идентификуван како Уфу Г., кој е упасен под сомнеж дека биле припадник „на ќелија на терористичката организација“ на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, во која членувал и атентаторот на Карлов, Мевљут Мерт Алтанташ. Амбасадор Карлов беше убиен на 19 декември 2016 година додека држеше говор на отворањето на изложба во уметнича галерија во Анкара. Извршителот на нападот Алтанташ беше убиен на самото место од страна на турските безбедносни сили. Во рамки на истрагата за убиството на Карлов беа уапсени и раководтелот на медиумската групација „Гуру“, Хајредин Ајдинбаш и организаторот на изложбата Мустафа Озкан.
| | веќе видена | слични
8 копии

Турција има нови докази кои ги поврзуваат следбениците на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен со неуспешниот државен удар во 2016 година, изјави денеска турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул, додавајќи дека за новите информации ќе разговара со американскиот колега. Неуспешните двегодишни напори на Турција за екстрадиција на Ѓулен од САД, ги нарушија односите меѓу двете членки на НАТО. Вашингтон од Анкара бара цврсти докази против Ѓулен. Исламскиот проповедник, кој живее во САД од 1999 година, го негираше учеството во пучот и го осуди. Ѓул вели дека имаат нови докази пронајдени во телефон на следбеник на Ѓулен. - Добивме нови докази кои покажуваат дека ФЕТО беше директно вклучена во државниот удар таа вечер, со што ги зајакнавме сите хипотези и информации што ги добивме досега, изјави Ѓул. Фетулахистичка терористичка организација (ФЕТО) е термин што турската Влада го користи за мрежата на следбеници на Ѓулен. Ѓул, исто така, рече дека за новите докази планира да разговара телефонски со американскиот ...
| | веќе видена | слични

Никогаш нема да ги заборавиме тие што имаа непринципиелен став и што ги прифатија пучистите кои побегнаа од нашата земја, предупреди турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган преде група од илјадници поддржувачи собрани кај мостот над Босфорот во неделата, каде се одбележуваше втората годишнина од спречениот државен удар во јули 2016 година. Атмосферата беше со набиени емоции. Посведочив од прва рака, блиску до бината, каков е изразот на лицето на Ердоган и какви се реакциите на насобраните. Настанот беше емотивен, од причини кои се разбирливи и човечни, поради жртвите, но и поради тоа што претседателот на Турција го претвори овој настан во прослава на „Новата Турска Република“. - Пучот ни покажа кои се нашите пријатели во тоа тешко време. Имаме добро помнење. Можеби не зборуваме многу често за тоа низ што поминавме, но никогаш нема да заборавиме. Ја видовме дволичноста, рече тој. - Знаеме кој се молеше за нас таа ноќ, а кој се молеше за успех на Ѓуленистичкото движење, рече тој, зборувајќи за Фетула Ѓулен, ...
| | веќе видена | слични

Од полноќ во Турција повеќе не е на сила вондредната состојба која што после цели две години е укината по неуспешниот обид за воен удар во државата. Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган вети дека нема да ја продолжува вондредната состојба која што истече синоќа на полноќ, пренесува турската државна телевизија „ТРТ“. Инаку, вондредната состојба беше воведена на 20-ти јули 2016-та година после неуспешниот државен удар во Турција за чија што организација турските власти на чело со претседателот Ердоган прстот го вперуваат во исламскиот свештеник Фетулах Ѓулен кој што моментално живее во Соединетите Американски Држави. Тогаш во големите судири на војската, полицијата, но и граѓаните, загинаа 250 луѓе, а над 2,600 беа ранети. По ставањето на крај на државниот удар кој што беше неуспешен, турските власти седум пати ја продолжуваа вондредната состојба досега. Турскиот претседател го окарактеризира движењето на Ѓулен како терористичка организација и воведе тримесечна вондредна состојба за да може да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Турската Парламентарна комисија разгледува предлог закон за борба против тероризмот, откако на полноќ, по две години е укината вонредната состојба што беше воведена по обидот за државен удар во 2016 година. Вонредната состојба е укината во согласност со предизборното ветување на претседателот Реџеп Тајип Ердоган дека нема повеќе да ја продолжува истата. Предлог законот треба да им дозволи на властите да продолжат масовните откази за државните службеници и да може дел од осомничените и до 12 денови да останат во притвор. Вонредната состојба беше воведена на 20 јули 2016 година по неуспешниот државен удар, за кој се обвинети припадниците на мрежата на исламскиот свештеник Фетучах Ѓулен, кој живее во САД. Во судирите загинаа 250 луѓе, а речиси 2.600 беа повредени. Турската Влада седум пати по три месеци ја продолжуваше вонредната состојба, а последната беше во април. Ердоган ја искористи вонредната состојба за да владее со декрети и издаде над 30 укази. По неуспешниот државен удар уапсени се над 77.000 лица ...
| | веќе видена | слични

Турската влада донесе одлука да ја укине вонредната состојба во државата, што беше воведена пред две години по неуспешниот државен удар. Во такви услови, десетици илјади луѓе беа уапсени и отпуштени од работа. Владата сега гласаше против продолжувањето на вонредната состојба за дополнителни седум месеци и ова уследи неколку недели откако Реџеп Таип Ердоган освои нов петгодишен претседателски мандат, како и мнозинство во парламентот. По прогласувањето на вонредната состојба, повеќе од 107.000 луѓе беа отпуштени од јавниот сектор, а 50.000 беа затворени. Најголем дел од нив се окарактеризирани како поддржувачи на клерикот Фетула Ѓулен, кој живее во САД и кого Турција го посочи како организатор на државниот удар, во кој загинаа повеќе од 250 луѓе.
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 754 | | | веќе видена

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 397 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 162 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 358 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 754 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крај на вонредната состојба во Турција?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: