ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ЛОНДОН: Специјалци го блокираат центарот, повредени луѓе, рафални истрели (ВИДЕО/ВО ЖИВО)


Во снимките во живо што ги емитува телевизијата „Скај њуз“ имаше моменти и кога полицајците ги бркаа луѓето бргу да се оддалечат од местото каде се претпоставува дека бил извршен нападот Полицајци опремени со штитови и автоматско оружје се распоредени во централните делови на Лондон вечерва, откако, како што пренесуваат тамошни медиуми, комбе влетало во пешаци на Лондонскиот мост . Во нападот, според тврдењата биле повредени дваесетина луѓе. На социјалните мрежи се појавија и снимки како вооружени полицајци влетуваат во ноќен бар во Лондон и им наредуваат на луѓето да легнат на подот. Во снимките во живо што ги емитува телевизијата „Скај њуз“ имаше моменти и кога полицајците ги бркаа луѓето бргу да се оддалечат од местото каде се претпоставува дека бил извршен нападот . Засега нема официјални потврди и информации од полицијата за што се работи. Единствените објаснувања се дека имало сериозни инциденти во близина на Лондонскиот мост. Според сведоци имало и напад со ладно оружје, како и рафални истрели од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Британската полиција денеска уапси уште едно лице, осомничено за учество во терористичкиот напад во британската престолнина на 3 јун Маж на возраст од 27 години е уапсен во неговиот дом во Илфорд. Моментно во притвор се наоѓаат уште 5 лица а 12 се ослободени без да се покрене обвинение против нив. Нападот на Лондонскиот мост можел да биде уште посмртоносен, соопштува британската полиција. Еден од извршителите на акцијата Хурам Бут, првично се обидел да најми 7,5 тонски камион, сличен на оној што бил употребен во нападите во Ница, минатата година кога беа убиени 86 луѓе. Антитерористичкиот оддел во Лондон, смета дека е спречена поголема трагедија, со оглед на тоа што напаѓачите не успеале да обезбедат голем камион.
| | веќе видена | слични

Тројцата напаѓачи, кои минатата недела се залетале со комбе со голема брзина во пешаците на Лондон Бриџ, планирале да изнајмат камион од 7.5 тони и со него да го извршат нападот, соопштила британската полиција. Меѓутоа, имало некакви проблеми со плаќањето и на крајот се одлучиле за помалото коме од Рено, објавил Скотланд Јард. Терористите се залетале со комбето во пешаците на Лондон Бриџ, а после тоа со ножеви ги напаѓале минувачите на улиците и посетителите во блиските барови. Полицијата наведува дека напаѓачите врзале 30 сантиметри долги ножеви за своите рачни зглобови и дека во комбето имале молотови коктели. Во овој терористички напад беа убиени осум луѓе и десетици беа повредени, а полицијата ги убила тројцата напаѓачи. Рано во саботата полицијата соопштила дека уапсила 27 – годишен маж осомничен за подготвување на терористичкиот чин во операцијата спроведена во Илфорд, во источен Лондон. Вечерта полицијата уапсила уште еден маж, 28 – годишен, исто така поради сомневање за тероризам .
| | веќе видена | слични

27-годишен маж е уапсен во неговиот дом во Илфорд. Моментно во притвор се наоѓаат уште пет лица..според полицијата  терористите планирале,  нападот на лондонскиот мост  да биде многу посмртоносен. – Напаѓачите планирале да употребат поголем камион во нападот, кој би прегазил повеќе луѓе, рече Дин Хејдн, шеф на антитерористичкиот оддел на лондонската полиција. Еден од извршителите, Хурам Бут, првично се обидел да најми 7,5-тонски камион, сличен на оној што беше употребен при нападот во Ница минатата година, при што загинаа 86 луѓе, а стотици беа повредени. Откако исплатата на возилото била отфрлена, бут и неговите двајца соучесници обезбедиле помал минобус со кој го извршија нападот во кој загинаа 8 лица.
| | веќе видена | слични
7 копии

Британската полиција уапси во источниот дел на Лондон уште едно осомничено лице во рамки на истрагата за терористичкиот напад во центарот на британскиот главен град на 3 јуни, соопшти Скотланд Јард. Еден 27-годишен маж е уапсен во неговиот дом во Илфорд. Моментно во притвор се наоѓаат уште пет лица, а други 12 се ослободени без да биде покренато обвинение против нив. Нападот на Лондонскиот мост можел да биде многу посмртоносен, открива полицијата, која денеска соопшти детали од истрагата. - Напаѓачите планирале да употребат поголем камион во нападот, кој би прегазил повеќе луѓе, истакна Дин Хејдн, шеф на антитерористичкиот оддел на лондонската полиција. Еден од извршителите, Хурам Бут, првично се обидел да најми 7,5-тонски камион, сличен на оној што беше употребен при нападот во Ница минатата година, при што загинаа 86 луѓе, а стотици беа повредени. Откако исплатата на возилото била отфрлена, Бут и неговите двајца соучесници обезбедиле помал минобус.
| | веќе видена | слични

Тројцата напаѓачи коишто минатата седмица со голема брзина се залетаа со комбе врз пешаци на Лондонскиот мост, планирале да изнајмат камион од 7,5 тони и со него да го извршат нападот, соопшти британската полиција. Меѓутоа, имало некои проблеми со плаќањето и на крајот се решиле на помало комбе „рено“, објави Скотланд Јард. Со ова возило се залетаа во мноштвото пешаци на Лондон Бриџ, а потоа со ножеви ги нападнаа минувачите на улиците и посетителите на блиските барови во Боро Маркет. Полицијата прецизираше дека напаѓачите ги врзале 30 сантиметри долгите ножеви за своите рачни зглобови, како и дека во комбето имале молотови коктели. Според последните податоци, осум луѓе се убиени и речиси педесетина се повредени во нападот. Тројцата напаѓачи беа застрелани од полицијата. Рано утрото во саботата полицијата соопшти дека уапсила 27-годишен маж осомничен за подготовка на терористички напад во операцијата спроведена во квартот Илфорд, на истокот од Лондон. Ноќта кон саботата, пак, бил уапсен и 28-годишник, во ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во источен Лондон уапси уште едно осомничено лице за терористичкиот напад во центарот на Лондон на 3 јуни, соопшти Скотланд Јард. 27-годишниот маж е уапсен во неговиот дом во Илфорд. Засега во притвор се наоѓаат уште 5 лица, а други 12 се ослободени без да биде покренато обвинение против нив. Нападот на Лондонскиот мост можел да биде многу посмртоносен, а уапсениот тоа го планирал. „Напаѓачите планирале да употребат поголем камион во нападот, кој би прегазил повеќе луѓе“ - вели Дин Хејдн, шеф на антитерористичкиот оддел на лондонската полиција. Еден од извршителите, Хурам Бут, првично се обидел да изнајми 7,5-тонски камион, сличен на оној што беше употребен при нападот во Ница лани, при што загинаа 86 луѓе, а стотици беа повредени. Бидејќи исплатата на камионот е отфрлена, Бут и неговите двајца соучесници нашле минибус.
| | веќе видена | слични

Еден 27-годишен маж е уапсен во неговиот дом во Илфорд. Моментно во притвор се наоѓаат уште пет лица, а други 12 се ослободени без да биде покренато обвинение против нив. Нападот на Лондонскиот мост можел да биде многу посмртоносен, открива полицијата, која денеска соопшти детали од истрагата. – Напаѓачите планирале да употребат поголем камион во нападот, кој би прегазил повеќе луѓе, истакна Дин Хејдн, шеф на антитерористичкиот оддел на лондонската полиција. Еден од извршителите, Хурам Бут, првично се обидел да најми 7,5-тонски камион, сличен на оној што беше употребен при нападот во Ница минатата година, при што загинаа 86 луѓе, а стотици беа повредени. Откако исплатата на возилото била отфрлена, Бут и неговите двајца соучесници обезбедиле помал минобус.
| | веќе видена | слични

Британската полиција уапси во Источен Лондон уште еден осомничен во рамките на истрагата за терористичкиот акт во центарот на Лондон, кој се лучи 3 јуни, објави на сајт Скотланд Јард, цитираат агенциите. 27-годишиот маж е уапсен во неговиот дом во Илфорд и е задржан во притвор во полициската станица во Беркшир. Во моментов во притвор остануваат уште петмина приведени во рамките на истрагата. Други 12 уапсени во раната фаза, беа ослободени без кревање на обвиненија, потсетуваат агенциите. Нападот во Лондон можеше да биде многу смртоносен, откри полицијата, која денеска претстави детали за истрагата, пренесоа американските медиуми. Атентаторите планирале да изнајмат поголем камион, способен да прегази повеќе луѓе, соопшти Дин Хајден, шеф на контратерористичкиот оддел на лондонската полиција. Еден од сторителите, Хурам Бут, првично се обидел да изнајми 7,5-тонскиот камион, сличен на оној што се користеше при нападот во Ница минатата година, со кој беа убиени 86 лица и ранети стотици. Но, плаќањето му било ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лондонската служба за Брза помош соопшти дека билансот на повредени од нападот во Лондон, што се случи во саботата, достигна 48 лица. Повредените лица биле хоспитализирани во пет лондонски болници. Претходно медиумите јавија дека во нападот се повредени 30 лица. Во терористичкиот напад беа убиени шест лица. Тројцата напаѓачи се убиени од страна на лондонската полиција. Властите овој последен напад во Лондон го оценија како терористички акт.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 252 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 233 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 185 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Пендаровски ги повике граѓаните во недела, на 21 април, со својот глас  за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава Со ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ЛОНДОН: Специјалци го блокираат центарот, повредени луѓе, рафални истрели (ВИДЕО/ВО ЖИВО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: