Хрватска: Уапсен генерал Младен Круљац

Началникот на Копнените сили на Хрватската армија генерал Младен Круљац бил уапсен утринава во Загреб, јави ХРТ. Круљац бил уапсен по налог на Управата за сузбивање на корупцијата и организираниот криминал (УСКОК). Заедно со Круљац се уапсени уште пет други лица. Според неофициалните информации Круљац бил уаспен за малверзации со градежно земјиште.
| | веќе видена | слични

Уапсен командантот на копнените сили на Хрватска Командантот на Копнената војска на вооружените сили на Хрватска, генерал-полковникот Младен Круљац е уапсен изутрината во Осиек, по налог на Ускок. Хрватските медиуми, како што пренесува еРепортер, пишуваат дека станува збор за највисоко рангиран офицер на хрватската армија што е досега уапсен. Полицијата соопшти дека во тек е акција координирана од Одделот за сузбивање на организираниот криминал и корупција-Ускок во Осиек, при што биле уапсени повеќе лица, меѓу кои и најголемиот поединечен купувач на обврзниците на Хајдук Иван Римац. Хрватскиот генерал, според полицијата, се сомничи дека учествувал во финансиски малверзации. Наводно, станува збор за малверзации со земјиште во Славонски брод, што општината му го продала под цената на чинење. Полицијата денеска ги пребарува сите објекти кои ги користи контроверзиот генерал, инаку поранешен боксер, познат по агресивните и насилнички инциденти по Славонски Брод. Откако полицијата и воената полиција му го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По налог на Канцеларијата за сузбивање на корупција и организиран криминал (УСКОК) во Осиек денеска е уапсен командирот на хрватската Копнена армија, Младен Круљац поради сомневање дека неодамна учествувал во малверзаии со градежно земјиште. - Можеме да потврдиме дека генералот Круљац е уапсен и дека е во тек криминалистичка обработка - изјави Александра Љуба од Министерството за внатрешни работи. Таа не сакаше да открие повеќе детали, истакнувајќи дека станува збор за предмет во надлежност на УСКОК. Круљац неофицијално е осомничен за малверзација со градежно земјиште. Тој е највисок офицер на хрватската Копнена армија кој досега е уапсен и е познат како „контроверзнен генерал, познат по агресивни и насилни испади во Словенски Брод” каде е роден.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска: Уапсен генерал Младен Круљац

Од:
До кого (е-маил):
Порака: