Алфите уапсија лице барано со потерница

4 копии

Скопје - Припадниците на посебната мобилна Единица за борба против криминалот “Алфа“, вчера (02.07.) околу 13 часот го лоцираа и лишија од слобода лицето Р.Т. (33) од Скопје за кое претходно беа распишани Централна и Меѓународна потерница по наредба на Истражнен судија при Основниот суд Скопје 1. Приведениот се сомниче дека е инволвиран во случајот со грабнувањето на две лица на почетокот на април минатата година пред слаткарницата “Берн“ во близина на ТЦ “Чаирчанка“ во Скопје. По лишувањето од слобода Р.Т. е предаден на полициски службеници од ОН “Бит Пазар“ кои што веќе го изведоа пред Истражен судија.
| | веќе видена | слични

Триесет и тригодишниот Р.Т. е уапсен завчера попладне во Скопје поради наводна вмешаност во грабнување Уапсениот се сомничи дека учествувал во грабнувањето на две лица во почетокот на април лани од пред слаткарницата „Берн“, лоцирана спроти трговскиот центар „Чаирчанка“. Р.Т. прво е спроведен во полициска станица, а оттаму е изведен пред истражен судија, кој со решение му определи триесетдневен притвор. Четиринаесет месеци полицијата трагаше по Р.Т., за кого со наредба на истражен судија од Основниот суд Скопје 1 беше распишана и меѓународна потерница. Припадници на полицијата од единицата „Алфа“ во саботата го забележале Р.Т. на пластичарската улица. Извесно време го следеле, а потоа го уапсиле. Уапсениот, наводно, е дел од групата што минатата година во Чаир ги киднапираше братучедите Иљаз и Исмаил Бајрами. Полицијата го реши случајот со грабнувањето, уапси двајца од киднаперите и против нив поднесе кривични пријави, но досега не најде трага од Иљаз и Исмаил.
| | веќе видена | слични

КИДНАПЕРИТЕ ФАТЕНИ, ГРАБНАТИТЕ ГИ НЕМА „Алфите“ завчера го уапсија Ријат Таири (33), шестиот член од групата киднапери осомничени за ланското грабнување на братучедите Иљаз (23) и Исмаил (32) Бајрами од скопското село Визбегово. Ријат Таири се барал со потерница откако истражен судија во март му одреди притвор во отсуство. Бегалецот бил уапсен околу 13 часот на пластичарската улица кај Бит-пазар и веднаш бил спроведен кај истражен судија. Братучедите Бајрами беа киднапирани вечерта на 1 април 2010 од пред слаткарница во ТЦ „Чаиранка“. Тепањето и грабнувањето на братучедите се случувало пред очите на десетина луѓе, а грабнувачите, вооружени со „калашникови“, не се ни потрудиле да го сокријат својот идентитет. Петмина од осомничените беа уапсени во март годинава откако најблиските на Бајрами веднаш по киднапирањето пријавиле во полиција и посочиле дека киднапери се четворица браќа од селото Габер. Тие на полицајците им го посочиле и автомобилот со кој биле грабнати братучедите. Полицијата досега не ги најде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера околу 13 часот во Скопје е уапсен 33-годишник баран по Централна и Меѓуародна потерница. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, апсењето на бараниот кој е осомничен дека е поврзан со случајот на грабнување две лица на почетокот на април минатата година пред слаткарницата „Берн“ во близина на трговскиот центар „Чаирчанка“ во Скопје, го извршиле припадниците на посебната мобилна единица за борба против криминалот „Алфа“. Тие претходно го лоцирале осомничениот и со куса интервенција успеале да го приведат. Потерниците по осомничениот Р.Т се изададени по наредба на Истражнен судија при Основниот суд Скопје 1. По апсењето, осомничениот е предаден на полициски службеници од полициската „Бит Пазар“, кои во текот на саботата го изведоа пред Истражен судија.
| | веќе видена | слични

Осомничен за случајот со грабнувањето на две лица на почетокот на април минатата година пред слаткарницата „Берн“ во близина на ТЦ „Чаирчанка“ во Скопје, вчера бил уапсен од припадници на посебната мобилна Единица за борба против криминалот „Алфа“. Околу околу 13 часот во Скопје Алфите го лоцирале и ги уапсиле Р.Т. (33) од Скопје, за кого биле распишани Централна и Меѓународна потерница, по наредба на Истражен судија при Основниот суд Скопје 1. По апсењето, Р.Т. е пренесен во полициската станица „Бит Пазар“, а потоа е изведен пред истражен судија.
| | веќе видена | слични

Припадниците на единицата „Алфа“, вчера го лоцираа и лишија од слобода 33-годишниот Р.Т. од Скопје, барано по Централна и Меѓународна потерница. Приведениот се сомничи дека е инволвиран во случајот со грабнувањето на две лица на почетокот на април минатата година пред слаткарницата „Берн“ во близина на ТЦ „Чаирчанка“ во Скопје. По лишувањето од слобода Р.Т. е предаден на полициски службеници од ОН „Бит Пазар“ кои што веќе го изведоа пред Истражен судија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Под влијание на потопол влажен бран утре и во среда ќе биде облачно со врнежи претежно од дожд. Во западните делови се очекуваат обилни врнежи (локално над 40 ...
сите 270 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 267 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 226 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори. Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 255 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алфите уапсија лице барано со потерница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: